Okolo delfína rovno, pri praclíku doprava

Niekedy mám pocit, že na masovú dovolenku v Bibione sú len dva názory. Buď "absolútne áno" alebo v "žiadnom prípade".

Vrátili sme sa práve z desiateho pobytu za posledných 15 rokov a tak tuším môžem povedať, že my patríme k tej druhej skupine. Je to taká naša letná klasika. Kým sa chodilo s malými deťmi, oceňovali sme, že je na ne na pláži naozaj myslené. Naviac, tá hromada piesku všade okolo, proste raj.

Teraz, keď je naše dieťa už veľké, oceňujeme túto dovolenku ako tzv. čítaciu dovolenku. Každý vždy zvládneme minimálne dve, tri knihy. Ku tomu prehľad časopisov, ktoré zvyčajne nekupujeme. A samozrejme kopec slnka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Myslím, že sme nazbierali dostatok skúseností a tak skúsim spísať postrehy, ktoré by mohli pomôcť tým, čo chcú tiež vyskúšať aj takýto typ dovolenky.

Nikdy sme neboli s cestovnou kanceláriou. Vždy si cestu vybavujeme individuálne, cez miestne kancelárie. Vždy v januári nám príde katalóg, ktorý pripomína, že bude aj teplo a slnko. V podstate ho ani nepotrebujeme, lebo za celý čas sme vystriedali iba dve ubytovania. My sme s tým, čo dostaneme spokojní. Berieme tzv. apartmány, kde je k dispozícii komplet vybavená kuchyňa. Áno, na dovolenke varím, nepovažujem to však za problém. Dokonca po poslednom raze vyhlasujem, že ceny v obchodoch sú fakt porovnateľné s tými u nás doma. Aspoň v tých, ktoré sme navštevovali my. Takže žiaden problém. V reštauráciach sa nestravujeme a pouličné fastfoody využívame maximálne 2x za týždeň.

 

Bibione, podobne ako celé Taliansko je veľmi láskavé k deťom. Všade máte kopec lákadiel. Na pláži nájdete mnohé zdarma. Športové vyžitie sa samozrejme dopláca. Ale hodiny aerobiku, či jak sa to skákanie pri hudbe teraz volá sú zvyčajne voľne dostupné.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veľmi dôležité je to, že more v Bibione je dlho relatívne plytké, vhodné aj pre tie najmenšie deti. Dno je piesočné, takže voda nie je priehľadne čistá. Na druhú stranu, morských ježkov sme tu nikdy nevideli a medúzy len ráno na piesku. Pred časom tu bývalo veľa komárov, ale posledné roky si poradili aj s týmto. 

 

Pokiaľ máte záujem navštevovať obchody, nájdete ich neúrekom. Tých pravých talianskych je už pomenej, al nájdu sa. Vždy v utorok môžete navštíviť aj obrovský trh, kde sa cez stánky so všetkým dá dostať aj k stánkom s lokálnymi potravinami, čerstvými rybami, syrmi, zeleninou a ovocím.

Pláže sú prísne organizované. Na kraji, pri vstupe do mora je široký pás bez slnečníkov. Tam môžete prísť a rozprestrieť si deku. Zároveň tadiaľ prúdia aj davy chôdzechtivých dovolenkárov. Vyššie sú mnohé rady pevne ukotvených slnečníkov a ležadlami. Opäť je všetko precízne označené, až by človek nepovedal, že je v Taliansku Úsmev

Ak máte psíka, nemusíte ho nechávať doma. Nájdete tu aj psiu pláž. Váš miláčik môže dostať vlastné ležadielko pod slnečníkom. Ak je trošku divokejší, môžete mať na celý priestor ohrádku. Pred reštauráciami sú všade misky s vodou. Zaujímavé je, že všetci si po sebe upratujú. Lebo v uliciach je veľa psov, ale špinu po nich som fakt nevidela.

V meste sú vyznačené aj cyklochodníky a chodníky pre peších. Bicykle a rôzne tomu podobné vozítka si môžete požičať fakt na každom kroku.

Bibione je mestečko dovolenkové. Ak chcete nejakú históriu, môžete navštíviť neďaleké Caorle, Portogruáro. Trochu ďalej je aj Aquileia s prekrásnymi antickými pamiatkami alebo priam Benátky. Pre deti je v blízkom okolí aj ZOO.

Ak je niekto veriaci, tak možno privíta, že každú sobotu večer je svätá omša s nedeľnou platnosťou v slovenskom jazyku.

No a ak sa chcete potrénovať v jazykoch, určite stretnete všade okolo seba ruštinu. Dokonca sme ju aj oprášili, lebo sme radili na pláži Úsmev Vždy ma prekvapí, že sa tie slovíčka zrazu začnú vynárať. V mnohých agentúrach, aj obchodoch sa dá dohovoriť slovensky alebo česky. A keď nie, sú naučení a určite sa dohodnete.

Cesta do Bibione je celkom pohodlná. Hovorím, že doma nasadneme na diaľnicu a zídeme cca 20 km od mora. (Samozrejme, treba občas aj sledovať, kade sa ide Z Bratislavy je to niečo cez 600 km. Autá s väčšou nádržou ani nepotrebujú v zahraničí tankovať. Potrebujete rakúsku diaľničnú nálepku a Taliansku sa platí mýto. Menej ako 12€ jedna cesta.

Cestu si občas spríjemňujeme krátkymi odbočeniami. Navštívili sme napríklad Minimundus v Klagenfurte. To je areál, v ktorom je viac ako 150 miniatúrnych stavieb z celého sveta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mne osobne sa veľmi, veľmi páčila návšteva Archeologického parku Carnuntum neďaleko Bratislavy. Rímska osada zrekonštruovaná do pôvodnej podoby, kde myslia aj na blízke Slovensko a všetky popisy, aj sprievodné videá sú aj v slovenčine.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Verím, že toto nie je dovolenka pre každého. Ak to ale chce niekto vyskúšať, niet sa čoho báť.

A ak ste dočítali až sem, tak vysvetlenie nadpisu Veľký úsmevVeľký úsmev Každý rok je iná móda v nafukovačkách. A tak tento rok sme sa pri hľadaní nášho slnečníka orientovali veľkým delfínom v prvom rade a obrovitánskym praclíkom kúsok ďalej

 

Mapa: 

Komentáre

ÁnoÁnoÁno normálne mám chuť sadnúť do auta a ísť. My sme chodievali nižšie na Rimini, ale ako sledujem, Taliansko ako Taliansko - srdečné, úžasné a plné zábavy.

Inak - nikdy som sa nezastavila ani v Klagenfurte ani v Carnuntum. Ech - hanba my. Lebo išli sme tade teda hodne krát. Ale tak ... ešte furt s nami deti chodia a snáď nejaký rok ešte chodiť budú. Snáď o rok Mrkám.

My sme mali druhý rok po sebe dvoch puberťákov, aktuálne skorosedemnásročných a ešte väčšia pohoda jak s menšími. Všetko poznajú, nestratia sa.

mmch, aj minimundus aj carnuntum zaujalo aj deti. Hrabem sa v starých fotkách a zdá sa, že to Carnuntum vydá aj ne celý článok. To je fakt fantastické. To odporúčam, z Bratislavy je to tak 20 minút po starej ceste.

Na mňa to vyzerá na veľa ľudí a slnka, ale skvelé, že ste si to užili. Úsmev Tiež som sa naučila, že varenei na dovolenke, nie je až taký problem. Úsmev Inak máte to zo západu, kus jednoduchšie, my musíme k tomu prirátať minimálne 300km.

Moji susedovci tam chodia tiež myslím 17rok..ked rátam kolko už majú detváky-a to začali ked prvô malo 1,5 roka a tohto roku ide na výšku.Vždy povedali-varenie v pohode,nákupy tiež a vraj ideme akokeby domov lebo už s niektorými sa poznajú a zdravia sa..

Tak, tak, my sme tiež začali, keď mal junior 1,5 roka. Boli sme veľká partia 6 autami. Dnes už prví z partie uvažujú, že pôjdu s vnúčatami :)

 

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.