Čo varíte na Nový Rok?

Kapustnica s krájancamiJa viem, ešte tri dni. Ale aj tak mi to nedá, ja potrebujem plánovať PohodaPohoda

Čo budete variť na Nový rok? Len nejakú klasiku? Albo máte špeciálne novoročné jedlo?

Klasicky u nás nemôže byť nič, čo lieta alebo pláve. Aby štastie neodletelo či neodplávalo.

Sem tam zvyknem robiť normálne klasiku, že vývar. Samozrejme z hovädzých kostí. Ale tento rok bude zmena - chystám sa na obyčajnú šošovicovú polievku. Nie že by som ju nevarievala aj cez rok. Ale vraj symbolicky, veľa šošovice, veľa peňazí Úsmev

No a druhé u nás najčastejšie asi vyhráva český trojboj - knedlo-vepřo-zelo. Kapusty robievam dvojaké, aj kyslu, aj sladku. Videla som super inšpiráciu - červenú kapustu so zaváranými hruškami. Tak ak zoženiem, čo potrebujem, asi vyskúšam. Už len sa rozhodnúť, ako s mäsom. Či len klasiku bravčové, alebo vyskúšať niečo iné. Cez rok som robila pečené hovädzie rebierka na čiernom pive. Možno to spojím a na jednom pekáči upečiem aj to, aj to.

Diskusie Naničmama.sk: 

Tak ďaleko ešte som neni Chichocem saVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlaheU nás plný dom, programátorov, hru robia ..., všetci v mojom životnom priestore ....  Hambím sa, som rada, že viem, čo budem dnes variť. Ta len námatkovo, asi na Silvestra spravím zemiakový šalát, môžno vianočnú kapustnicu a možno morčacie na prírodno? Hlavne tak aby som aspoň na Nový rok nemusela variť . Hambím sa A asi spravím aspoň srnčí chrbát ,  dievčatám som už znova musela robiť linecké s mandľami.

My na Silvestra tradične miešanu kapustnicu. Zmiešam to, čo ostane z našej vianočnej s tou, čo dostanem od svokry. Jedna iba s hubami, druha s mäsom a klobásou. Výborne sa to premieša a od Vianoc sú tie chute fakt odležané. Robím tak už roky.

ani u nás nič čo lieta...ryby tie sme tiež nikdy v tomto čase nerobili.Takže konkrétne u nás a nielen u nás ale v širšej rodine polievka z udeného alebo taká tá voda z kyslej kapusty so širokými rezancami v ktorej sa varilo údené,zemiakovo cibulový šalát(ja osobne už pár rokov robím zelerovo ananásový šalát) no a u nás tomu hovoríme lokše ale sú to tie štedrovečerné bobálky,pupáky apod.preto lebo MAK..a samozrejme bravčové rezne lebo tie sú najlepší zákusokÚsmevaha a ešte sa robia tzv.novoročné šišky-vyprážané také valčeky plnené bielym makom pripadne orechami.(na fašiangy sa potom robia fánky-krehké alebo prázne šišky na vrchu s džemom pripadne snehovou penou).

varím vždy všetko na Silvestra ked pridem z roboty aby na Nový rok sme len jedli a chodili po rodine s vinšovaním..

a hlavne nič neprišívať apod.to aby sa sliepkam nazašila riť aby celý rok dobre niesli vajíčkaÚsmev

Ok, na to prišívanie si dám pozor Veľký úsmevVeľký úsmev

Vidíš, o tých šiškách na Nový rok sa aj mne niečo marí, musím sa mamy spýtať. Ja to nerobievam, toto prenechávam jej. Radi sa necháme na ne pozvať.

Som si myslela, že len u nás sa robí kapustnica s rezancami  Teda u nás sa týmto hovorí krájance. A samozrejme k údenému zemiakovo cibuľový šalát.

Podarilo sa mi kúpiť teľacie, tak budú rezne. Len teda, neurobím šalát, ale iba zemiakovú kašu aj s batátom. Urobím aj šalát, len ešte som sa nerozhodla aký. Láka ma tento kapustovo-mrkvový, lebo vyzerá ľahko ÚsmevÚsmev A kto chce, može jesť iba ten s rezňom.

A na Silvestra, len tak na zakusnutie asi skúsim nejaký cestovinový.  Láka ma vyskúšat takéto niečo https://nanicmama.sme.sk/salaty/cestovinovy-salat-3

Ten cestovinový šalát na Silvestra, to vyzerá ako dobrý nápad. Vďaka za inšpiráciu

U nás vedie cestovinový šalát s kuracím mäsom a ananásom, nerobím ho síce na Silvestra, ale nesmie chýbať na žiadnej oslave. Fantastická kombinácia. ÚsmevAle zemiakový šalát zas robím, len na Vianoce a na Silvestra, aj by som mohla pridať svoj recept, lebo ako som zistila, zemiakový šalát môže byť na veľmi veľa spôsobov. Robím podobný zemiakový šalát, len bez koreňovej zeleniny.

A tak my klasika. Nesmie to plávať, ani lietať, ani moc aktívne behať. Takže tu máme bravčové a ešte najlepšie udené a z vody potom fazuľkovú, či šošovicovú aby peniažky. A prvý a posledný ročný šalát k tomu udenému. Veľký úsmev

Absolútna dieta, ja viem.

Kapustnica bude pre tých, čo ju ľúbia, teda pre mňa a manžela.

Ale popravde, nejak sa na Novoročný obed netrápim a nerobím z toho veľké haló.

Lebo nejak bolo, nejak bude.

Koláče nedopekám, možno teda spravím niečo ako tiramisu - krémové som toho roku nerobila ku sviatkom, už to flákam.

Môžem povedať, že som sa ukľudnila a nejak neriešim ani prejedanie, ani dojedanie, ani diéty.

Mňa sviatky nejak minuli, čo sa tohoto týka. Jasné, koláčikov bolo rosť, až nad hlavu, ale tak .. popri povinnostiach a ja som si užívala aj pohybu dosť ... nejak sa to výrazne neprejavilo.

Na Silvestra roky rokúce kapustnica a ničím "neokradnutý" zemiakový šalát s niečim.Niekto ryba, niekto rezeň, niekto syr...

Na Nový rok, tiež od malička si to pamätám, sme celá rodina chodili ku starkej na obed.Aleže úplne celá.To bol vývar a sviečková.Po starkej to prebrala moja mamka...takže rodinná akcia pri sviečkovej a vývareÚsmev

Každopádne, nech si papá kto chce, čo chce, hlavne nech sú všetci v klídkuMrkám

Prajem vám dievčence krásny Silvester a všetko dobré do nového rokuSrdceSrdceSrdce(preto píšem do "nového" s malým n, bo vám prajem do celého nového roku, nie len ten jeden deňChichocem sa)

Krásna tradícia, keď sa celá rodina stretáva, či pri sviečkovej, vývare ..., ale hlavne mamke, babke, spoločne  ... Áno

S manželom už niekoľko rokov chodievame "Silvestrovať"  k našim priateľom na chalupu, ktorú si kúpili v Maďarsku asi 40 km od Košíc. Domáca pani má na starosti Silvestrovské menu, toho roku pripravuje "Šošovicovú polievku so zeleninou a divinu na hubách a k tomu opekané zemiačiky".
Ja mám na starosti Novoročné menu, dlhé roky som robievala ražniči, ale toho roku som to zmenila, takže bude "Krúpková polievka s údeným mäskom, lacipečeň čiže - cigánska, pečené klobásky, zemiaková kaša, uhorky, čalámada.
Želám Vám devy moje krásneho a veselého Silvestra a nech rok 2020 Vám prinesie len zdravie,
šťastie, spokojnosť a rodinnú pohodu, nech vždy máte dôvod na úsmev a dobrú náladu.

Jaaj, sa mi tuším slinky zbiehajú ÚsmevÚsmev

Chcela som len zdôrazniť, že na Nový rok zásadne nevarím, len zohrievam jedlo zo Silvestra, keď mi došlo, že musím najmladšej histaminovej deve uvariť zeleninovú polievku a zemiaky. Fašírky z morčacieho mäsa, čo máme k zemiakovému šalátu, som dala pre ňu do mrazáku. Vianočná kapustnica pre nás ostatných, snáď bude ešte dva dni. ÚsmevVoľajaké koláčky som aj spravila, teda bábovku, lístkové šatôčky. Skúšala som aj mamkinu karamelovú roládu, no to by snáď bola na samostatný blog, ako sa mi nedarilo. Hambím sa

Zas a znova šošovica ÚsmevÚsmev A tento rok obratené hovädzie rezne. Máme domácu hovädzinu, tak už do mrazáka som dávala s tým, že toto bude na Nový rok. Dúfam, že je navarené ešte aj na zajtra.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok