Kláštor Hronský Beňadik

Moja predstava beneditkínskeho kláštora bola vždy taká, že sú tam bylinkové záhrady a mnísy vyrábajú minimálne tuhé cmúľacie bylinkové cukríky ak nie rovno bylinkový likér. Špecialne benediktíni, ktorých heslo je Ora et labora a do miest, kde sa usadili prinášali mnohé poľnohospodárske vychytávky. Zúrodňovali územia, učili pestovať aj iné rastliny rastliny ako bolo zaužívané.

Kláštor v Hronskom Beňadiku je druhým najstarším na našom území. Prvá zmienka o ňom je z roku 1075, pričom sa predpokladá, že vznikol na mieste, kde už stál kostol. Celý komplex je chrám plus súbor opevnených stavieb. V histórii sa tu vystriedali benediktíni, saleziáni, pallotíni. V 50-tych rokov boli v kláštore internované rehoľné sestry.

Na mieste pôvodného románskeho kláštora stojí novogotický chrám. Zaradzuje sa medzi ostatné  slovenské skvôsty - napríklad Dóm svätého Martina v Bratislave, Dóm svätej Alžbety v košiciach.

Dlhé roky patril kláštorny komplex pod Ostrihomskú kapitulu. A tak nejak sa stalo, že viaceré originály z tohto kostola (oltár, Boží hrob....) môžeme vidieť v Kresťanskom múzeu v Ostrihome.

Kláštor je dnes čiastočné rekonštruovaný. V časti je zriadená výstavná sieň, prebiehajú tu duchovné cvičenia, detské tábory.

Pri našej návšteve sme mali veľké šťastie. Akurát sme prišli v čase komentovanej prehliadky. Sprievodcu nám robil zapálený mladý muž. Stredoškolák s veľkým záujmom o miesto, kde bsprevádza. Cena nielen za prehliadku, ale aj za materialy je dobrovoľná. Nik nekontroluje, koľko do pokladničky vložíte. Aj keď teda, likéru ani tvrdých cukríkov som sa nedočkala ÚsmevÚsmev Možno preto, lebo dnes tu už benediktíni nie sú.

Vstup do baziliky minor

Opevnenie okolo komplexu

Kontrast kamennej stavby a zlatej výzdoby oltárnych obrazov

Nádherné vitrážové okná

Vonkajšia strana baziliky

Krížová chodba v kláštore

Rekonštruované priestory, ktoré slúžia napríklad na rôzne výstavy

Vnútorné priestory kláštora

Komentáre

Nádhera. Vyzerá to absolútne ľudoprázdne Úsmev.

Až zimomriavky idú.

Napodiv ľudoprázdno sa to iba podarilo odfotiť. Bolo tam celkom rušno - detský tábor, do toho kuchárky ÚsmevÚsmev

Chichocem saChichocem saChichocem sa tak to hej.

Inak, ktovie čo si tie múry myslia, keď po stáročia ticha tam nabehnú ukričané deti. Veľký úsmev

Bola som dvakrát. Krásne miesto. Má to silnú atmosféru aj pre takého neverca ako ja:)

V krížovej arkadovej chodbe vidím palmu? :D ...no nepasuje mi taam :D

Normálne som išla zväčšiť originál, samozrejme máš pravdu Veľký úsmevVeľký úsmev Možno je to pozostatok Kvetnej nedele, keď palmovými ratolesťami vítali Ježiša ÚsmevÚsmev

Mmch, téme hyzdenia pamiatok by sa dalo veru povenovať. Vo vedľajšom blogu píšem o živocovom chodníčku vedúcom ku skalným obydliam PrekvapeniePrekvapenie A mnohé iné momenty doslov ľudovej tvorivosti by sa dali písať

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok