Tak snáď sa prejdeme Slovenskom

Vraciam sa do Trenčína a vidím ho očami zapadajúceho slnka. Ako majestátne sa týči nad ním hrad. Hrdo drží nad ním ochrannu ruku a domčeky všetkých architektonických období sa k nemu túlia ako kuriatka ku kvočke. A tu niekde ma schytí clivota. Ako málo vieme o mestách z ktorých pochádzame.

Prešla som trochu Taliansko, Grécko, Španielsko, očaril ma Salzburg i Mníchov, ale vlastne málo viem o naším mestách. Kde žijete nanič mamky? Po akých chodníkoch ráno kráčate? Kam by ste ma zobrali, keby som k vám prišla? Ste vlastne hrdé na to čo v meste máte?

Moja slovenčinárka na strednej vravela, že na svoju vlasť máme byť hrdé. Len ten vraj, kto miluje svoje vie milovať aj cudzie. A ešte hovorila aj niečo o tom, že toľko historie, koľko prešlo naším krajom by američania brali všetkými desiatimi. A ja si to nedám - a basta!

Ja chcem ten hrad aj s rozpadajúcou sa stenou, nádherný barokový kostol na námestí - aj to mi chcú rozbiť, teda prerobiť - to námestie myslím, ani ten nápis na hradnej skale, ani tú Studňu lásky aj s povesťami. Ani Vinohrady, kde vraj Matúš Čák pestoval hrozno, ktoré bolo také kyselé, že víno z neho dával len nepozvaným hosťom a takým, ktorých sa chcel zbaviť, piť. Ani park na jar si nedám, ja zakvitnutý nádhernými gaštanmi a tulipánmi. A Brezinu s tisíckou zákutí a tajnými chodbičkami, ktoré tadiaľ vraj vedu od hradu. Nie nedám! Ale vám ich ponúkam. Ponúknete aj vy niečo mne na oplátku?

Komentáre

Jáj mojé srdéčko piští od štastia.Moj manžel stále vraví,že chodíme objavovať cudzie štáty a to naše slovensko nepoznáme.Chodíme do Alp a chceme vidieť,hory,kopce ,skaly a napokon to máme všetko tu doma-rovno pod nosom.Tak poďme na MYJAVU.V okolí Myjavských kopaníc nájdeme naozaj kus nádhernej prírody a aj kus tajuplnej histórie.Z jednej strany sa na nás pozerá Čachtická pani-Alžbeta Báthory zo svojeho krvavého hradu.Aj cez deň keď naň pozeráte musí vám naskakovať husia koža.Cesta k nemu tá strmejšia a náročnejšia vedie cez les úzkou kamenistou cestičkou,tá je pre náročných športovcov.Pochválim sa vyšla som ju niekoľko krát.Druhá je pre "lenivcov";-) ako je Juraj Jakubisko a odveziete sa tam i autom.Vílet stojí naozaj za to.Z hradu za pekného počasia vidieť dokonca i pomník postavený v diaľke,pre Štefánika BRADLO,týčiace sa vysoko na kopci nad Brezovou pod Bradlom.Vílet na túto mohylu odporúčam všetkým ,čo tam ešte neboli.Za pekného počasia sa dá posedieť na lúke za mohylou.Za lúkou je les v ktorom je super cyklotrasa.Na Ďalšej strane sa nad Myjavu týči hrad BRANČ.Prístupová cesta je trochu náročná,ale konečný pohľad z hradu stojí za to.Až týchto pozoruhodných pamiatok pochopíte,akú krásnu prírodu u nás prehliadame.Bude sa vám chcieť utekať cez nádherné žlté lány slnečníc,zelenučkou nepoškvrnenou trávou posypaných kopcoch a budete mať chuť vdychovať vôňu lesov plných voňavučkých hríbov.Z pamiatok by som ešte odporučila vidieť rodný dom M.R Štefánika,v KOŠARISKÁCH.Myslím že dnes je z neho múzeum.Je tam aj strááášne dobrá a vychýrená reštaurácia,takže kľudne vílet na pol dňa.Kúštik ďalej by som odporúčala spraviť v lete nejake odpočinkové stretko pre nás naničmami aj s detičkami.Dedinka PODKYLAVA ,má novovybudovaný super hotelík,ku ktorému patrí i ranč s koníkmi a nádhernou prírodou.Hotel ponúka snáď všetko potrebné,čo taká naničmama potrebuje;-).Koníky sú poslušné,veľa som ich jazdila takže viem:-).Tu zažijete "pokoj v duši".No a kde vás zavolám napokon? Do samej MYJAVY.Hlavne si nenechajte úisť Myjavské FOLKLÓRNE SLÁVNOSTI.Trvajú tri dni,počas ktorých zažijete veľa zábavy a pohody.Uvidíte folklórne súbory z rôznych štátov.Dokoca sme tu mali aj pravých černochov z Afriky s bubnami.Foto máte v galérii.Som sa nejako rozpísala,ale keď to naše slovensko je tak krásne.(sun)

Medzinárodný folklórny festival na Myjave má tento rok 50. výročie! Koná sa od 18.6.- 21.6.2009. http://www.myjava.sk/kalendnnr-podujatn-/594/

Virtuálna prechádzka po Myjave: http://www.myjava.sk/virtualna-prehliadka/
http://www.myjava.sk/fotogaln-ria/

Btw. - Myjava je moje rodné mesto Úsmev ;-).

Ani ahoj Myjafka,si ma potešila:-)

To som rada Úsmev (sun).

Máme krásne zákutia ale stále nás to ťahá von spoznávať iné krajiny z tým že na penzii máme času dosť spoznávať aj našu krajinu možná už bude neskoro nebude toľko síl. Ja mám od Trenčína manžela to mesto sa mi veľmi páči hrad a námestie to ozaj nemá chybu. Na Myjave - vo Vrbovciach máme známych tiež pekný kraj.Ale najviac sa mi páčia Pieniny a Slovenský raj.Raz sa mi podarilo muža prehovoriť aby sme sa tam išli pozrieť.Tam som prežila prvú veľkú lásku nakoniec mňa opustil nechcela som mu dať stará škola mama mi vždy vravela keď sa sku....tak ťa zabijem a on načo sa budem z tebou vláčiť za ručičky a večer si to budem pítať od druhej.Myslím že som nič nezmeškala dnes mám výborného muža .

Ahoj Zuzi si z Myjavy?Si tá ktorá yslím ,že si?

nie som rodená Blavááááčka

Aha no to je náhoda.Ja mám kamošku ,byva nadomnou,pochádza z Vrboviec a volá sa Zuzka Zálešáková.:-)

si z Bratislavy

Nie z Myjavy čítaj vyššie(giggle),ale rada ťa poznávam:-)

Rada by som ponúkla aj ja niečo, v dedinke kde žijem/Hradište pod Vrátnom/ určite krásnu prírodu Malých Karpát a v susednej Brezovej pod Bradlom nádherný výhľad zo Štefánikovej mohyly. Ja sa snažím touto slovenskou cestomániou nakaziť aj mojich štvrtákov, celá vlastiveda je v tom ročníku o Slovensku, nosím im knižky, pohľadnice, letáky z infocentier a pozeráme aspoň na internete, aká krása sa dá u nás vidieť. A so svojou rodinkou už kúsok po kúsku objavujeme krásy nášho Slovenska, veľmi nám s tým pomáhajú manželovi rodičia. Bývame v oblasti trochu"hluchej" na kultúrne pamiatky, ale Malé Karpaty ponúkajú veľa zrúcanín hradov,jaskyňu Driny, Smoleniský zámok a krásne turistické chodníky. V Trenčíne, na Beckovskom hrade a v múzeu miniatúr hradov v Podolí sme sa lúčili s letnými prázdninami abolo super!(sun)

ja by som ťa zobrala snáď všade kde som bola či bývala.
či tu na hlavnú ulicu, kde na jar rozkvitnú prenádherné košaté lipy, alebo pod kopec, kde je lúúúka na vyšantenie s výhľadom na kaplnku. alebo na kopec, kde pri kríži vidíš celú Moldavu a jej okolie.
alebo do Kechneckých polí, kde ti čvirikajú ftáčiky, vonia pšenica a ty so steblom trávy v ústach ležíš pod stromom, počúvaš Hornád a pozeráš na modré nebo a nič sa ťa netýka.
ja by som len do polí a lesov utekala, takže keď sa chceš
stratiť, nájdi ma Veľký úsmev .

ryka nájdem, určite nájdem. Neboj sa. Ďakujem

No a ja tuším ruším dovču pri mori. Kašlem na Grecko - domáca turistika sa tento rok bude posilovať. Kto ide na Myjavské slávnosti s nami?

ej ale ma tá manny ubehla, kým som toto stačila doďatlovať, urobila reklamu celému krásnemu okoliu Myjavy. Múzeum v Košariskách je pekné a cesta na Bradlo síce dá zabrať, ale výsledok stojí za to. Myjavské folklórne slávnosti a jarmok nemajú chybu. Keďže bývame blízko Senice, kúsok za ňou je slušne vybavená /šport, občerstvenie/ Kunovská priehrada a za susednou dedinou Sobotište smerom na Myjavu leží nad dedinkou Podbranč majestátna zrúcanina hradu Branč, kde sa konajú počas roka viaceré akcie.Výhľad na okolie je tiež parádny. Myjava má aj v časti Turá Lúka tzv.Sedliacky dvor, niečo na spôsob skanzenu kopaničiarskej dediny a robia pekné akcie. My sme sa vytešovali na Dožinkách s ukážkami starodávnej žatvy.(sun)

sadlonka super suseda:-)Gazdovsky dvor som zabudla máš pravdu.A to sa tam teraz konali Fašiangy.Tento skvost Myjaského okresu s Turolúckou históriou odporúčam navštiviť aj ja.Na dožinkách móžeme dať nejaké Pivo tento rok ak prídeš,čo ty na to?:-)

Pardón, že som Gazdovský dvor premenovala na sedliacky(blush) , dúfam, že som tým nikoho neurazila(giggle) , prídem rada, len s tým(beer) bude problém(giggle) , lebo to ma nikto piť ešte nenaučil a už asi ani nenaučí.

To neva dáš si slivovičky:-D

mile dievcata,
ked pridete k nam do Ziliny, ukazem vam nase historicke namestie s radnicou, studnami a katakombami (pri kavicke v krcmicke sepnem aj co-to z dejin). Potom pojdeme do Budatinskeho zamku, je tam stala expozicia drotarskeho umenia.
Budeme autom, tak kludne mozeme ist odtial na opacny koniec, par km od nas je Rajecka Lesna a v nej krasny Betlehem majstra Pekaru.
Ak este stale nebudete mat dost, sibneme to rovno do Cicmian do muzea slovenskej dediny s krasnymi malovanymi domcekmi.
Vecer to vsetko zhodnotime v niektorej pivarnicke - tych tu mame neurekom:-D
Ak sa zdrzite dlhsie, druhy den mozeme prejst Strecno, Teplicku s mumiou Zofky Bosniakovej.
Lyzujete?- sup ho do Vratnej (popri tom opacime Janosika v Terchovej). Plavate - uz aj do Rajeckych Teplic...
Dievcata, k nam treba prist aspon na tyzden!
Eva Slnko

Evi pekné,rada by som si k vám zašla(clap) Objímam

No a čo ostatné? To už nie je čo napísať o našom peknom Slovensku? Vypadá to potom ,že ak nie je blog o hádaní sa tak nie je čo písať:-(

Mumika Zofky Bosniakovej som videlaaa...pred par rokmi tam bol taky zhovorcivy kostolnik, ten nam rozpraval a rozpraval, aj veko otvoril, vsetko poukazoval Chichocem sa , az sme museli odtial poklonkujuc utekat, ked sme chceli stihnut autobus... Este by som u vas ludi zobrala na Vychylovku - skanzen, ta zeleznicka je super! Áno

A ukazes im aj tu obludu na byvalom "Leninovom namesti", kde medzi dom odborov a hotel slovakia vrazaju ten "super duper" aupark.. To ti bude KULTURNY zazitok Veľký úsmevPrekvapenie

Bradlo - to je moja srdcovka! Chodila som dlhé roky (najskôr ako pionierka, neskôr ako vedúca) do tábora v Chtelnici, mávali sme vždy v rámci toho pobytu peší výlet - menší 1/2denný na Dobrú Vodu a väčší celodenný na Bradlo. Makačka to bola dobrá, ale stálo to zato. Hore k mohyle sme chodili tiež z tej strmšej strany, tesne pod kopcom vtedy bývala na poli zasiata repka olejná, predierali sme sa topu žltou nádherou až sme prišli ku kopcu a potom už len hore a hore - dodnes to mám pred očami. Na tej lúke, čo spomínate, sme sa potom vždy rozložili a čumeli do diaľky, kto prvý uvidí Robur, ktorým mám z tábora doviezli obed (aby sme nemuseli celodenný proviant vláčiť v ruksakoch) - a rovnako dodnes cítim ako voňali a chutili tie rezne v chlebe. Ja som toho teda prešla aj na Slovensku (resp. Československu) ozaj dosť, ale ešte stále je čo pozerať. Americký zaťko keď bol prvýkrát na Slovensku tak sme ho samozrejme zobrali aj do Tatier (máme chatu v Starej Lesnej, odtiaľ sme potom robili výjazdy do okolia), boli sme v Levoči, na Spišskom hrade, v Spišskej Sobote, aj do Poľska sme ho zobrali, lebo predkovia tuším jeho mamy pochádzajú odtiaľ.... Potom samozrejme Bojnice so svojím zámkom no a samozrejme doma okolie Bratislavy. Veľmi ma potešilo, keď vtedy povedal, že by si vedel predstaviť žiť tu až bude na dôchodku.

no vidíííš, a ja by som zabudla na Krásnu hôrku, Betliar, Jahodnú na dlllhe prechádzky, Čingov na stanovačky, centrum Košíc - Hlavná ulica je veelmo pekná, šli by sme kuknúť do Dómu sv. Alžbety, kuknúť na staré hradby pod mestom, pak by sme sa mohli bicyklovať kade tade po okolí Úsmev

Dievčebce, som rada, že ste sa dali na túto túru po Slovensku som mnou. Len ma mrzí, že nás nik nevolá do Banskej Bystrice. Takže si to na leto plánujem - Myjava a okolie, Žilina, k Adus do Starej Lesnej a na východ za rykou do Košíc. Zrušila som CK a lietadlo a idem kuknúť v akom stave mám ruksak Chichocem sa .

daj termin, kedy budes v Ziline, nech sa o teba pekne postaram:-)
do ruksaku daj aj klobasy a slaninu, vybehneme co - to aj poopekat, nie?
Eva Slnko

OK, idem upratať hosťovsku Veľký úsmev
my sme minulý rok boli pri Banskej štiavnici na Počúvadle. sranda zážitok... akože v campingu bez záchoda a sprch... ešteže sú tie obrúsky pre detičky Chichocem sa ale inak tam bolo super. Štiavnica a okolie je krásna, a aj túra na Kalváriu. zľabdali sme litre vody Pohoda

mne sa moje rodne mestesko , Púchov, veľmi páči, starsie piamatky sa nezachovali, padli za obeť modernej dobre, moravska ulica bola vychyrená, po marcibánim nám ostala len záhrada, vybudovaná pred asi tromi rokmi, o zidovsky cintorín sa nestara nikto, len to chatra, tiez mame peknu okolitu prirodu, hory lesy, a vsade kúsok, výhlad z púchovskej skaly, celé mesto ako na dlani, ... teraz som kusok dalej, Dubnicu moc nepoznam, pride mi take zabudnute mesto, ale mame blizsie k trencinu, to mesto sa mi vzdy pacilo, je pravda , ze cesku republiku mam viacej pochodenu, cesky raj, prachovkse skaly, to je moja srdcovka, trosky, helfstyn, bezdez, karlstejn, sumperk, dvur kralove - zoo, taky moja srdcovka a liberec, to mesto sa mi tez velmo lubi, vyhlad z jestedu, ... minule leto sme boli na orave, tento rok by som chcela ist do ceskeho raja, zatvaram oki a spominam, ako sme stavali stan, ako sa kupali v machovom jazere, ako prechadzli cisarskóu chodbou, stverali sa na bezdez, jaaaaj, ... Úsmev

"Hory doly vôkol Salatína, Ludrovianska Sliačanska dolina, jedľa jelša javor dub svrčina, to mi moju mladosť pripomína.

Hory lesy okolo Kriváňa peknie ste mi z večera i z rána, peknie ste mi cez leto i zimu, ja nepoznám peknejšiu krajinu."

Dolný Liptov je mojou rodnou hrudou, do Horného to máme len na skok. Liptov je srdcom nášho malebného Slovenska, máte nám čo závidieť. Panorámy, horizonty - nech sa pozeráte z ktorejkoľvek strany, vyrážajú vám dych. Milujem sa pohľadom s mojím rodným krajom deň čo deň. Nekonečne ďakujem Bohu za dar zraku. Očami objímam hory a kopce Nízkych i Vysokých Tatier, Malú aj Veľkú Fatru, Chočské vrchy: Zasa mám chuť zlízať cukor zo skalnatých končiarov, zasa prosím, aby si mi krídla roztiahol, nech môžem ako dravec hore vyletieť, kružnicou ponad štíty obkresliť milovaný svet!
Zadívať sa na pokojnú hladinu Liptovskej Mary, nazrieť do Keltskej usadlosti Havránok, prejsť sa Ružomberskou Kalváriou, vyviezť sa na Malinô Brdo a zliezť medzi učupené dreveničky Vlkolínca... Východná, Važec - nádherný kraj spod Kriváňa. A neustále v mocnom objatí majestátnych hôr. Tak isto Aquapark Tatralandia je úžasným miestom na oddych zas s výhľadom na nádhernú panorámu...

"A čo by si celý svet prešiel odrazu, krajšieho nad Liptov nenájdeš obrazu!

Liptov

rodný kraj

ach... toľko ľúbeznosti SlnkoObjímamBozkávam

Amálka, zdravím ťa, liptáčka! Takú radosť si mi urobila! Zvolala som celú rodinu, aby šli čítať tvoj text. Nádherné. To si skladala sama? AAAAA mohla by som úryvky tých viet použiť v našej prezentácii o Liptove? Akorát teraz to prerábame...zdravím ťa. Každý týždeň sa chystáme na cestu do Ružomberka, ale
neprejdeme asi Makovom. Podľa zpráv, je to bieda. Plačem Nože niečo napíš o sebe, na 90 dňovú som hodila mail. Budem rada.

Jaj mamamata, krasne si ten Trencin opisala. Uz sa tesim, ked budeme byvat v jeho blizkosti. Ale este nejaky ten rocik-dva to potrva. No a Prievidza? Osobne sice nic moc, aj ked mame tam pekny Lesopark, ktory je raj pre deti a mozte sa tam aj najest alebo opekat spekaciky, ci slaninku. Dokonca sa mi mari, ze tam hraju uz aj divadlo. A je tam aj prirodny Amfiteater, kde v lete premietaju filmy a byvaju kulturne akcie. Ale okolie je krasne, Klak, Remata, Vtacnik... No a samozrejme Bojnice s ich kupelami, ZOO a zamkom. Uz teraz sa tesim, ze ked budem doma, tak budu na zamku strasidla! Urcite pojdem, aj ked iba do okolia. Uvidim, ci sa ma nezlaknu viac ako ja ich Váľam sa od smiechu po podlahe

Ja by som vás pozvala na prechádzku po krásnom námestí v Humennom,kde si môžete oddýchnuť,pri fontáne lásky alebo by sme zašli do krásneho parku Mieru,kde sa nachádzajú vzácne a pamiatkovo chránené stromy.V blízkosti sa nachádza renesančný kaštieľ a skanzen ľudovej architektúry a bývania.Z parku by sme sa dostali do rekreačného areálu Hubková,kde by sme si urobili cykloturistiku.Šli by sme si pozrieť zrúcaninu hradu Jasenov a Brekov.Zarybarčili by sme si,pri rieke Laborec alebo by sme sa,len tak slnili,člnkovali a byciklovali.Ak by sme sa vybrali do okolia mesta,tak určite neobídeme,chránené územie Morské oko(viď.galéria-všetko krásne),nachádza sa pri Snine.Zaplávame si na Zemplínskej Šírave a Domaši.A nakoniec si dáme u mňa kávičku.(sun)

marik to je krása bereme,zapisujeme:-) Mrkám

NITRA.....zobrala by som ta najprv na pešúúúúú, povláčila po obchodoch, zbehli by sme číňanovi na kačku po sečuánsky, v ceste máme aj Nové nitrianske divadlo a potom by sme vyliezli na Zobor....je to vyhasnutá sopka, cestou by som ti ukázala zopár unikátnych domov a keby Zobor nepráskol, tak hore je celkom slušný výhľad na mesto:-)
No.....patrične unavené by sme zbehli dolu do Valašského šenku a keby si ešte nemala dosť, skočíme na Sihoť no a na hrad....sídli tam ten....vieeeeš, cirkevný hodnostár....:-)
Naproti Zobora, kde býva mestská elita, je sídlisko Klokočina a tam bývam jaaaaa...určite by sme nevynechali ani tento kút Nitry Úsmev
Môj manžel by nám upiekol jablkový koláčik a uvaril kávičku....tak čo, prídeš?
Inak sa ospravedlňujem za sprznení Nitry šeckým nitránčanom...bývam tu len tretí rok a najlepsšie poznám cestu z práce a do práce Úsmev
Inak je Nitra nádherná....

hihihi zapisujeme ,bereme ,prídeme Úsmev

No a ešte na nejakú tú výstavu,tá sa tu tiež koná každú chvíľu.

Z Trenčína mamata všetko krásne opísala,z môjho rodiska bol spisovateľ Ján Čietek Smrek(v obci má svoju pamätnú izbu aj pamätník).Kúsok od jeho domu je starý kaštieľ ktorý je po rekonštrukcii a spravujú ho mníšky.Žili tam kedysi gróf s grófkou Silvay.O nich mi v detstve rozprával môj starký ktorý pre nich slúžil.Ku kaštieľu patril parčík kde je vzácny tulipánový strom ktorý kvitne každé dva roky.V kaštieli bola kedysi aj škôlka do ktorej som chodila aj ja,ale vždy som sa do nej bála chodiť,lebo som vždy musela prejsť dlhou tmavou chodbou,kde na konci presvitalo svetielko cez malilinké okienko.

Aji, co je to tulipanovy strom?

To je cca 20 metrový strom, ktorý každé dva roky zakvitne tulipánovými kvetmi.Sú to dohora rastúce kalichy a majú žlto-červenú farbu.Neviem kedy naposledy kvitol,ale ak budem blízko neho,odfotím a pridám na NM.Dúfam že bude kvitnúť tento rok.A je úžasný.Neviem či niekde ešte takéto rastú,ale kedysi sa vravelo že ich je iba pár na Zemi.Ja mám zopár listov vylisovyných.

Strom je to naozaj krásny, nie je až tak veľmi vzácny, ja som ho vždy obdivovala pri kočíkovaní v Senici, volá sa tulipánovník veľkokvetý.(sun)

Tak to je pre mňa novinka,takže ten stromisko nie je na Slovensku sám,ale má aj svojho súrodenca.

tých súrodencov bude mať asi viac(giggle) a ospravedlňujem sa za chybu(blush) , nie je veľkokvetý ale ľaliokvetý.

Krásny kus histórie Aja:-)

Krasna tema, odkedy mame dve deti a dvoch psov dovolenky travime kruzenim po Slovensku, najviac nas uchvatila Orava a Liptov /amalka tisko ti zavidim rodnu hrudu/ ale som rodena Kosicanka takze ponukam nieco odtial, hlavna ulica to nebude:-P
nasim oblubenym miestom je chata Lajoska, chatari sa tu menia sice casto ale vzdy je dobre navarene, v lete najdete v lese cucoriedky, maliny, cernice, caka vas sice tura ale deti sa tu vyblaznia do sytosti, cestou si nazbierate ovocie na kolac (sun), Jahodna je oblubenym miestom kde chodievame grilovat, Alpinka a Bankov su miestami nasich beznych prechadzok kam chodievame aj uprostred tyzdna vencit deti a psov. Neda mi nespomenut Zadiel, nadherne miesto /vsak ryka/ a este srdcovka Pieniny - to je destinacia kam chodievame kazdy rok odporucam kazdemu(heart)

Zadiel...nadherna dedinka a ešte krajšia prechádzka po rokline Mrkám

len taka otazočka pre mna - mate psikov a chodite aj s nimi na dovolenky? kde akceptuju aj psika? a čo reštiky čo sa týka chlpáčov? nemáte s tým problém? pýtam sa bo zajtra ideme po Aishu/fenku a tiež radi chodíme po slovensku a rada by som aj s ňou. dík Slnko

Zahorie. Odporucam prist v lete, prva zastavka Holic(moje rodisko).
Mame tam Holicsky kastiel, ktory bol letnym sidlom Marie Terezie a Frantiska Lotrinskeho. V lete byva otvoreny pre verejnost a preto, ze sa zacina rekonstruovat aj zamok aj cele okolie, tak to moze byt pre vas "zajimava podivana". Mesto Holica usporaduva pivne slavnosti PivoPivoPivo , len si zistite datum(giggle). Mozete ist do lesa k Poveternemu mlynu, posediet, opekat. Dalej pokracujeme v historii, 3 km od Holica, dedina Kopcany. Zrebcinec Stit(tiez ho dal postavit Frantisek Lotrinsky a s holicskym zamok boli spojene starou cestou aj podzemnymi chodbami), kde je momentalne jazdecka skola Hipos, robievaju aj detske tabory, ponukaju hodiny jazdenia, aj vychadzky do prirody. Vrelo odporucam, pretoze, som tam jazdila, pracovala (teraz som v zahranici, inak by som bola stale v Stite). Dalej sa v Kopcanoch nachadza kaplnka sv. Margity (najstarsia stojaca kaplnka v strednej Europe), skoro zrucana kacenaren, hned vedla rieka Morava. Jednoducho krasne a nenudne vychadzky, ci uz peso alebo na konikoch. Komu bude velmi teplucko, tak sadnut do auta a sup na Adamov. Vyborne kupanie, s bufetmi a vsetkym co treba(beer) . Mate radi rybacku?? Vela moznosti u nas: Adamov, Boricky 1 a 2, Unin 1 a 2... to su vsetko rybarske reviry. Je tam hodne moznosti, az teraz si uvedomujem, kde som zila:-D Veľký úsmev

Susane holic poznám ,aj kaštieľ je nádherný.A čo sa týka Kopčanov,priviedla som tam nedávno aj dcéru,keďze doma kone nemáme,inak by som ju ucila sama.Ale ujo Švrček je aj tak najlepší učiteľ;-).Chodila tam aj moja kamoška zo Senice jazdiť a teraz ja chodím jazdiť ku nej.Už má tri koníky.Krásny a hodnotný príspevok:-)

dakujem Bozkávam
tiez konarka???:-) a ty kde si jazdievala na konikoch? ja som zacala este ked bol Hipos v Holici, pred 12 rokmi. pana Svrcka poznam velmi dobre, uz ked som mala 10 rokov a on nebol trenerom. Pan Matulik bol ako nas druhy otec, my taky spunti 10-11 rocny co sme tam travili vikendy a cele poobedia, kazdy bozii den.. ach kde je moje detstvo??? teraz su kone mojou pracou a to uz je ine

Koniarka telom i dušou.10x operovaná,polámaná proste všetko krásne čo k tomu patrí(giggle) Vyučená v šali ako chovateľ koní a jazdec.S matulíkom sme pár pretekov zažili.Pamätam ked boli kone ešte na starom mieste.Pracovala som jednu dobu aj v Kobylanoch u Waisa ,ale už by som sa tam nevrátila.Sranda aky je ten svet malý:-) Objímam

a aby som nezabudla. 4 km od Holica je uz Hodonin a prilahle moravske dedinky s vinnymi sklepmi a krasnymi hospudkami. v Hodonine by som vas zobrala k Svihakovi(beer) Pivo , mini pivovar. alebo na vylet lodou, po rieke Morava..
Skalica 7 km od Holica. Je to tiez kralovske historicke mesto. nachadza sa tam rotunda a ani neviem uz co vsetko(giggle) Chichocem sa . Dalej odporucam navstivit Skalicke hory, uzasna priroda, tury,..

V Skalických horách som ako dieťa bola v tábore a na základe spomienok na toto úžasné miesto som začala písať svoj román.(sun)

Jééééj, dievčence krásne ste sa rozpísali. Ma to teší. Lebo len ten kto miluje svoje vie oceniť cudzie - booože som múdra jako moja slovenčinárka. Ale krásne ste ma povodili Srdce .
Fakt som zrušila dovolenku pri mori :-). idem to dať vedieť drahému Vyplazený jazyk

moje mile hrde slovenky-myslela som si dlho ze to som len ja taka ktora sa vsade pysi s tym ako je u nas krasne.nemam nic proti cudzim krasam(som zblaznena do chorvatska,paci sa mi rakusko hlavne v okoli saszburgu,tiez polsko...no vsade je co pozerat)ale nase je len nase.nie som milovnicka zimnych sportov takze v zime len prechadzky ale len co sa da jazdit na biku(uz sa tesim na jar a slniecko)snazim sa vidiet co najviac.uzasne su nase hory...taka hrebenovka velka fatra z kralovej studne-ked vyjde pocasie nadhera!aspon ja tam uplne "vycistim" hlavu.neviem ci poznate gadersku a blatnicku dolinu,chatu pod borisovom kde nie je elektrina obcas musite chodit okolo chaty aby ste chytili signal do telefonu,sklabinsky hrad kde sa vam pod nohy motaju kozenky atd.to je moj Turiec.alebo taky skanzen v zuberci,oravsky hrad a okolie,vratna dolina a janosikove diery,okolie liptovskej luznej,potom banska bystrica take kavickovanie v lete v centre mesta,spania dolina ked vam tetusky predvadzju palickovanie(pochvalim sa ze ovladam),alebo banska stiavnica a okolie.ale tiez kraj pod duklou(uvedomenie si kolko tam padlo vojakov v hlupej vojne,kazdy z nich mal matku,zenu ,sestru...prislo mi to na rozum ze sama mam 2synov)a paci sa mi aj stara bratislava.este by som rada pozriet kopanice hadam aj vsetky..(sun)

Tlieskam parada, tolko krasy a hrdosti Slnkona slovensku mam rada tolko miest, ze by som to snad ani vsetko nevypisala ... a prejavim sa ako lokalpatriot, prispievam dost starou fotkou, som si vedoma jej chyb, no momentalne mam takuto zadumcivu naladicku ked spolu s vami spominam na vsetky tie krasne miesta Srdce

A čo tak Brezno.Horehronská železnička či Tále alebo Bystrianska jaskňa a okolie Mýta(flower) Pohoda

mamaMartinka napíš viac -obšírnejšie,prosíme.Ďakujeme(hug)

Práve som zistila, kde všade sa mi už vďaka môjmu manželíkovi odchovanom na potulkách po Slovensku už podarilo byť. Špania dolina mi učarovala, pár krát sme trávili dovolenku na Donovaloch a odtiaľ podnikali výlety na všetky strany.Skanzeny milujem, ten v Zuberci alebo Pribyline nemá chybu, páčil sa mi aj ten vo Svidníku a samozrejme aj Múzeum slov.dediny v Martine,prekrásne okolie Terchovej nádherná príroda a Červený Kláštor v Pieninách, super plavba na pltiach, vyššie spomínaná Horehronská železnička a Čierny Balogh.Historické mestá ako Kežmarok / tam sa chystám niekoľko rokov na európsky festival remesiel/, Levoča, Bardejov. Zablúdili sme až na Duklu, od Zemplínskej Šíravy nás odohnalo zlé počasie a museli sme jednu noc prespať na Domaši, bohužiaľ sme sa ubytovali asi v najhoršom stredisku, ktoré bolo nechutne neudržiavané, našťastie sme len jednu noc potrebovali prespať.Pre turistov Slovenský raj, super dovolenka bola aj v Krásnohorskom Podhradí, tie hrady, kaštiele, jaskyne. Domica je jednoducho čarovná. Z môjho bližšieho okolia prichádzam na chuť Skalici a Trdlofestu-festivalu trdelníka spojeného s fajn zábavou pre celú rodinu, majú za mestom pekne upravené prístavisko s možnosťou plavby po Baťovom kanáli. Teším sa, že holíčsky kaštiel sa dočkal investícií, Holíč bol mojím prvým učiteľským miestom.Keby som si mala pospomínať na všetky miesta, asi by to ešte chvíľu trvalo. Som rada, že sme touto cestomániou po vlasti nakazili aj naše deti, slušná zbierka drevených turistických známok sa neustále rozrastá. Zatiaľ som "nenakukla" na Kysuce, musím s tým niečo urobiť. Krásna téma, ďakujem!:-* Slnko

Tak baby,ja by som Vás chcela previesť krásnou Oravou.Ubytovať by ste sa mohli pri Oravskej priehrade v lete , ale aj zime.Máme tam strašne veľa lyžiarských stredísk, prekrásny Oravský hrad,drevenú dedinu v Zuberci,Západné tatry,ktoré sú prenádherné,v Oraviciach aj termálne kúpalisko,troška polyžujete a potom šup do vody /ináč v Dolnom Kubíne sa stavia ďalší aqa park,takže ak tam pôjdete o rok aj tam si zaplávate/ , v Tvrdošíne drevený kostolík,ktorý je aj zapísaný do pamäte Unesco a blízko do Poľska,lebo tie nákupy tam asi nemôžem nespomenúť,to využíva každý.(giggle) Chichocem saChichocem sa

ja, ja, ja chcem ísť na Oravu. už strašne dlho po tom túžim. ale skôr v lete ako v zime, brrr Úsmev asi idem kuknuť čo mi slovenský ubytovatelia ponúkajú na leto Mrkám

A ešte som zabudla napísať,po oravskej priehrade premáva vychádzková loď a tá vás zavezie na malý ostrovček uprostred priehrady,kde je kostolík.(sun) Ryka,kľudne aj v zime,myslím,že je tam toho dosť k videniu,ubytovania máš od Námestova,po Oravskú priehradu,Tvrdošín,Trstenú,Zuberec,proste všade.

ale ked v zime je zimaaa Vyplazený jazyk ja radšej letnú turistiku Úsmev ale určite tam raz dojdem. a budeme campovať Úsmev

Teraz som si spomenula, že som zabudla napísať o hrade Červený Kameň - je od Bratislavy čo by kameňom (akýmkoľvek, nemusí byť červený;-) ) dohodil, je tam okolo krásna príroda, dedinky Píla a Častá, ktoré obe majú tiež svoje čaro, ale teda hlavne je to ten hrad - krásne zachovalý a stojí ozaj za prehliadku vnútro i vonkajšok s parkom v ktorom sa majestátne prechádzajú pávy (aj jeden biely) a vystavujú na obdiv svoje krásne chvosty ako primadony - len čo sa ukáže nablízku niekto s fotoaparátom. Pri hrade je aj "sokoliarsky dvor" - v pravidelných intervaloch robia ukážky výcviku dravých vtákov, v sezóne takmer každý druhý týždeň býva nejaké sprievodné podujatie - burzy starožitností, skamenelín a drahých kameňov, rytierske hry a podobne. V letnej sezóne cez weekend sa robia aj nočné prehliadky - expozície toho hradu som videla snáď tisíckrát, lebo ma k nemu viažu aj rodinné väzby, ale tá nočná je naozaj niečo extra. Ešte minulé leto tam sprevádzala moja staršia dcéra, teraz to musela na chvíľu nechať aby mohla v kľude dokončiť školu, ale verím, že keď začne znova "zúriť" turistická sezóna, tak sa tam vráti - je ozaj dobrá!!!! (má už doma dva "poháre" - ocenenia, ktoré každý rok dávajú najlepším sprievodcom - má jedno 1. a jedno 2. miesto)
Zaujímavé je, že aj cudzinci, ktorí často a opakovane prichádzajú do Bratislavy o tomto skvoste nevedia a keď ich tam potom ja privlečiem, tak len oči otvárajú - že toto je tak blízo BA a nevedeli sme o tom???
No a cestou domov sa potom treba zastaviť v nejakej fajnej pivničke či vinotéke v Modre či Pezinku a pekný deň sa tým zavŕši.

Na Cervenom kameni sa mi stal dobry trapas. Sokoliar mal na ruke sokola, ja som sa k nemu rozbehla s krikom: Dobry deeeen, mozem si odfotit vasho vtaka???
Turisticka vyprava sa skoro valala od smiechu, sokoliar cerveny jak rajcina, len ja v nemom uzase, ze co som take povedala? Kolegyna mi to musela prelozit do ludskej reci a potom som zas okoktavela ja...:-)

Lydush,
mala som kolegyňu, podobne prostorekú a ona vždy hovorievala (keď mi sme odpadávali z nej od smiechu) - Čistému je všetko čisté(y)

Úsmev

Ja by som vás zobrala do prahistorickej krčmičky, ktorá sa však nachádza v Čechách. Papá sa tam rukami, sedí sa na sudoch, pod nohami je podlaha posiata slamou a čašníci sú správne drzí Mrkám . No a dokonca tam majú klietky pre čarodejnice, kde uväznia ženu ktorá má ryšavé vlasy. Osobne som bola uväznená a zavesená Vyplazený jazyk .

jaaaj, ja tam neideeem...ja som ryšavkaaa Vyplazený jazyk

Pre ryku, prave preto moja ze mame dvoch psov su nase dovolenky na Slovensku vsetky destinacie zvladame na otocku. I ked su miesta kde sa v pohode ubytujete so psikom za poplatok. My vsak ked niekam ideme tak toho chceme stihat co najviac, naposledy sme boli na oravskom zamku z kosic je to riadna dialka a kedze sme obaja chceli vidiet zamok psi museli zostat doma. A okrem toho v lete by to pre nich v aute nebolo nic moc. Babka nam ich dvakrat vyvenci, tak to striedame ze niekam idu s nami, napr. na Pieniny sme ich vzali dokonca sa vozili na plti. Do otvorenych restauracii kde sa papa vonku mozete v pohode zobrat psa. V cechach ho dokonca mozete zviat aj dnu ale viac mozeme pokecat na milacikoch Slnko

A este vam posielam k tej Nitre toto
http://www.youtube.com/watch?v=xEB1iDLq3as

lydusha, krasne ÚsmevObjímam

V týchto dňoch by som ťa vzala na Bojnický zámok na Medzinárodný festival duchov a strašidiel, prešli by sme sa pešou zónou do kúpeľov, oddýchli by sme si v soľnej jaskyni, okúpali sa vo vonkajšom teplom bazéne a dali si aquaaerobik a ukončili by sme to v slovenskej reštaurácii pod zámkom. Tam by sme sa dohodli na návšteve o mesiac ale už aj s deťmi, kedy je zasa v zámku akcia Rozprávkový zámok, pozreli by sme si sokoliarov v akcii, prešli sa po ZOO a určite by sme nevynechali trampolinu a šmýkalu, aby sa deti vyblbli.
A potom by sme sa všetci mohli stretnúť v Trenčíne, kde je 23.5. na námestí Deň klaunov, nádherná akcia so súťažami, divadlom a inými aktivitami pre deti snáď všetkých vekových skupín.
Slovensko je naozaj nádherné, a stačí pár dobrých tipov z netu.
Teším sa na ďalšie krásne akcie. NECH ZIJU VYLETY!!!
MrkámSlnkoTlieskam

Rena123 super a keby si nám potom mohla ešte pripomenúť ten rozprávkový zámok o mesiac boli by sme ti vďačné.

Hambím sa

Jedna akcia je 11.-14.6.2009 za zámkom v amfiteátri sokoliarov a druhá 18.6. - 21.6. a 25.6. - 28.6. 2009 priamo v zámku. Sú to dve rôzne akcie dvoch rôznych firiem. A pripravte sa na dlhočizný rad pred pokladňou...... bohuziaľ....B-]

O TN som nevedela - prešpirhám, a podám infošky predom. A potom možno i po, ak sa zúčastníme. Boli sme po dvakrát, deti si to užili, tak hádam nám víde počasíčko a zdravíčko. Kto ešte teda príde????

no myyyyyyyy;-)

Určite aj my a to hneď celá delegácia Veľký úsmev

Ježiši, super. Tak po Boci pozisťujem a napíšem viac. Sa budem potichu tešiť :-).

Ale iba trošku máličko. A namala si ty ísť pracovať?HM?Ideš heš!:-D

Na rozpravkovy festival v Amfiteatri sokoliarov, by som mala rozdavat okolo 200 listkov. Slnko

Aj ja sa hlásim,ak ešte môžem, našich si tam vlani teda super získali, a ak tam bude tento rok pat a mat, tak to budú výskať. Slnko

ahojte, krásne čítanie, také na snívanie. Aspoň u nás doma. o Topoľčanoch vám napíšem až keď deti pospia, ale tým Záhorím ste mi pripomenuli moje dve spolubývajúce z výšky, takže Holíč, Skalica, Brezová, Sobotište, Podhradie, všetko som prešla, je tam krásne, ten kraj mi učaroval, ani sa nedá veriť že je tak blízko Bratislavy.
Manny, koníky mali minulý týždeň deň otvorených dverí v Topolčiankach, bolo super, mali sme čo obzerať. a tento víkend bude zase den otvorených dverí v Tesárskych Mlynanoch, v arborete, oplatí sa vidiet, kvitnú azalky a oliandre.

Kapsička, koníky boli aj minulý piatok 1/5 v Podkylave. Boli sme, užili sme si. Trochu sme poblúdili, ale mne to absolútne nevadilo. Povozila som sa po tých kopčekoch lemovaných orgovánom do aleluja. Prešli sme od Piešťan skoro po Košariská - medzitým nás Manny odviezla na "hijoo konik" a " hijo ee šam" - rozumej Maťo sedel na koníkovi pred kočkou, čo ho držala aby sa nestrepal dolu. Vyviezli sme sa na Bradlo z druhej strany, povzdychala som nad tou rodnou krásou moje otca a vyhlásila som tento rok rokom poporujúci domáci turizmus. Po Boci sa ide na Podkylavu zas. A jasnačka bez mapy, toľko krásy si nenechám újsť nejakou priamou cestou! Mrkám

Haloooo, tu soooom. nepracujeeeeem. Na festival sa hlásiiiim MrkámVeľký úsmevVeľký úsmevVeľký úsmev , teda na lístkyyyyyy. Huhuuuuuu. Veľký úsmev

Budu listky, budu.

Martin... Turčianska záhradka. Tu z každého rožku trošku;-)
Národné kultúrne centrum. Matica Slovenská.
Múzeum slovenskej dediny v Jahodníckych hájoch.
Martinské hole.
Kľačianska Magura. Neďaleké kúpele Turčianske Teplice , hrad Sklabiňa ...

A keď sa vyberieme smerom do Žiliny, kuknúť Evku M, Kličku alebo Eiefelovku (a ostatné žilinské NM) cestou mrkneme oba strečianske hrady. Výhľad z nich vám zoberie dych ! tak šup, šup, hláste sa, rada vás posprevádzam. Bude veselooooooo... ÁnoChichocem saMrkám

jeej, kefara,
pridavam sa(flower) KvietokKvietok
ideme na hraaaad!!!
Eva Slnko

Určite by sa to mohlo v lete podariť(y)

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok