Kam ísť s deťmi keď je zlé počasie

Kam vyraziť s deťmi keď prší, je zlé počasie, keď je zima? Možností je viacero. V každom kraji sa nachádzajú zaujímavé galérie, zážitkové či kreatívne centrá. Vybrali sme niekoľko zaujímavých možností, kde sa dá s deťmi v peknom prostredí stráviť zmysluplne čas. Niekde je to viac o zábave, inde aj o učení a poznávaní. 

Terra Permonia v Banskej Štiavnici

Terra Permonia Banská Štiavnica je tvorivou dielňou, miestom oddychu, zábavy, učenia a poznávania. V najatraktívnejšej časti sa deti učia hravou formou pracovať s rôznymi technickými zariadeniami, pília, orezávajú, farbia, režú, ohýbajú, vŕtajú, zvárajú a používajú rôzne materiály. 

Menšie deti si môžu pozrieť Mašinkáreň - úžasný model vláčikov na ploche takmer 20 m2. Fosforovňa pobaví každého, kto sa rád hrá so svojim tieňom a ak radi tvoríte z legendárnych lego kociek, tiež si prídete na svoje.

Nie každý má dnes možnosť hrať sa so zariadeniami, ako sú profesionálne lupienkové píly, rezačky na polystyrén či bodové zváračky prispôsobené na mieru deťom a pod vedením skúsených inštruktorov. Všetko vyrobené v Terra Permonia sa stáva majetkom tvorcov - detí, a tak sa môžu zrodiť originálne darčeky pre blízkych, či obľúbené dekorácie do detských izieb nadlho pripomínajúce užitočne strávený čas v Banskej Štiavnici.

Kontakt:
Terra Permonia, Radničné námestie 14, Banská Štiavnica
tel:  +421 948 100 727
terrapermonia.sk

Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana v Bratislave

Foto: Bibiana.sk | Fotografia z výstavy IZBY a IZMY

Bibiana je v Bratislave priam notoricky známym miestom, kde deti s rodičmi trávia čas nielen keď prší. V priestoroch Bibiany sa pravidelne konajú výstavy, tvorivé dielne a divadelné predstavenia, vďaka ktorým sa deti oboznamujú so svetom umenia netradičnými a experimentálnymi spôsobmi. 

Kontakt:
Panská ul. 41, 815 39 Bratislava
tel/fax: +42125443 4986
Bibiana.sk

Kreatívno-vzdelávacie centrum KreaTivO v Trenčíne

Foto: Pixabay.com

Kreatívne centrum pre deti je zamerané na vzdelávanie prostredníctvom hry. Ak vaše deti majú rady LEGO, tak tu sa budú cítiť ako v raji. Všade samé lebo a celý čas strávia práve hraním sa s touto stavebnicou. Program Laboratórium s kockami LEGO® je určený deťom, ktoré sa chcú prísť zahrať, postaviť si model a zároveň sa zabaviť. A ak im niečo nepôjde, lektori ho usmernia. Vy si zatiaľ môžete oddýchnuť, prečítať časopis alebo zbehnúť na stretnutie s priateľmi.

Kontakt:
KreaTivO, Gen. M. R. Štefánika 379/19, Trenčín
kreativotn.sk

Experiment galéria LaborARTórium v Spišskej Novej Vsi

Foto: LaborARTórium

LaborARTórium v Spišskej Novej Vsi je jedinečným projektom, vďaka ktorému sa budete citíť neuveriteľne maličkí. Keď prejdete zmenšovačom, zažijete neuveriteľné. Stretnete obrovského mravca, škrečka alebo chameleóna. 

Kontakt:
Elektrárenská 1828/1, Spišská Nová Ves
V budove supermarket Tempo na poschodí
laborartorium.com

Park vedy a zábavy Steelpark v Košiciach

Foto: Pixabay.com

Parkom vedy a zábavy prináša malým aj veľkým návštevníkom zážitok zo spoznávania. Deti sa pri skúmaní vedeckých hypotéz  a overovaní technických a prírodných zákonitostí budú zabávať. Deti určte poteší interaktívny humanoidný robot NAO, ktorý dostal začiatkom októbra 2019 k svojim prvým narodeninám kamaráta – ďalšieho humanoidného robota. 

Kontakt:
Kukučínova 2 040 01 Košice
tel:  +421 55 300 93 01
steelpark.sk

Galéria Dobrá hračka v Tatranskej Lomnici

Foto: Galéria Dobrá hračka

Galéria Dobrá Hračka v Tatranskej Lomnici je miesto, kde nájdete množstvo hier a atrakcií, vaše ratolesti sa naučia dopravné predpisy, vyskúšajú si rôzne hračky a popri tom sa niečo naučia.

Dobrá hračka je podľa tvorcov galérie táká, vďaka ktorej sa deti aj dospelí dokážu hrať nielen zábavne, ale aj s rozumom.

Kontakt:
Tatranská Lomnica č.87, 059 60
tel: +421 911 544 217
dobrahracka.sk

ILUSIA je fascinujúci svet optických klamov  Liptovskom Mikuláši

Foto: ILUSIA

Máte radi ilúzie a optické klamy? ILUSIA dokonale oklame vaše zmysly. Prečítate si noviny na vrchole mrakodrapu, pohladkáte slona, prejdete sa krajinou Lega, zatelefonujete si na dne bazéna… Nič nie je v skutočnosti také, ako to na prvý pohľad vyzerá!

Kontakt:
Hollého 1, Liptovský Mikuláš, 031 01
tel: +421 910 580 666
ilusia.sk

Tricklandia

Foto: dasa_

Ak vás vo Vysokých Tatrách zastihlo nepriaznivé počasie, navštívte s deťmi TrickLandiu v Starom Smokovci. Je to miesto plné optických ilúzií, atrakcie sú inšpirované slovenskými ľudovými rozprávkami a povesťami. Na ploche 500 m2 sa nachádza 24 atrakcií ako trick-artové obrazy, rozšírená (augmented) realita, antigravitačné miestnosti, najkrajšie zrkadlové bludisko v strednej Európe a iné.

Kontakt:
Cesta Slobody 4, Starý Smokovec 062 01
tel: +421 911 733 840
tricklandia.sk

Poliankovo - digitálna galéria 

Foto: Poliankovo

Kontakt:
Tatranská Polianka, 062 01, Vysoké Tatry - Tatranská Polianka 20
tel: 0910335554
poliankovo.sk

Svetelný Dóm v Ždiari

Foto: svetelnydom.sk

Kontakt:
Ždiar 720, 059 55 Ždiar
svetelnydom.sk

Pedal planet - zbierka šlapacích autíčok - Nová Polianka Vysoké Tatry

Foto: Pedal Planet

V tomto prípade si nie sme istí, či si otcovia a dedovia neužijú návštevu viac ako deti. Návrat do detstva, kedy bolo šliapacie autíčko snom každého chlapca, má potenciál dojať aj tie najodolnejšie povahy. Pedal Planet patrí k jednej z najväčších súkromných zbierok šliapacích autíčok v Európe. 

Kontakt:
Nová Polianka 6, 059 83 Vysoké Tatry
tel: +421 901 771 720
pedalplanet.sk

Múzeum dopravy v Bratislave

Foto: Dzeny

Nemusíte byť fanúšikom motorizmu, návštevu múzea dopravy si užijete dokonca aj vtedy ak nemáte vodičák. Nostalgia, ktorá dýcha z exponátov staručkých automobilov, motoriek či rušňov vás určite očarí. Ročne zavíta do múzea až 20 000 návštevníkov.

Kontakt:
Šancová 1/A, 811 05 Bratislava
muzeumdopravy.com

Múzeum TANAP Tatranská Lomnica

Foto: Pixabay.com

Múzeum TANAP-u návštevníkov oboznamuje s charakterom tatranskej prírody, s jej ochranou a s dejinami sprístupňovania Tatier. Patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá svojho druhu na Slovensku – okolo 30 000 návštevníkov ročne. Výstavná časť múzea je rozdelená na prírodovednú, prírodoochranársku, historickú a etnografickú.

Kontakt: 
Tatranská Lomnica, 059 60 Vysoké Tatry-Tatranská Lomnica
tel: 052/478 03 65
lesytanap.sk

Slovenské múzeum prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši

Foto: Dzeny

Objavujte spolu s deťmi krásy prírody vo výnimočnom múzeu v Liptovskom Mikuláši. Ak čakáte nudnú expozíciu, budete príjemne prekvapení. V múzeu si dali záležať na tom, aby sa pri jeho návšteve nenudili rodičia ani deti. Obdivovať môžete zbierky nerastov, pozostatky rastlín a živočíchov, ktoré žili na našej planéte od prahôr po štvrtohory. V múzeu sa nachádza aj výnimočná botanická tzv. Liptovská zbierka z roku 1904. Okrem historicky cennej botanickej zbierky Václava Vraného sú v depozitári uložené aj herbáre I. Stodolu a K. lllyesa zo začiatku 20. storočia.
Cez banskú štôlňu sa dostaneme do podkrovia, ke je umiestnená časť expozície venovaná problematike trvalej udržateľnosti. Na protiľahlej strane expozície sa oboznámite aj s históriou turistiky a horolezectva, lyžovania a skialpinizmu. Na záver môžete z rozhľadne obdivovať dominanty mesta a okolitých kopcov.

Kontakt:
Školská 4, 031 01 Liptovský Mikuláš
tel: 044/547 72 10
smopaj.sk

Ski múzeum v Tatranskej Lomnici

Foto: Ski múzeum v Tatranskej Lomnici

V múzeu sa dozviete veľa zaujímavých informácií o začiatkoch lyžovania, korčuľovania, curlingu, horolezectva, sánkovania, či jazde na boboch vo Vysokých Tatrách. Každý tematický okruh je doplnený exponátmi a dobovými fotografiami, ktoré spolu s textovou časťou vytvárajú dokonalý obraz o tom, ako to kedysi v našich veľhorách vyzeralo.

Medzi najväčšie lákadlá múzea patria celkom určite 3,07m dlhé lyže z roku 1885 a expozícia starých pretekárskych bobov, ktoré kedysi brázdili bobové dráhy v Tatranskej Lomnici. Pastvou pre oči návštevníkov múzea je dielňa na výrobu drevených lyží, lyžiarskych palíc, či kožených topánok. Tých najmenších si podmaní rozprávková atmosféra Gertrúdinej chaty, ktorá v minulosti stála pri štarte bobovej a sánkarskej dráhy v Tatranskej Lomnici. Dnes tvorí neoddeliteľnú súčasť expozície nášho múzea, ktorá sa páči najmä deťom.

Kontakt:
Tatranská Lomnica 97, 059 60 Vysoké Tatry
tel: +421 905 592 858
skimuseum.eu

 

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok