Zádielskou dolinou - tam tiesňavou, späť planinou

Konečne sme sa po dlhom čase, snáď po 30 rokoch, vybrali do Zádielskej doliny. Správny názov je vlastne Zádielska tiesňava. Rozprestiera sa v Slovenskom krase, medzi dvoma planinami, pri obci Zádiel, cca 40 km od Košíc, 20 km od Rožňavy. Jej dĺžka je cca 3,3 km, v niektorých miestach dosahuje hĺbku skoro 400 m a v najužších miestach ma šírku len cca 10 m. Tiesňavou prechádza Chotárny potom či riečka Blatnica, neviem prečo dva názvy.

Počasie nám vyšlo priam ideálne, niečo cez 20 stupňov a polojasno. Pri ústi doliny, na konci dediny Zádiel, bolo neveľké parkovisko, v máji ešte bez poplatku.

Zádielká dolina 01

Čakal nás príjemný chodník, kam smerovalo aj veľa rodičov s malými deťmi či kočiarmi.

Zadielska dolina 02

Po výdatných dažďoch, riečka bohatá na vodu vytvárala krásne divadlo. Bola som z jej kaskád a vodopádikov úplne vo vytržení.

Zadiel potok 01

A áno aj skaly tam boli uprostred zelene stromov

Zadiel 01

Aj pohľady do hora boli veľavravné

Zadielska tiesnava 01

V jeseni, v zime či skoro na jar, je toho zrejme vidieť viac

Zadiel 02

a moja vodááá 

Potom Blatnica

Skala Malá cukrová homoľa

Cuktová Homoľa

V Zádielskej tiesňave je vraj okolo 120 jaskýň

Zádielská tiesňava

Riečka preteká krásnymi vodpádikmi

Potok Blatnica 02

V závere sa už chodník zužoval. 

Zádielska tiesňava 4

Na rázcestí ste si mohli vybrať či budete pokračovať cca 250 m na chatu s bufetom, ktorý je otvorený mimo sezóny počas víkendov, neviem ako v zime. Alebo sa vrátite späť, či budete pokračovať náučných chodníkom hore na Zádielsku planinu a len trošku naokolo cca 2,5 hodiny vrchom a potom prudko dole späť na parkovisko. My sme sa občerstvili na chate a vybrali celkom pekným stúpaním na planinu. Hore nás čakala prvá z mnohých vyhliadok

Zadielska planina vyhľad 01

Planinou viedol príjemný chodník raz po lúke, potom pomedzi stromy, lesík ... 

Zádielská planina 02

Odbočovali sme pravidelne na vyhliadky.  Rozmýšľam či aj boli značené, či len naši ich objavili pri hľadaní "kešiek".

Výhľad do Zádielskej rokliny.

pohľady priamo dole boli zaujímavé ...

Zádielská tiesňava pohľad zhora

Hore kvitlo veľa krásnych kvetov. Mnohé som tu videla prvýkrát. 

Kvety na skale - Zádiel

Tento ma úplne dostal 

Kvet Zádiel

Aj takúto jaštericu sme na viacerých miestach objavili. Vedomá si svojej krásy úplne v pohode pózovala.

Jašterica - Zádiel

ešte jeden z rozlúčkových pohľadov

Zádielska dolina pohľad zhora

Pohľad na koniec západnej plošiny na druhej strane Zádielskej  tiesňavy

Zádielska planina na západe

Cestou dole nás sprevádzali krásne výhľady do Turianskeho údolia. 

Turnianské údolie.

Prudké klesanie, v závere, nebolo až tak dramatické ako som sa obávala. Ale nemalo barz konca.Úsmev Náučný  chodník, značný zelenou by mal mať vraj trvanie cca 3,5 -4 hodiny. Náš čas neviem odhadnúť, lebo sme sa dosť zdržali pri vyhliadkach, fotila som ..., ale prešli sme cca 14 km. Hore na planine sa môžete ešte vybrať, namiesto zostupu do Zádielu,  po modrej značke na Turnianský hrad ...,  je to celkom slušný kúsok, ale mierne dole kopcom. Problémom môže byť auto zaparkované v Zádieli, tak jedine delenie skupiny na šoféra  a zvyšok, alebo sa vybrať na výlet vlakom. Trasa sa dá absolvovať aj v opačnom garde, začať Turnianským hradom a skončiť v Zádieli.  Menej zdatným turistom, malým deťom postačí aj prechádzka Zádielskou tiesňavou a späť.

PS: Verím, že sa tu čoskoro vrátim, lebo voda Chichocem saVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlahe a tú som sa ešte v takejto podobe nenaučila dobre fotiť. V tej poltme to asi bez statívu nedám. Hambím sa

 

Mapa: 

Komentáre

No to je neuveriteľné. A tá jašterička, to je fakt úlovok, to sa často nepodarí vidieť a už vôbec odfotiť... A nedalo mi, tak som googlila, čo je to za jaštericu i našla som: Je to jašterica zelená (Lacerta Viridis). Podľa toho ako je krásne sfarbená, je to chlap:) 

Evidentne tí chlapi boli odvážni, minimálne dvoch sme stretli a v pohode sa nechali fotiť. Úsmev

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok