reklama

Oponice a Apponyiovská knižnica

Pridal/a dasa_ dňa 28. 10. 2018 - 22:58
Oponice a Apponyiovská knižnica

Dasa_ , Apponyiovská knižnica


reklama

Prosba znela - uvoľniť na jednu noc byt. Osemnáste narodeniny treba predsa osláviť. A tak sme začali hľadať, kam sa ne jeden deň a jednu noc podieť.

Nakoniec voľba padla na Oponice. Je to neveľká dedina v Topoľčianskom okrese. V podstate sme niečo počuli len o nejakej slávnej knižnici. Skutočnosť na mieste nás veľmi príjemne prekvapila.

 Oponice boli v minulosti miestom, ktoré navšívili mnohí slávni ľudia. Tancovala tu slávna Josephine Baker, Theodore Roosevelt aj so svojimi bratmi, indický maharádža. Posledný žijúci majiteľ kaštieľov v obci bol veľký sveták. Študoval politické vedy v Oxforde, odtiaľ pochádzal široký okruh jeho známostí. Postupne sa mu podarilo prehýriť celý majetok.

Menší kaštieľ pripadol obci za neplatenie daní ÚsmevÚsmev.

Väčší kaštiel zhabala banka. Kaštiel neskôr pripadol štátu, striedali sa v ňom inštitúcie, patril VŠP v Nitre. Po revolúcii veľmi schátral. Našťastie sa ho podarilo súkromným investorom opraviť. Dnes je v ňom hotel.

Okolo kaštieľa je aj nádherný udržiavaný anglický park

Podarilo sa zrekonštruovať aj nádhernú knižnicu, ktorú sem bývalí majitelia presťahovali z Viedne a Bratislavy. Obsahuje veľmi veľa vzácnych kníh. Dokonca najstaršia z nich je ešte rukou písaná. Knihy sú viazané v koži, tlačené na rôznych druhoch papiera. Záujemcovia môžu tieto knihy dokonca aj študovať. Písané sú v 12 jazykoch, precízne usporiadané podľa jednotlivých oborov.

Medzi najvýznamnejšie osobnosti pochádzajúce z tohto rodu patrí Geraldína, ktorá sa v roku 1937 stala albánskou kráľovnou.

V menšom kaštieli je expozícia dobových predmetov z pozostalosti Apponyovcov, ktorú sa podarilo zachrániť. Okrem toho sa tam nachádza aj niekoľko spomienok na 2. svetovú vojnu v podobe trosiek lietadiel, ktoré spadli v Tríbečských vrchoch a milý Retro kútik.

V prípade pekného počasia je možné podniknúť výlet na zrúcaniny Oponického hradu. V obci sa nachádza aj kostol pravdepodobne z 12. storočia. V jeho podzemí sú hrobky bývalých pánov. 

Zaujalo ma, koľko ľudí sa aktívne zaujíma o históriu, snaží sa skladať čriepky informácii, udržiavať to, čo je možné zachovať. A tiež ma prekvapilo, koľko historicky zaujímavých miest sa v takto malej obci dá nájsť. Rozhodne sa oplatí naplánovať výlet aj týmto smerom.


reklama

reklama

balalajka, Po, 29. 10. 2018 - 06:14

ÁnoÁnoÁno

Nádhera.

Inak, ja sa ani tomu poslednému majiteľovi kaštieľa nečudujem. Takú opachu upratovať, nieto ešte prevádzkovať a financovať PrekvapeniePrekvapeniePrekvapenie ... na to treba pevné korene a veru hodne penez. Ale je dobre, že sa našli ľudia, ktorým na tom záleží a uchovali pre budúcnosť. Vyzerá to nádherne. Pôjdeme pozrieť určite. Už som vygooglila aj cestu - aj na bicykli by sa dalo keď bude počasíčko Veľký úsmevVeľký úsmevVeľký úsmev.

dasa_, Po, 29. 10. 2018 - 07:04

Tým kaštieľom, teda dvoma mala zabezpečenú vlastne prácu celá dedina. Ženy ako služobníctvo, muži okolo hospodárstva a v lesoch. A aj tie najchudobnejšie rodiny, ktoré mali kopec detí sa uživili. Vraj bývali poľovačky niekedy aj každý deň v týždni. No a deti chodili potom do lesa zbierať prázdne nábojnice. Tie sa upravili a napĺňali znova. Zrovna v menšom kaštiali majú take pomôcky, na ktorých ukazujú, jak to fungovalo.

V radovánkach sa ukazoval hlavne ten posledný. Keď bolo zle, tak postupne rozpredával na aukciach v Londýne tie vzácne knihy. Pár predal a mal na chvíľu vystarané.

Ktovie, ako by to bolo dopadlo, keby bol lepší hodpodár. Išli ťažké časy, vojny, znárodnenie.... On bol bez potomkov.

Kamila, Ut, 30. 10. 2018 - 12:02

Waw, nádhera, aj knižnica aj zreštaurovaný kaštiel Áno

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama