Objavte menej známe kúty Košického kraja

Prázdniny sú tu opäť a zas!

Ak ste sa rozhodli stráviť ich aj objavovaním krás Slovenska, máme pre vás pár tipov.

V každom kraji sa zameriame na jeho menej známe „kúty a kútiky“, o ktorých ste možno ani nepočuli.

Začíname na východe Slovenska v Košickom kraji.

1. Slovenské Chorvátsko

Kraj: Košický
Okres: Sobrance

Nemusíte za ním cestovať až tak ďaleko ako za Slovákmi najobľúbenejším Jadranským morom. Slovenské Chorvátsko sa nachádza v Košickom kraji v Sobranskom okrese v blízkosti obce Beňatina a scenériou pripomína Plitvické jazerá.  Nachádza sa na mieste bývalého kameňolomu, v ktorom bola ťažba zastavená potom, čo na 10 m vysokých útesoch objavili skamenelinu veľryby. Dodnes nie je s určitosťou známe či ide len o náhodné sfarbenie vápenca alebo o skutočnú skamenelinu pravekej ryby. Kameňolom bol zaplavený podzemnou vodou a tak vzniklo unikátne tyrkysové jazierko.  Upozorňujeme, že kúpanie je na vlastnú zodpovednosť, no domáci na neho nedajú dopustiť.

Ak sa už budete nachádzať v týchto kútoch Slovenska oplatí sa navštíviť aj 2km vzdialenú obec Inovce, ktorá sa pýši dreveným chrámom sv. Michala Archanjela z roku 1836, ktorý je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Nedá mi nespomenúť aj obec Podhoroď, ktorej  už od 13. storočia dominoval hrad Tibava, z ktorého je dnes už len zrúcanina.

2. Chránená krajinná oblasť Latorica

Kraj: Košický
Okres: Trebišov a Michalovce

Oblasť odporúčame predovšetkým záujemcom o špecifickú faunu a flóru.  Najvýznamnejším fenoménom CHKO sú siete močiarov a taktiež siete živých a mŕtvych ramien, ktorými je popretkávané celé územie. Významný je tu výskyt korytnačky močiarnej, ktorá sa dostala aj do znaku CHKO. Ak sa niekedy v týchto končinách juhovýchodného Slovenska ocitnete nechajte sa zlákať plavbou loďou po rieke Bodrog. Okrem iného počas plavby  môžete vidieť aj najnižšie položené miesto na Slovensku dedinku Klin nad Bodrogom. Tento výlet je zaujme všetkých, ktorí radi trávia svoj voľný čas aktívne a majú radi menej známe zákutia na pohraničí s Maďarskom.

3. Siedmy div Slovenska

Kraj: Košický
Okres: Sobrance

Morské oko


Takto sa mnohokrát vďaka svojej jedinečnej prírode nazýva najväčšie nekrasové jazero v Karpatoch a zároveň tretie najväčšie jazero na Slovensku (po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese) Morské oko.  Je jedným z najkrajších zátiší, ktoré si zachovalo svoj pôvab a romantiku. Nachádza sa v CHKO Vihorlat, ktoré bolo v roku 2007 zapísané do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Morské oko

Dôvodom boli predovšetkým zachovalé až 240 ročné bukové pralesy. v minulosti chodila do blízkosti jazera železnička cez obec Remetské Hámre. Dnes je tu pekná asfaltová cestička. Pod jazerom je vystavané parkovisko Krivec, odkiaľ už vedie náučný chodníček. Prechádzka trvá zhruba 1,5h. V Morskom oku sú akýkoľvek rybolov, kúpanie a aj iné vodné aktivity zakázané. Ak by ste mali záujem o dlhšiu túru môžete sa vybrať aj na najväčší a najkrajší lávový útvar v okolí – na Sninský kameň.

4.  Búrlivé víno na východe Slovenska

Kraj: Košický
Okres: Sobrance a Trebišov

Búrlivého vínka vám na východe Slovenska isto nalejú v Tibave, Orechovej alebo v tokajských dedinkách Viničky, Slovenské Nové Mesto,  Malá Tŕňa a Veľká Tŕňa.  O tokajskom víne sa právom tvrdí, že je „kráľom vín a vínom kráľov“, pretože v minulosti nechýbalo ani na jednom panovníckom stole v Európe. Môžete sa zúčastniť preslávených vinných ciest. Predovšetkým tá tokajská je raritou a to stredovekými tokajskými pivnicami, ktoré sú vytesané do sopečných tzv. tufových hornín. Pochádzajú z obdobia tureckých vojen.

V horúcich teplých mesiacoch je najhorší prechod z príjemne chladných pivničiek do slnkom zaliatých viníc. Častokrát ochutnané vínko v pivničke nám „dá facku“ až potom čo chladné útroby opustíme J

5. Zádielska dolina a Turniansky hrad

Kraj: Košický
Okres: Košice - okolie

Zádielska dolina

Výborným tipom na výlet je výstup na Turniansky hrad a prechod po hr ebeni do Zádielskej doliny.  Túra ma 12 km a sprevádzajú ju krásne výhľady na okolitú prírodu.

Turniansky hrad

Hrad je dnes už len zrúcaninou, ale zachovali sa pôvodne strieľne, klenby a zachovalé pivnice. Potok Blatnica vytvára v Zádielskej doline malé vodopády a kaskády. tento krasový kaňon je dlhý 4 km a široký len 10 m. Je najhlbším kaňonom na Slovensku

6. Silická ľadnica

Kraj: Košický
Okres: Rožňava

nachádza sa v strednej časti Silickej planiny 1,5 km od obce Silica. Ide o zaľadnenú najnižšie položenú ľadovú jaskyňu na svete. Vznikla prepadnutím stropu podzemného dómu asi pred 2000 rokmi.

Národná prírodná pamiatka je tiež od roku 1995 súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.  Jaskyňa je zaujímavá štandardnou teplotou -15 stupňov počas celého roka. Je negatívne známa aj tým, že na jej prudkých zrazoch sa zabilo množstvo speleológov.

Jaskyňa je pre verejnosť uzavretá avšak turisti môžu nazrieť do jaskyne z upravenej terasy. Pohyb mimo terasy je zakázaný a nebezpečný.

Celá Silická planina je ideálnym miesto na prechádzky a cykloturistiku. V okrese Spišská Nová Ves je taktiež krásnym miestom na prechádzky a turistiku je Poráčska dolina. Odporúčame prechádzku dolinou, ktorou sa dostanete do obce Slovinky. Obce Poráč ako aj Slovinky sú starými baníckymi mestami

7. Jasov

Kraj: Košický
Okres: Košice – okolie

Obec Jasov

Obec Jasov sa nachádza na východnom Slovensku v okrese Košice-okolie. Leží v juhozápadnej časti Košickej kotliny, na území pod dominantou vápencovej Jasovskej  skaly.

Rybník pri Jasove

Môžete tu navštíviť trpaslíkov v Jasovskej jaskyni, prejsť sa okolo rybníka alebo aj po záhradách  premonštránskeho kláštora.

Ak by sa vám ešte málilo a košický kraj sa rozhodnete preskúmať hlbšie odporúčame aj rodisko bývalého prezidenta Rudolfa Schustera a to Medzev, prípadne si doprajte wellness v kúpeľoch Štós.

8. Herľanský gejzír

Herliansky gejzír je vzácny studený gejzír, nachádzajúci sa v obci Herľany na úpätí Slanských vrchov. Je aktívny nepretržite od roku 1872. Za zrod môže Herliansky gejzír ďakovať rozkvetu miestnych kúpeľov v 19. storočí, pre ktoré bolo treba zabezpečiť dostatok liečivej minerálnej vody. Preto sa gejzír aktivizoval vrtom hlbokým 404,5 m. Momentálne je okrem neho aktívny ešte studený gejzír v nemeckom Andernachu a ďalšie podobné gejzíry sú na Islande.

Herľanský gejzír

V súčasnosti sa erupcia opakuje v 34-36 hod. intervaloch, voda strieka do výšky 15m, erupčná činnosť trvá 25 min. Čas medzi erupčnými periódami závisí od zrážkovej činnosti.

Dievčatá z východu, ktoré sú vaše obľúbené menej známe kúty v Košickom kraji. 

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok