

Keď sme dorazili do cieľa, boli sme zmordovaní dlhým sedením v aute. Navyše i majitelia gazdovstva a zároveň prenajímatelia apartmánov sa práve nachádzali pracovne kdesi mimo, nuž sme zaparkovali pred domom a pobrali sa presondovať neznáme okolie. Zo skúseností vieme, že najbezpečnejšie sa blúdi v kruhu. Horšie je to v oblastiach, kde jablkové plantáže môžu podstatne ovplyvniť jeho polomer. Tentokrát sme však mali šťastie. Čo sa plantáží a polomerov týka. O počasí sa to nedalo tvrdiť. Už po pár metroch sa spustil mierny dážď. My však nie sme z cukru, a tak sme šliapali v kruhu ďalej. Ale ani dážď sa nevzdával, nuž sme sa rozhodli zájsť niekam do sucha. Aby nám kamarátka náhoda do cesty priviedla chlapca z Michaelovho zboru spolu s rodinou. A nech mi nik netvrdí, že svet je veľký!!! (V Mníchove sme sa ešte nikdy náhodne nestretli.)
V žilách mi odmala prúdila krv dobrodruha a ťahalo ma to skôr ku príbehom z minulosti, z čias našich predkov, než ku pretechnizovanej sci-fi budúcnosti. I preto radšej uprednostňujem dovolenku kdesi na zabudnutom konci sveta, ako sa stať súčasťou megahotelových komplexov all inclusive.Gazdovstvo, kde sme sa ubytovali, má niekoľko plusov v ponuke, ktoré mi aspoň čiastočne pripomínali pár momentov z občasného, bezstarostného detstva. Z návštev rodiny a známych po okolitých dedinách môjho rodiska, ktoré som od nepamäti zbožňovala.Naši hostitelia obhospodarujú jablkové polia, v stajni chovajú pár kráv a prasiat, pričom kravy boli už kdesi na "letnom byte" hore na pasienkoch, na dvore v ohrade im pobehujú sliepky a z času načas sa príšla predviesť i nádherná - vzhľadovo odhadujúc - perzská mačka. Z okien sme hľadeli do záhradky pre hostí a na zasnežené veľhory, v spálni nám príjemný tieň zabezpečovala pol na pol hruška so smrekom a zovšadiaľ miestnu atmosféru vhodne podfarbovali tóny kravských zvoncov.

Pomenovanie Vinschgau označuje oblasť od hraničného priesmyku Reschenpass takmer až po Meran, čiže 75km dolinou riečky Etsch. Kedysi bol označovaný za hladovú dolinu Tirolska, kde rodičia museli svoje práceschopné deti posielať do služby ďaleko od domova.
Kedysi pestovali miestni sedliaci na poliach predovšetkým pšenicu, ale keď začali okolo roku 1860 prví pionieri s výsadbou jabloní, postupne ju odsunuli do úzadia. Dnes na plantážach len vo Vinschgau vraj stojí 12 miliónov jabloní. V ponuke je 18 rôznych druhov jablkových odrôd. Ďalej sa dobre darí i viniču, marhuliam a inému ovociu.A všetko funguje vďaka pradávnemu, dobre premyslenému zavlažovaciemu systému, označovanému ako Waale. Ich názov je podľa predpokladu jazykovedcov románskeho alebo keltského pôvodu.Dažď by v suchých dolinách Vinschgau (s vrchmi po oblaky, ktoré doliny "okrádali" o vlahu) nijako nestačil pokryť potreby osídlencov, preto sa už v 13.storočí objavujú prvé nariadenia ohľadne hospodárenia s drahocennou vodou. Mnísi z Marienbergu boli pravdepodobne tými, kto vytvoril základ budúcich sietí kanálov s transportom na väčšie vzdialenosti. Keďže sa muselo pravidelne dbať i na ich údržbu, založili popri nich i chodníky, ktoré od istej doby prebrali i funkciu vyhľadávaných turistických trás.Na informačných tabuliach sa spomína, že Waale boli kedysi rozšírené po celom Južnom Tirolsku a ešte pred sto rokmi presahovala ich celková dĺžka 1000 km.


kto má rád hory, určite si v Južnom Tirolsku príde na svoje - či už jazerá, či už skaliská, či Waale, či história, jablkové plantáže, vynikajúce jedlo...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Krása, ďakujem za tip, v Taliansku sme ešte neboli a aj hory majú čo ponúknuť, nielen historia a more.