Potulky po skanzenoch I. - Pribylina

Vlani v lete sme sa túlali po skanzenoch. Náš najobľúbenejší je Zuberec, pokoj, krásna príroda a "hafirovica" ....teraz neviem či nie pre ňu ho máme radi Chichocem sa, ale aj naň príde rad.

Teraz prišiel rad na Pribylinu - Múzeum liptovskej dediny, ten je od nás asi najližšie. Tiež sme navštívili viac krát ale vnúčatá podrástli treba pripomenúť.

Skanzen sa vybudoval v roku 1991, sťahovali  sem budovy zo zatápajúceho územia pod Liptovskou Marou.

Medzi najväčšie kamenné objekty patrí kostol Panny Márie, ktorý  pôvodne stál v obci Liptovská Mara, vzácny je maľbami zo 14. - 15. storočia.

Kostol panny Márie v Pribyline

Ďalšou kamennou dominantou je Goticko renesančný kaštieľ z Parížoviec. Dostaneta sa so sprievodcom aj dnu. Spájajú ho s králom Matejom Korvínom a jeho synom Jánom, ktorý bol liptovským kniežaťom.

Goticko renesančný kostol Pribylina

V skanzene sa prezentujú remeselné , hospodárske, roľnícke ale aj meštianske vrstvy vtedajšieho života.Ľudová škola Pribylina

Peknou zaujímavsťou je budova školy, pre naše deti zážitok drevené lavice, tabuľky na písanie... 

       
Na konci skanzenu sa nachádza expozícia Považskej lesnej železnice kde si môžete vojsť do vagánov, pozrieť parné lokomotívy. V tomto období sa pracuje na tom aby bola funkčná a návštevníci sa mohli aj povoziť....už aby to bolo.

Pribylina

Kuk a keď už odchádzate upúta Vás originálna smerovka do Račkovej doliny, je to hneď pri skanzene a asi netreba hovoriť, že je to liptovská brána do Vysokých Tatier.

Do Račkovej doliny

Tak ak tam zavítate prajem Vám deň plný zážitkov, pohody, čerstvého vzduchu a ....aj dobrého jedla.

PS : Konajú sa tu rôzne atraktívne podujatia a možnosť aj svadby. Mala som tú možnosť byť na svadbe, ktoré sa konala v duchu ľudových tradícií v krojoch a všetkému čo k tomu patrí. Bol to krásny zážitok a mladomanželia majú na čo spomínať do dnes.

Mapa: 

Komentáre

Nádhera, ďakujeme Úsmev

... len neviem či môžem pokračovať Mrkám 

Smelo pokračuj, predpokladam, ze fotky su tvoje takze kludne nas inspiruj dalej. ;)

Naše sú, len v tom musím robiť trochu poriadok a hodne mám také kde sú deti a to mám zákaz Chichocem sa.

Krásne zdokumentované, super ÁnoÁno

priznám sa bez mučenia..vôbec neviem ako sa dávajú fotky do PC.Len sa pripájam kde som bola apod.Slnko

Ja sťahujem z foťáku alebo telefónu do PC a upravujem hlavne veľkosť.Len za tie roky ich je už veľa a všade aj na USB, elektronických albumov a joooj aj na CD. Novšie si už poctivi zaraďujem

Inak uz mozes skusit pridavat fotky aj bez uprav velkosti, nas program by si ich mal zmensit automaticky.

Inak by ma velmi zaujimalo, ako stahovali kostoly, a vacsie stavby, vsak to nei sranda. 

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok