Rastlinný kostol sv. Ladislava

Obec Debraď, v ktorej katastri sa Rastlinný kostol sv. Ladislava nachádza, leží na juhovýchode Slovenska medzi obcou Jasov a mestom Moldava nad Bodvou.

Rastlinný kostol sv. Ladislava 001

Priamo v dedine sa nachádza výdatný prameň, ktorých je v Slovenskom Krase neúrekom. Vraj nikdy nevysychá. K Ladislavovej vyvieračke, ako sa prameň volá, sa viaže legenda. Vraj si ju uhorský kráľ Ladislav vymodlil.  Pri návrate z ťažkého boja, voda z novoobjaveného prameňa  zachránila unavené vojsko.

Ladislavova vyvieračka

Neďaleko  prameňa bol na začiatku 16. storočia postavený kostol zasvätený práve sv. Ladislavovi.

Tento kostol v dávnych dobách zničili Turci, koncom 20. storočia sa však začali objavovať snahy o jeho obnovu. Nakoľko sa stavba nachádza v Národnom parku Slovenský kras, obnova bola možná len ak sa použijú prírodné a ekologicky prijateľné materiály.

A tak na stredovekých základoch kostola postupne vyrástol kamenný múrik

Kostol sv. Ladislava 05

a na ňom symbolická drevená konštrukcia v tvare niekdajšieho chrámu.

Kostol sv. Ladislava 02

Strom, ktorý odvtedy rástol medzi základmi stavby, bol ponechaný na svojom mieste. Prirodzene prerastá okolo postavených  trámov.

Rastlinný kostolík sv. Ladislava 06

Drevenú konštrukciu pomaly obrastajú popínavé rastliny a tak vznikol na mieste starobylého chrámu nový, tzv. Rastlinný kostol Sv. Ladislava,

Kostol sv. Ladislava 04Kostolík je aj obľúbeným pútnickým miestom.

Rastlinný kostol sv. Ladislava 07

Kostol sa nachádza v nadmorskej výške 420 m n. m a je odtiaľ nádherný výhľad na okolie aj Kojšovskú hoľu.

Komentáre

Neskutočná nádhera, príroda vie vyčarovať čarokrásne zátišia. Krásne zábey ÁnoTlieskam

Ďakujem Hambím sa

Veru nádherné miesto, také fotogenické Áno

tak toto vedieť ked sme boli na Kojšovskej holi,Moldave a Zadielskej tiesnave...až ma srdce bolí ked pozerám tie tvoje fotky,že o tomto skvoste sme nevedeli..

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok