Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí

Pred pár rokmi sme navštívili kaštieš Betliar. Fascinoval ma. Už vtedy niečo začuli  o mauzoléum v Krásnohorskom Podhradí. Mali sme však iné plány a tak sme sa sem vrátili až teraz.

Mauzoléum je na kraji obce, v udržiavanom 7 hektárovom parku. Dal ho postaviť Dionýz Andrássy. Oženil sa s neurodzenou Františkou Hablawetzovou. Tým sa previnil voči pravidlám šľachty a ostatky jeho manželky nemohli byť pochované v rodinnej hrobke na hrade Krásna Hôrka. Preto vybudoval vlastné miesto posledného odpočinku. Stavba je v secesnom štýle a nielen vo vnútri pripomína talianske chrámy. 

Sarkofágy sú z carrarského mramoru, výzdoba na stenách je z mramoru z celého sveta. Kupola chrámu je vyzdobená zlatenou mozaikou.

Sarkofág Františky s jej podobizňou a výjavmi z jej života

Sarkofág Františka z motívmi zo zvieracej ríše

Detail stĺpa s mramorom z celého sveta (Maďarsko, Španielsko, Tunisko, Mexiko... )

Oltár s obrazom sv. Františky, patrónky zomrelej

Výzdoba

Nádherná kupola pripomínajúca talianske Toskánsko

Zaujímavosťou je, že hoci Františka zomrela v roku 1902. dodnes sa v deň jej úmrtia konajú na tomto mieste zádušné omše za ňu.

Vzadu za mauzóleom je umiestnená socha verného psíka manželov s nápisom Vernosť za vernosť.

V obci sme si všimli aj smerovníky na Obrazáreň. Je to stavba v secesnom štýle, postavená na pôdoryse kríža. Ide o ďalšiu stavbu Dionýza Andrassyho

Pohľad zozadu aj s bocianím hniezdom Úsmev

Interiér

Bol veľkým milovníkom umenia, mal rozsiahlu zbierku obrazov a tak ich skladoval na tomto mieste.

Strešné presvetlenie

Po jeho smrti bola jeho zbierka na základe závetu presunutá do Budapešti. Budova mala neskôr viac účelov, našťastie zachovala sa v relatívne dobrom stave.

Dnes sa v nej robia aktuálne výstavy aj moderného umenia.

Na bočnej stene domu je umiestnený majolikový obraz Matky Božej.

Mapa: 

Komentáre

Krásne zábery, relatívne často chodíme okolo, ale tam sme ešte neboli. Len voľakedy na Krásnej hôrke, pred požiarom.

 

Mna najviac zaujal ten príbeh lásky, ale zatial som sa o tom moc nedozvedela. Napriek nesúhlasu rodiny si ju zobral, vzal sa titulu grófa a odišli do Nemecka. Ked zomrela, tak vystaval na panstve takéto miesto posledného odpočinku. Po dvoch rokoch tam jej ostatky premiestnili. Neskôr, ked zomrel aj on, pochovali ho tam tiež.

Nemali spolu deti a tak sa venovali mnohým verejnoprospešným aktivitám.

 

Boli sme v tých koncoch pred dvoma rokmi, navštívili sme aj Mauzóleum aj obrazáreň.

Mauzóleum má inak prezývku Slovenský Tádž Mahál a oprávnene. Zvonku nič-moc, ale vnútri úžasná výzdoba. Prekvapenie

V obrazárni nás vítal mladý chalanisko, ktorý o nej rozprával veľmi oduševnene ... to sa moc často nevidí. Tlieskam Mimochodom " k obrazárni "patrí" aj bocianie hniezdo (vidno ho aj na jednom  Tvojom obrázku). Keď sme tam boli, tak mali 5 mladých - čo je vraj dosť rarita.

 

Áno presne, zvonku nič moc, vnútri úžasná výzdoba. Veľmi prekvapujúce. Krásne.

A mladý chalanisko bol v obrazárni aj teraz, neviem, či ten istý, ale celkom oduševnený Úsmev

poznam, je to naozaj skvost

aj ten pribeh lasky je obdivuhodný

áno, presne, skvost. Obdivuhodné, hodné záujmu. A pritom netreba ani nejako zložito cestovať. Povedala by som, že snaď zo žiadneho miesta na Slovensku to nie je ďalej ako 3 hodiny autom. Keď sa tam poblíž človek ubytuje, tak za deň nestihne ani len všetky kultprne pamiatky. A ešte ostáva nepoznaná príroda

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok