Betlehém v Rajeckej Lesnej

Pre moju babku to bol vždy len Frývald. Je to staré pútnicke miesto. Dnes je tam okrem iného sídlo Ježiškovej vianočnej pošty.

V roku 1995 tu bol otvorený v tom čase najväčší pohyblivý vyrezávaný betlehém na Slovensku. Je umiestnený v samostatnej budove, ktorá bola na tento účel postavená.

Rajecká Lesná

Dielo vznikalo veľa rokov. Autorom je rezbár Jozef Pekara. Scéna narodenia Ježiša je zasadená priamo do obce Rajecká Lesná.

Betlehem Rajecká Lesná Okolo sú vyobrazené pamiatky a prírodné krásy celého Slovenska. Od neďalekých Bojníc, cez Trenčín, Oravu, Devín, Levoču až Košice.

Figúrky znázorňujú scény z bežného života na dedine. Veľká časť ich je pohyblivých, takže je na čo sa pozerať.

Betlehem Rajecká lesná 2 Betlehem rajecká lesná 03

Na poschodí je malá historická expozícia a galéria rezbárskych prác. Neďaleký Rajec bol vždy sídlom vychýrených rezbárov.

Rajecká Lesná 05

Rajecká Lesná expozícia

Tieto obrázky sú zdobené maličkými korálikmi. Sú nimi obšité celé obrázky, a tiež sú z nich vytvarované drobné kvietky vo vnútri.

Rajecká Lesná 05

Betlehém je naozaj veľmi navštevovaný. Vstup nie je spoplatnený. A ak dáte milodar, tak vám poďakujú v mnohých jazykoch. V obci sú na zahraničných turistov, aj tých exotických zvyknutý. Prvá otázka, ktorú mi položila babka, čo predávala oplatky bolo, či hovorím po slovensky Úsmev

Rajecká Lesná Betlehem 06

Neďaleko Betlehéma sa v pomerne strmom kopci nachádza aj Kalvária s prameňom vody, ktorú považujú na liečivú. Asi vedeli, prečo na kraji tejto obce postavili známy závod na nealkoholické nápoje

Rajecká Lesná Kalvária

Mapa: 

Komentáre

To vyzerá ako parádny výlet. Na Rajeckú Lesnú mám zaujímevé spomienky z dávneho turistického zrazu. Úsmev Je tam krásne.

Ešte bude pokračovanie Čičmany, je to pár kilometrov odtiaľ. Celkom fajn trasa na menšie výlety. Prípadne sa to dá spojiť aj s kúpaním na termálnom kúpalisku v Rajci.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok