Svätý Anton - kaštiel plný blogeriek

Svätý Anton alebo  Antol nikdy nebol mojim vysneným cieľom. Predsa len, predstava poľovného kaštieľa plného vypchatých zvierat ma vôbec nelákala.

Nuž ale cesta do blízkej Banskej Štiavnice rozhodla. Svätý Anton je len na skok. Naviac je spojený so starými rodmi Coburgovcom a Koháry a tento úsek histórie ma celkom zaujíma.  Fotografii žiaľ nemám veľa, vo vnútri nebolo dovolené fotografovať.

Keď sa hovorí o kaštieli, často sa spomenie, že má súvislosť s kalendárom. Má 4 krídla, 7 arkád, 12 komínov, 52 izieb a 365 okien. Vnútorné vybavenie je relatívne zachované a nádherné. Medzi najkrajšie patrí zariadenie izby, ktoré dala urobiť Mária Terézia ako svadobný dar pre Máriu Antoinettu. Samozrejme, sem sa dostalo až neskôr Úsmev

Ešte jedna vec spojená s kalendárom je zaujímavá. Pár rokov dozadu sme začali na Vianoce pre babky robiť kalendár z fotiek. Mysleli sme si, aký fantastický nápad. No zrejme platí, keď si myslíš, že si vymyslel niečo nové, znamená to len, že si dostatočne nehľadal PohodaPohoda Deti majiteľov vždy na vianoce robili tiež kalendár. A žiadne skratky s fotografiami - kalendár ilustrovali vlastnými kresbami. Podľa svojich záľub. A tak sa vlaky stretli so zvieratkami alebo kvetinkami.

Zaujalo ma aj  vybavenie knižnice so školskými stolmi. Žiaci sú proste stále rovnakí - stoly boli pokreslené nádhernými obrázkami. Vôbec sa nečudujem, že tieto lavice sa na konci školského roka nešmirgľovali Veľký úsmevVeľký úsmev.

Nuž a prečo kaštieľ plný blogeriek? Chodby sú plné  poľovných trofejí a drobných obrázkov, zachytávajúcich nielen rôzne mestá ale aj obyvateľov kaštieľa. Teda hlavne mladé ženy. Presne tak, ako dnes na sociálnych sieťach. V rôznych pózach, rôznych outfitoch, na rôznych miestach. Akurát vystavenie obrázka trvalo predsa len dlhšie. Väčšina obrázkov bola kreslená. To nebolo pár sekúnd od cvaknutia po vystavenie. To boli hodiny pózovania... História sa opakuje. Len je všetko trochu rýchlejšie.

Keď niekedy pôjdete cestou z Banskej Štiavnice, naplánujte si krátku odbočku. Kaštieľ skrýva mnohé prekvapenia. A keď vás poľovné trofeje nezaujímajú, nič sa nedeje. Nájdete iné zaujímavosti. 

 

Komentáre

tak to sme boli iba na skok od seba, v sobotu sme sa odtial vratili ... teda ja som bola v tamojsich lesoch na tabore Úsmev

Fakt sa tam nesmie fotiť? Ani za peniaze???:) To je škoda... Ja som tam tuším raz s našimi bola, ale to bolo tak dávno, že z toho nemám žiadny konkrétny zážitok. Takže ďalšia položka v zoznam "navštíviť".

Minulé leto sme si s drahým urobili výlet do Banskej Štiavnice a tiež sme sa zastavili aj vo Sv. Antone. Bola som milo prekvapená, aké je to tam v kaštieli  krásne.Úsmev

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok