Jasovská jaskyňa, Kláštor premonštrátov a rybník

Pokračujeme v poznávaní širšieho okolia Košíc. Úsmev V Jasovskej jaskyni, ktorú máme ozaj za rokom, cca 25 km z Košíc, sme boli pred cca 10 timi rokmi. Len duhá generácia detí, to jest náš jedináčik nepozná, tak sme si dali repete. Zistila som, že je tam toho viac na videnie, nielen jaskyňa, nachádzajúca sa pod touto skalou

Jasovská skala

V nedeľu sme stihli prvý vstup o desiatej. Bežné vstupy sú, okrem pondelka, každú hodinu do štvrtej. Jasovská jaskyňa spolu s ďalšími jaskyňami Slovenskéko krasu, patria pod svetové dedičstvo  Unesco.

Jasovská jaskyňa 01

40 minútová prehliadka, voľačo cez 300 schodov a príjemných cca 9°C, bolo tak akurát. A ozaj bolo na čo pozerať.

Jasovská jaskyňa 01 Jasovská  jaskyňa 03 Jasovský jaskyňa 05 Jasovská jaskyňa 06 Jasovská jaskyňa 07

Výstup z jaskyne bol voľakde vysoko tesne pod vrcholom kopca. Zišli sme  dole chodníkom, bo inak to nešlo  .... A potom sme sa znova trepali hore nad skaly už po náučnom chodníku, len kus naokolo. Hambím sa Cca 15 minútové stúpanie sa dalo zvládnuť. Hore sme objavili zbytky Jasovského hradu a hlavne krásne výhľady.

Výhľad z Jasovskej skaly

Na všetkých dominoval Kláštor premonštrátov

Kláštor Premonštrátov - Jasov

Zo skaly do údolia viedol  príjemný chodník lesom. Ani klesanie nebolo tak dramatické.

Jasov - Náučný chodník

Dole sme objavili kláštorný cintorín

Jasov - kláštorný cintorín

Z druhej strany k nemu vedie krížová cesta

Jasov - Krížová cesta

Dole nás už čakal krásny rybník

Jasov - rybník Jasov rybník

A v samotnej dedine už spomínaný kláštor

Kláštor premonštrátov - Jasov

Aj by sme šli dnu, ale prehliadky sú od 15.5 do 15.9. od 10.00 do 14.00, každú hodinu, okrem nedele. Hambím sa Raz sa možno vyberieme. Kláštor vyzerá byť po čiastočnej rekonštrukcii, je to rozsiahla stavba vzadu s krásnym parkom, na konci ktorého je palmový skleník. To by chcelo veľa peňazí. 

Kláštor - Jasov

Do kostola sme však nakukli. Trochu späť k rybníku a po žltej značke sme sa dostali späť na parkovisko pri jaskyni. Pre menej zdatných turistov, sa dá vynechať nový náučný chodník (na informačných tabuliach sa ešte pracovalo) a prejsť od jaskyne ku kláštoru dole dedinou, je to len kúsok.

Výlet to bol naozaj príjemný, bolo čo pozerať, aj sme kus pochodili a ozaj je to z Košíc, len maličký kúsok. Možno skvelé miesto kam vziať na výlet návštevu zo zahraničia. Úsmev

Mapa: 

Komentáre

Zaujímavé, koľko pozoruhodných miest sa dá objaviť do nejakej hodinky od domu. A myslím, že toto by sa dalo povedať o každom mieste na Slovensku.

Príjemný výlet to vyzerá ÁnoÁno

Však toto, krásne máme Slovensko, aj dcére vysvetľujem, že nemôžme poznávať svet, bez  toho aby sme poznávali aj naše Slovensko.Úsmev

Ideálne je kombinácia. Trochu doma, trochu v zahraničí. Zase traba vidieť, ako je to aj inde. Netreba slepo obdivovať, ale pozrieť, to áno.

Veď nie nadarmo sa v jednej slovenskej pesničke spieva:"Najkrajší kút v šírom svete je moja rodná zem"
 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok