
Kamila, Dovolenka v Šibeniku
Ja viem, už je po sezóne, ale možno o rok niekto nájde. Aj keď ja osobne by som sa tam vybrala hlavne v tomto čase, v septembri. Raz určite.
Chorvátsko sa posledné roky stalo aj našou obľúbenou destináciou, aj keď to bola asi láska na druhý pohľad. Toto leto nás zavialo do dedinky Brodarica, neďaleko Šibeniku.
Fotka hore pohľad z pevniny na ostrov Krapanj, trochu ďalej od miesta, kde sme bývali. Ten mi učaroval najviac..
Keby to záviselo odo mňa, tak sme na opustenom ostrove, ideálne s kopcami vo výhľade. Ale poniektorí u nás doma chceli aj civilizáciu a výlety. Škoda, že v reále ich to prešlo. A tak sme skončili pri Šibeniku, aby sme okrem kúpania, po večeroch, vybiehali na mini výlety. Ponúkam ako inšpiráciu, ak raz náhodou pôjdete okolo.
Pevnosť sv. Nikolas
sa nachádza cca 7 km od Brodarice, na kanáli Sv. Antona. Autom, alebo bicyklom sa tu dá vybrať na kratší výlet večer, keď už nie je horúco. Pevnosť z 15.storočia chránila vstup do mesta Šibenik od mora. Dnes je tu pekné miesto na prechádzku.
Pevnost je schovaná vzadu za stromami
Pevnosť sa nachádza na malom ostrove, vedie k nej veľmi príjemný a veľmi fotogenický drevený chodník.
ale len k susednému ostrovčeku, s kľukatých chodníkom a kamnenými bunkrami
K samotnej pevnosti sa už treba prebrodiť. Voda tu nie je hlboká, ale z tejto strany nie je prístup k pevnosti, tuším, len loďkou z inej strany
ale západ slnka, musí byť.
Šibenik
V jeden deň nám pršalo a tak sme chladnejší večer využili na návštevu historického centra Šibenik. Pohľad z iného výletu na mesto od mora. Hore na kopci je Pevnosť Barone, pod ňou nižšie pevnosť sv. Michala, obe majú krásne panoramatické výhľady do širokého okolia.
Mesto Šibenik patrí k najstarším Chorvátskym mestám. My sme si dali len takú rýchlovku, poniektorí nemali veľa energie. Najznámejšia katedrála sv. Jakuba, pohľad zhora. Goticko- renesančná katedrála, ktorá bola po 100 rokoch prerušovanej výstavby dokončená v roku 1535.
V historickej časti sú krásne úzke uličky a veľa schodov
ktoré nás doviedli k pevnosti sv. Michala na kopci s dych berúcimi výhľadmi na všetky strany. Hore je aj amfiteáter, kde sa konajú koncerty
krásny západ slnka sme videli, aj dúha sa nám neskôr ukázala
Z mesta sme veľa nevideli, treba s vrátiť.
Turistický chodník okolo kanála sv. Antona
Ku kanálu sv. Antonia, ktorým sa vstupuje do prístavu Šibenika, sme došli ešte raz, aby sme sa vybrali opačným smerom, ako je pevnosť sv. Nikolasa
Okolo kanála vedie krásny, novoupravený chodník aj s mini osvetlením. Na začiatku sú ešte pláže aj nejaké hangáre ani neviem, či nie z vojny o nezávislosť Chorvátska v roku 1991. Celkovo bolo v okolí veľmi veľa bunkrov. Na konci trasy, boli dva kopčeky s nádhernými výhľadmi na okolie.
Okolie kanála bolo ozaj nádherné, v zábere aj s výhľadom na Šibenik.
a spomínané dva kopčeky tesne pred západom slnka, ktoré sa tentokrát schovalo za mraky
Krapanj
A na záver si nechávam svoju srdcovku. Ostrov Krapanj, bola to láska na prvý pohľad. Popri brehu som sa chodila kochať skoro každý deň. Oproti ostrovu je na brehu Brodarice, nádherná promenáda bez aut, tu raz určite prídem.
Ráno či večer, to bola pre mňa oáza pokoja. Krapanj je vraj najmenší obývaný ostrov v Chorvátku, najnižšie položený.
Zhruba každú 1,5 hodinu premáva loď medzi pevninou a ostrovom. Výletu som neodolala
Na ostrove sa nachádza kostol, kláštor, múzeum potápačskej výstroje, pláže, ale hlavne nádherný chodník s úžasnými výhľadmi na more a ostrovčeky.
Predposledný deň, sa v okolí rozhorel požiar. Ozaj nepríjemná udalosť, ale my sme vďaka nemu mali letecký deň. Lietadlá pri ostrove Krapanj naberali vodu, bežne 4 naraz, tesne za sebou, počas letu tesne nad hladinou. Bolo to zaujímavé divadlo, našťastie s dobrým koncom. Požiar k večeru uhasili.
A keďže sme nestihli ísť pozrieť národný park Krka, s vodopádmi podobnými tým Plitvickým, máme ďalší dôvod sa tu vrátiť, ale možno mimo sezóny v septembri. Uprostred leta je vraj vstupné veľmi drahé a veľa ľudí. Však aj samotný Šibenik sme len prebehli, ešte treba repeté.
Stále viac rozumiem tomu, prečo máme v Chorvátsku slovenské more. Čarovné je nielen more, ale aj príroda, kopce a historické pamiatky. A ešte im aj rozumieme.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte