jednej milej nanicmamky som sa rozhodla trochu popisat o skolach. Hoci moj zatko je nielen byvaly americky ziak ale aj terajsi americky (nezamestnany) ucitel, budem skor cerpat z toho, co viem od nasej Lucie (vlastne tiez do urcitej miery byvalej americkej ziacky). No a samozrejme, urcite to nebude vseobecne platne, lebo Spojene staty su veeeeeelikanske a rozdiely medzi jednotlivymi statmi tiez.
Hoci - ako to vyzera podla linku, co mi poslala Fidorecka, tak uz je ta mizeria vsade rovnaka - od severu po juh a od vychodu po zapad. Zacnem asi najradsej od konca. Reportaz s TA3 hovorila o mizerii americkeho skolstva, ktore vraj v porovnani s europskym dosahuje stale slabsie a slabsie vysledky - a napriek tomu vacsina americkych ucitelov, ktorym sa pomaly konci skolsky rok, nevie ci bude mat svoju pracu aj v septembri.
Nuz, faktom je, ze ked pred par rokomi moj zatko dokoncil skolu, nevedel si tu v okoli Detroitu najst stale pracovne miesto, robil iba takeho "zaskakovacieho" ucitela, co bol zaveseny na klinci a ked niekto niekde vypadol, tak ho tam poslali zaskakovat. Neslo pritom na zastupovanie povedzme pri dlhodobej PN-ke alebo (veeeelmi kratkodobej) materskej, ale vacsinou iba na jeden jediny den - cize praca len kde-tu - ako noty na bubon . Tak sa z neho stal otec na rodicovskej dovolenke, az na to, ze tu samozrejme nieco take nepoznaju. V tych casoch este nebola situacia taka zla v celych USA, viem, ze Lucia spominala, ako ho napriklad volal otec, aby sa prestahovali do Kentucky, kde prave naopak ucitelov hladali. No - prinajmensom, teraz je tu mala Zoe, a kym prejdu dalsie 3 roky a ona nastupi do skolky, tak sa situacia moze zmenit. Zatial si popri "materskej" doplna vzdelanie, ked sa pritrafi, aj teraz chodi zastupovat no a okrem toho este coach-uje zapasenie.
Coach (trener) je v americkom skolstve viac ako len slovensky telocvikar, lebo sport je v americkych skolach velmi dolezity (niekedy mam dojem, ako keby bol dolezitejsi ako samotne vzdelavanie). Kazda skola ma svoj sportovy team, na ktory je patricne hrda (samozrejme prevazne americky futbal, baseball ci basketbal, ale najdu sa aj ine sporty - ako prave Chrisove zapasenie) a na sport v skolach idu aj pomerne velke peniaze. Ak musi skola z akychkolvek dovodov setrit - bude robit vsetko co je v jej silach, aby nemusela setrit na sporte. Coach musi casto nielen trenovat, ale casto byt aj psychologom, butlavou vrbou, nahradnym rodicom.
No a ako je to s tymi vedomostami - no, veru vselijake. Nechcem sa ale velmi pustat do porovnavania urovne z pozicie vedomosti - to by sa mohla diskusia dostat tam, kde by som ju nerada videla. Faktom zostava, nasi (nielen slovenski, ale dalo by sa povedat ze europski, hoci ak by sme brali iba tych SK, tak by to bolo asi este vypuklejsie) ziaci maju asi ovela vacsi prehlad, encyklopedicke vedomosti (dalo by sa s nadsadzkou povedat katalog zbytocnych informacii), americki ich mozno maju menej, ale asi ich vedia lepsie pouzit v praxi. Ale aj to ako ktori - ono totiz seriozne vzdelavanie zacina v Amerike AZ na vysokej skole - tu zakladnu a strednu treba jednoducho nejak prezit, v maturitnom rocniku sa nabiflit na zaverecne testy, od vysledkov ktorych zavisi aj moznost dostat sa na tu ci onu skolu - a ak sa to podari, potom zacne "makacka". Porovnanie vysokoskolakov a ich pripravenosti do realneho zivota by asi dopadlo trochu inak.
Pre mna vzdy boli zarazajuce take detaily, ako napriklad ze "trieda" nie je urcita skupina ziakov, ktora ako u nas povedzme od prvej do stvrtej "ludovej" chodi spolu (su v jednej miestnosti - teda viac menej - a vyucujuci na jednotlive hodiny chodia na nimi) a tvoria celu tuto dobu kolektiv, ale trieda je vlastne "predmet", ktory uci nejaky konkretny ucitel v nejakej konkretnej triede a ziaci na ten predmet chodia za nim. Cize na matematike su v jednej triede s inymi ziakmi ako povedzme na dejepise. Teda, minimalne na strednej skole. Na zakladnych skolach (nas prvy stupen) su ziaci v jednej triede a uci ich bud jeden ucitel vsetko, alebo povedzme ak su v jednom rocniku tri triedy, tak si to ucivo 3 ucitelia podelia a v tychto troch triedach sa striedaju. Na druhom stupni to uz bezi ako na strednej. Trochu inak ako u nas funguje aj "vyber" predmetov na strednej skole - je dane, kolko semestrov coho treba pocas studia absolvovat a niekedy aj v akom poradi (napr. v matike algebra pred geometriou a ta pred trigonometriou), ale zase potom je napriklad "science" (veda) - a tam je moznost volby ci fyzika, chemia, ... Dalsim takym pre mna dost podstatnym rozdielom je, ze sa neskusa - odpovede pred tabulou - ale pisu sa zaverecne testy.
Uroven vedomosti slovenskeho a americkeho ziaka viem posudit iba z priamej skusenosti nasej Lucie - odisla zo Slovenska s nedokoncenou 9 triedou ZS (iba prvy polrok), anglicky takmer nevedela (chodila na kurz AJ tak asi pol roka predtym), tu ju rovno strcili do prveho rocnika na strednej a ona za 3 mesiace bola schopna ho uspesne ukoncit. No a potom o rok (cize ked bola druhacka) ju zobrali na "den otvorenych dveri" na VS, kde inak chodia iba tretiaci a vyberaju si buducu VS - s tym, ze ona by veru mohla tiez mohla ist.
Alebo takato perlicka - natrafili sme pred casom s mojimi kockami na zaujimavu vec - uz si nepamatam presne, kym to zacalo, ale urobili sme si potom neskor taky mensi sukromny prieskum verejnej mienky (resp. vedomosti) medzi vsetkymi nasimi americkymi pribuznymi - a na nase velke pocudovanie vsetci odpovedali rovnako a naviac boli ochotni do krvi sa hadat, ze odpovedali sprave. O co islo? Vsetci zhodne tvrdili, ze zelena a zlta davaju spolu modru ....
No, ten pôvodný článok som stále nenašla, ale tento je tiež celkom dobrý: http://www.kbdesign.sk/cla/projects/positive_discrimination/cla_analysi…
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Urcite ano, a takych paradoxov by sa tu dalo najst este viac. To nie je iba o pozitivnej diskriminacii, ale napriklad co narobila tzv. politicka korektnost, tak to je niekedy hotova fraska - nesmies pochvalit novy uces ci novu kravatu, lebo by to mohlo byt povazovane za sexualnu narazku, nesmie sa pouzivat v nazvoch povolani -man alebo -woman, lebo to je diskriminacia pohlavi (pouziva sa -person a doslo to dokonca tak daleko, ze v obchodnej korespondencii sa nesmie pouzivat v osloveni - ked pises na nejaku adresu prvykrat a nevies konkretne komu pises - Vazeny pan, vazena pani; pise sa To whom it maz concern = koho sa to tyka); doslo to az tak daleko, ze napriklad sice nezrusili vianocne vecierky, ale kedze vianoce su nabozenskym sviatkom a este k tomu krestanskym - tak aby sa ostatne nabozenstva necitili dotknute, tak sa tomu vyhybaju a zdoraznuju, ze je to "nenabozensky vecierok" - skoro ako kedysi u nas, ked sa komunisti pokusali ludi prinutit velku noc nazyvat sviatkami jari.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Hm, tak som si dobre myslela... To je to lietanie z extrému do extrému v praxi...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Adus dobre ranko ti prajem. Zas a opat zaujimave citanie. Dakujem
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
my sme doma mali cez víkend debatu na túto tému,lebo niekoľko detí z našej rodiny bolo na študijný pobyt v amerike a čerstvo pred 5 dňami sa vrátila suseda po roku z pobytu.Tak ich postrehy boli také,že naše školstvo/aj ked poniektorí nadávajú /je na oveľa lepšej úrovni ako to americké
.
Moje drahé krsňatko/17r./ my povedalo,že:Krsná ja som na škole bola za hviezdu!!
Najprv robila vstupný test a dopadla excelentne,až učitelia sa jej začali vypytovať skade to všetko vie,tak im povedala,že to je predsa stredoškolské bežné učivo u nás.ju by tam boli tie jej výsledky vyniesli na VŠ.Susedina Mišelka má podobné skúsenosti.Dokonca povedala,že okrem zdokonalenia sa v angličtine jej ten pobyt absolútne nič nedal,že sa tam doslova nudila a dokonca povedala,že niektoré školy ani nevyučujú evolučnú teoriu/Darwinova/
-/a to ,že sme my 100rokov za opicami
-jáááj tá Améééérika tiež to tam nie je všetko také o.k......Áno na úrovni sú tam súkromné VŠ Harward,Yale, MIT
...ešte jedna skúsenosť Mišelky:veľmi nepríjemné je ked pri vchode do školy sme museli prechádzať cez detektor kovov či nemáme zbrane a za zadkom nám stále chodil školský policajt-chválabohu u nás to nie je
Dievčatá mali kopec zážitkov ,bolo by toho na dlhé písanie/prijatie v rodine,život v americkej rodine,výlety ,školské stravovanie-fúúúúj,ale všetky sa zhodli na tom,že okrem zdokonalenia sa v angličtine ich Amerika nijak zvlášť neohúrila.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Darwinova TEORIA je stale len TEORIA, okrem ineho uz davno PREKONANA
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Tak to s tou Darwinovou teoriou mas pravdu, to mi este pred davnymi rokmi rozpraval moj stryko, co zil v Amerike 40 rokov - funguje to tak, ze hlavne na sukromnych skolach rodicia maju velke slovo v tom, co sa ich deti maju ucit a co nie - takze ak to su napriklad nejaki bigotni katolici, tak jednoducho Darwina daju "na index" a ich deti sa o nom (aspon v skole) nedozvedia ani slovko.
S tymi policajtami a prehliadkami v skole - no, nechcem kuvikat, ale aby sme sa aj my niecoho takeho nedockali. To je naozaj to minimum, co mozu pre bezpecnost deti urobit - a napriek tomu su strielacky na skolach. Je to uz aj v zapadnej Europe, tak asi je to skutocne len otazka casu, kedy sa to dostane aj k nam - bohuzial.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
dakujeeeem - pekné počítanie
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Adus,ďakujem aj tebe aj Lucke za konzultáciu ,máme doma v poslednom období debaty na túto tému,preto ma to veľmi zaujíma.
V podstate to ani tak zlé nie je,ako som si myslela,veď tu u nás Slovensku tiež nie je veľa učiteľov,ktorí si môžu s istotou povedať,že v septembri určite nastúpia v škole do práce.
A s vedomosťami žiakov je to tiež asi na dlhú debatu...aj u nás sú takí,ktorí "hlcú" vedomosti aj nad rámec školského učiva a sú aj takí,ktorí sa s vypätím všetkých síl naučia len to najnutnejšie-aj keď majú možnosť (prakticky zadarmo) vedieť to isté ako tí šikovnejší.Všade platí asi len jedno,že záleží na nás,čo chceme dosiahnuť,stačí si vybrať...Ďakujéééém
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Heeej, len tu je to este o kusok horsie v tom, ze casto to zavisi od ucitela, co uci - takze ked uz ten ucitel bol slaby ziak (a napriklad doteraz veri, ze ak zmiesa tu zltu so zelenou tak dostane modru) - bude to takto ucit cele dalsie generacie ziakov
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
to je tiež pravda,a ešte s akým sebavedomím ťa bude presviedčať,že je to naozaj tak...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
no, mne sa nas skolsky system tiez viac paci (teda ten, co som poznala a zazila ja, neviem, do akej miery sa mzenil), ako tento francuzsky, dcera je v zmiesanej triede, uz druhy rok a bude to tak az do piatej triedy ( ako takmer na vsetkych dedinskych skolach) a vidim, ze ju to rozptyluje, namiesto toho, aby sa sustredila na svoje ucivo, sleduje, co sa ucia starsi ziaci, skolu maju len 4 dni v tyzdni, streda je volna, po kazdych 7dmich tyzdnoch stravenych v skole, maju 2 tyzdne prazdnin plus dva mesiace v lete, stredna skola zatial este neviem porovnat, kedze dcera je len na prom stupni, ale je to rozne, zalezi od regionu vedomostna uroven a sposob vyucovania, ziadna slava a tiez sa tu casto stava, ze rodicia ziadaju vyucujuce, aby nechali deti opakovat rocnik, nakolko nestihli ucivo ci uz pochopit, alebo z ineho dovodu naucit sa a casto sa stretavaju s odmietavym postojom ucitelov, lebo ich, a vlastne tym aj skolu, to diskredituje, ale kedze system nedokazem zmenit, tak len cas ukaze, co bude....
bigmama
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Adus, čítala som pred časom na nete jeden veľmi zaujímavý článok o tzv. pozitívnej diskriminácii v USA, ktorú sa Američanom postupne podarilo úspešne natlačiť vlastne všade - nielen tam, kde ešte ako-tak dávala zmysel, ale aj tam, kde ju vôbec netreba a dokonca aj tam, kde vyslovene škodí. (Nedarí sa mi ten článok teraz narýchlo nájsť a za chvíľu odchádzam do Bratislavy. Skúsim pohľadať, keď sa vrátim a potom doplním link.)
Myslíš, že mizerné vedomosti amerických školákov s tým súvisia? Že sa "latka nárokov" na žiakov umelo znižuje tak, aby "preliezli" úplne všetci?