Pozývam na Gemer - cyklopotulky - 2.časť

Ak som vás milé naničmamy zaujala svojimi cyklopotulkami v 1.časti, tak pokračujeme ďalej.

Naša cyklotúra za pokladmi Muráňa pokračovala ďalej. Ďalším naším cieľom bola nevídaná prírodná krása, ktorú miestni kedysi dávno nazvali Piecky. Mňa ako vyštudovanú geologičku takéto prírodné skvosty fascinujú a určite stojí za to vidieť to. Zaujímavé je, že keď sa opýtate miestnych obyvateľov, musíte mať fakt veľkú dávku šťastia aby ste natrafili na niekoho, kto vás vie navigovať, kde sú Piecky, preto ja som to mala zistené už dopredu (istota je istota).

Takže jednoduchá rada, oproti penziónu Lykovec (výpadovka z Muráňa na smer Tisovec) je odbočka medzi rodinné domy. Touto uličkou sa presuniete na koniec dediny, kde nájdete okrem nádherného dreveného sedenia aj takúto skalu a informačnú tabuľu:

Ak sa vyberiete cestičkou vpravo tak vás čaká príjemná prechádzka či už pešo alebo na bicykli. Prejdete aj cez potôčik na ktorom je drevená lávka. Potôčik sa zdá byť plytký, že cez neho na bicykli proste prebehnete, ale pozor aby ste nedopadli ako môj starší syn, ktorý sa do tej vody zrúbal aj s bicyklom a išiel ďalej s nami v prestrojení za vodníka. 

Asi po 400 metroch zazriete tabuľu, ktorá vám presne ukáže smer, ktorým sa treba vybrať. Nenechajte sa odradiť tým, že šípka ukazuje smerom do lesa. V pohode tam prídete aj na bicykloch a tie odparkujete pri informačnej tabuli.

 

Nuž a konečne sme dorazili na miesto. Piecky sú náučná lokalita, kde na neobvyklej geologickej lokalite môžete vidieť zvláštny sediment takzvanú muránsku brekciu. Konkrétne táto brekcia vznikla na začiatku teplého medziľadovcového obdobia starších štvrtohôr - pleistocénu.

Brekciu si ľudia často mýlia so zlepencom. Rozdiel medzitým je ten, že zlepenec je tvorený zo zaoblených úlomkov a brekcia je zložená z nepravidelných úlomkov vápencov, ktoré sú vzájomne stmelené bielošedým až šedoružovým sintrovým tmelom. Ostrohranné úlomky ktoré sa v brekcii nachádzajú sú vlastne wettersteinské vápence. Keďže je to sedimentárna hornina, tak vznikla usadzovaním.

Koniec odborného okienka, prepáčte ale viete, profesionálna deformácia Chichocem sa

Piecky sú vlastne väčšie alebo menšie chodby, ktoré vznikli pôsobením vody v tejto lokalite. Cez niektoré sa dá aj chodiť. Tieto chodby kedysi ľuďom pripomínali starodávne murované dedinské pece v ktorých sa piekol chlieb a preto im aj dali takýto názov. 

Určite je to miesto na ktorom sa môžete aspoň chvíľku pokochať nádherou, ktorú vytvorila príroda. Pretože príroda je najväčší umelec. 

Odporúčam v prípade že ste v tejto oblasti pešo alebo ak máte kam odložiť bicykle aby ste navštívili aj výhľady na Poludnici. My sme tam už nešli lebo na takéto miesta sa jednoducho takto motorizovaní nedostaneme. Ale z diaľky sme si Poludnicu samozrejme odfotili, je to tá vytŕčajúca skala na fotografii:

Po návšteve Piecok sme sa opäť vrátili do dedinky Muráň. Vrátili sme sa na miesto odkiaľ sme odbočili (pri penzióne) a odtiaľ pokračovali výpadovkou smer Tisovec. 

Tu na vás čaká dosť prudké stúpanie, ktoré našťastie nebude veľmi dlhé ale netrénovaným nohám dá zabrať. Len čo sa dostanete na vrchol tohto kopca tesne za dedinou tak odbočte vľavo a hneď pochopíte prečo som vám toto miesto chcela ukázať. 

Nájdete tu veľký drevený vyrezávaný kríž pomaľovaný rôznymi farbami. Je skutočne nádherný. Ešte nádhernejší je však výhľad ktorý na vás čaká. Nech sa páči, Muráň ako na dlani:

Takže si to celé poďme zhrnúť. Presun do Muráňa - 10km, odtiaľ Biele vody - 2 km + 2 km (tam a späť), Lokalita Piecky 2 km (tam a späť), výhľad na Muráň - 2 km (tam a späť), cesta domov do Revúcej - 10 km. Celkovo sme najazdili asi 28 km a stihli toto všetko za jeden deň. Samozrejme táto obec toho ponúka oveľa viac, ale my tu máme aj iné skvosty, takže v ďalšej časti vás zavediem na iné miesta. Toto bol len taký ľahký úvod do našich cyklopotuliek. 

Nabudúce vám ukážem unikátnu technickú pamiatku a do Muráňa sa vrátime o pár častí neskôr. 

Ďakujem za prečítanie Mrkám

P.S.: začínate už pomaličky rozmýšľať že vytiahnete z pivnice bicykel? Váľam sa od smiechu po podlahe

Komentáre

Tlieskampokračuj..a kľudne aj s odborným výkladom..aspon čo sa mna týka...ja mám bike dávno von-chodím zatial tu po našom kraji.Ukazovala som to synátorovi a sľúbil,že Gemer dáme(dáva prednosť jazdiť v bike parkoch).tak budem veriť,že naozaj..

Opíšem vám aj ostatné trasy, mám prechodený celý okres len bohužiaľ nemám zovšade dokumentáciu vo forme fotografií alebo podrobnejších zápiskov a už si tiež nepamätám každý detail. Ale uvidíte, že lákadiel tu máme viac než dosť Úsmev 

Paráda! TlieskamTlieskamTlieskam

Vďaka.

Krásne miesta, ďakujem že si sa podelila o zážitky. ÚsmevBicykel zatiaľ nevyťahujem, u nás samé kopce a ako sie sme nedoriešili ich prevoz autom. Takže ja skôr po vlastných, samozrejme medzitým iné presuny. Hambím sa

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok