Slanický ostrov umenia

Keď už sa budete túlať po Orave treba zájsť k Oravskej priehrade. V roku 1953 pri jej budovaní boli zatopené obce Osada, Ľávkv, Hámre, Ústie, časť Námestova a Slanica.

Uprostred priehrady vyčnieva návršie zo Slanice a na ňom barokový kostol Povýšenia svätého Kríža s kalváriou a symbolickým cintorínom. V rokoch 1971 - 1973 tu bolo postupne budované múzeum a ostrov dostal názov Slanický ostrov umenia.

Je to najnavštevovanejšia časť Oravy. V kostole je vybudovaná stála expozícia Tradičná ľudová plastika a maľba. V okolí kostola - v lapidáriu je expozícia Oravskej kamennej tvorby 18,-19. storočia. V bývalej hrobke sa nacháda expozícia História zatopených obcí. Na ostrove je pomník Antona Bernoláka rodáka zo Slanice.

Slanický ostrov umenia 01 Slanický ostrov umenia 02 Slanický ostrov umenia 03 Slanický ostrov umenia 04 Slanický ostrov umenia 05 Slanický ostrov umenia 06

Slanický ostrov umenia 07

  Na ostrov sa dostanete výletnou loďou, ktorá robí okružnú   jazdu po priehrade alebo si môžete zvoliť menšie -  katamarány, tak ako my.

plavba lodou na Slanicky ostrov.

Mapa: 

Komentáre

Krásne miesto. Áno

Bola som tam kedysi veľmi, veľmi dávno. Po pravde, stálo by to veru za novú návštevu.

Boli sme na Oravskej priehrade naposledy v lete roku 1990, vtedy bola vypustená a mohli sme chodiť po dne priehrady, mali by sme tam zavítať opäť.

... joooj to je naozaj veľa rokov tomu nazad Veľký úsmev, treba zopakovať, oplatí sa je tam čo pozerať Úsmev

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok