Hájske vodopády

Na odporúčanie staršej dcéry, sme sa vybrali hľadať Hájske vodopády. Zistili sme, že sa nachádzajú v Hájskej doline či tiesňave, ktorá vedie súbežne so Zádielskou dolinou, bližšie k Moldave.

Hájska dolina je súčasťou Slovenského krasu a oddeľuje Jasovskú planinu od Zádielskej. Malebné vodopády na svojej ceste vytvára Hájsky potok, medzi obcami Háj a Hačava. Ich bohatosť závisí od ročného obdobia, aktuálnych zrážok. Vraj má zmysel ich pozrieť aj v zime, keď krásne zamŕzajú.

My sme sa vybrali v lete, okrem foťáka sme si  našťastie zabalili aj repelent. Pri vode bolo toho hmyzu požehnane. Od dcéry sme sa dozvedeli, že parkovanie je také všelijaké, priamo pri ceste nad dedinou Háj. Na vodopády nás upozornilo zopár tabúľ. Len si treba dávať pozor, lebo je tam miestami aj zákaz státia, ale niekde povyše medzi druhým a tretím vodopádom, je aj voľajaké provizórne parkovisko. 

Staršia deva nám aj poradila, aby sme sa po pozretí prvého vodopádu

Hájske vodopády 01

nevracali na cestu, ale šli popri potoku, úzkym chodníčkom. Len to chce viac ako len sandálky. Inak v pohode chodník, vďaka ktorému sme videli véééľa krásnych malých kaskád. Mňa fascinuje každá voda. 

Hájske vodopády 02

Tento je asi druhý vodopád, vyzerá , že vznikol pričinením človeka, vraj tu boli voľakedy nejaké štôlne či čo.

Hájske vodopády 03

Cestou popri potoku sme nestretávali ľudí, tí väčšinou len od cesty išli, zato však veľa krásnych vodných kaskád, menších či väčších.

Hájske vodopády 05

Tradične MM s mladšou devou šli niekde vpredu a ja za nimi som sa snažila v rýchlosti fotiť moju milovanú vodu. 

Hájske vodopády 07

ešte som celkom neprišla ako na to, ale snažím sa. Biele " zamrznuté" pásy vody sa mi až tak nepáčia. 

Hájske vodopády 07

Tu bola krásna tyrkysová vodička

Hájske vodopády 08

Milujéém vodu, len si ju akosi v tom pokluse nestihnem až tak vychutnať. Ono keď "donútite" pubertu ísť s vami na výlet ....

Hájske vodopády 08

V označeniach vodopádov, ktoré pri ceste som ostala akosi stratená, však sme šli chodníkom. Toto je asi tretí väčší vodopád.

Hájske vodpády

Vody bolo zrejme pomenej, lokálne búrky rýchlo pretiekli ... Horná časť štvrtého vodopádu

Hájsky vodopád 09

A v celej kráse

Hájske vodopády 10

A na záver to najlepšie. Pri vode sme stretli viacero krásnych motýľov, len tie od nás "utekali" Ale modré vážky sa úplne v pohode predvádzali, nechali fotiť, vraj samčekovia sú takto krásne sfarbení.

Modrá vážka - Hájska dolina

Prechádzka to bola príjemná, aj s mojim fotením a prestávkami sme tu strávili možno 1,5 hodiny, alebo ani to nie. K autu, ktoré sme nechali pri prvom vodopáde, to bol len kúsoček. Prechádzku Hájskou dolinou môžete doplniť o menší výstup na zrúcaninu Turnianského hradu, ktorý je len kúsok ďalej smerom na Rožňavu, ešte pred Zádielskou tiesňavou. Prípadne si môžete pozrieť aj tú.

Určite sa tu ešte vrátime, možno na jeseň, ale určite v zime.

Komentáre

Nádherná príroda, úžasné fotky. V tomto horúcom počasí normálne cítim vlahu a chlad vody:) 

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok