Sedliacka Dubová - trochu iná dedina

Počas vianočných sviatkov sme vybehli do Sedliackej Dubovej na Orave, kúsok od Oravského zámku. 

Hlavný cieľ bola zrúcanina Kostola sv. Kozmu a Damiána. Môj drahý dúfal, že tam nájde ľudské kostry (tak, každý máme nejaké hobby, však...:)))

Zrúcanina je na kopci nad obcou, cca 5 min chôdze, fakt že to ani len za prechádzku nemožno považovať. Prvá písomná zmienka o kostole pochádza z roku 1397. Kto chce vedieť o kostole viac, môže si prečítať.

Aby som vysvetlila tie ľudské kostry. Chlap sa kdesi dočítal, že v podzemí kostola je kopa ľudských pozostatkov. Bola, aj fotky sme videli. Samozrejme, pozostatky medzičasom (a nie tak dávno) odpratali. Ja osobne som sa vyhrážala, že ak tam ešte stále budú, tak to nahlásim, lebo ľudia sú blbí a určite si to postupne rozoberajú ako suveníry. Za to som bola prekliata a prebodnutá vražedným pohľadom číslo 3, lebo takú raritu som chcela zrušiť!:)))

Vedľa kostola je kostnica, ale tam žiadne kosti neboli, pekne si tam trónil fúrik a kadejaké pracovné náčinie. Och, to bolo sklamanie!:))) 

Takže kostol fajn, fakt pekné s atmosférou. Hovorím si, dobré to je. Lenže to som ešte netušila, že atmosféru zažijem aj za opevnením kostola. Asi nemusím hovoriť, že čakať WC pri zrúcanine kostola v malej obci mi ani nenapadlo. Veď oveľa exponovanejším turistickým miestam na Slovensku chýbajú. Lenže, chyba lávky. Našli sme tam dve parádne kadibúdky s toaletným papierom!!!, zošitom a perom (asi aby si turista mohol z dlhej chvíle na záchode kresliť:)) a parádnym výhľadom do lesa. 

Už podľa tých záchodov je vám jasné, že Sedliacka Dubová nebude hocijaká obec.  

Nám to bolo podozrivé už cestou ku kostolu. Cesta totiž vedie okolo obecného úradu, pred úradom je úradná tabuľa, veď ako inak. Lenže to nie je obyčajná úradná tabuľa. 

Ono to asi neviete prečítať, ale pointa je, nasledovná. Na tabuli je popísané a nafotené, čo urobili pre obec jednotliví starostovia. Toto je vec v našich končinách nevídaná. Chápete. Normálne priznám predchodcovi/predchodcom zásluhy... možno aj preto sa stala Sedliacka Dubová už trikrát najkrajšou obcou na Slovensku.:) 

 

Komentáre

Zaujímavé miesto, aj bez tých kostí Chichocem sa a parádnu dedinu ste prebehli či ani nie, čím je taká výnimočná?

Dedinu sme veľmi neprebehli, bola nedeľa a čakala nás dlhá cesta do BA. Ale majú aj nový kostol, velice pekný. To, čo sme videli, na nás pôsobilo usporiadane, čisto a pekne:) 

Môj najstarší turista ide cez jarné prázdniny na Oravu, tak mu dám prečítať tento perfektný článok , nech sa inšpiruje Tlieskam

No vidíš:) Tak môže potom po dedine rozprávať, že tetka z naničmamy je ich dedinou nadšená!:)))

 Sedliacka Dubová vyhrala v minulosti titul Dedina roka. Pár krát do roka mám česť sa tam ocitnúť, ale môj plán poprechádzať sa tadiaľ dôslednejšie som zatiaľ nezrealizovala. Ďakujem, za priblíženie. Je inšpiratívne, nabudúce odstavím tátoša a pôjdem na potulky. Raz sme mali cikpauzu na tomto mieste, v rieke  majú parádne okruhliaky. Akurát do suda s kapustou Veľký úsmev Potvrdzujem, že v Sedliackej Dubovej je ozaj krásne. Ale kde na Slovensku nie je? Narodili sme sa na správnom mieste Srdce

V lete tam musí byť tiež krásne. Už z tých fotiek, je to jasné:) Teším sa na leto, hádam sa nám podarí dedinku lepšie preskúmať:) 

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok