Strasne sa tesim, ze sa Vam to paci. Neberte to tak, ze je tu vsetko zle. Kanada je velka krajina s prekrasnou prirodou, stabilnym politickym systemom. O hanbu ani neviem meno nasej albertskej premierky a pomerne stabilnou ekonomikou. Kto chce robit, moze naozaj slusne zit, kym je ovsem zdravy. Tieto postrehy su naozaj vykriky mojej frustracie z mamiciek, ktore maju naozaj vsetko - obrovske domy, vlastne auto, pracku, susicku, umyvacku riadu, manzelov, ktori pomahaju minimalne pol na pol, pritom nevaria,neupratuju,nemaju zahrady, nestaraju sa o deti. Maju neuveritelne vela volneho casu, ktory zabijaju pri telke, i-pode, i-pade, v nakupnych molach. Tak si zivot hniju, nie ziju. Alebo ziju? A je to len moja staromodna predstava o zene-matke? Ale ked sledujem Vas, ako si vymienate recepty, pisete o vianocnom a velkonocnom upratovani, o zavarani, tak sa mi zda, ze toto je normalne. Naozaj je to take schizofrenicke vahanie z mojej strany a len sa desim, co bude, ak mi moji synovia prinesu domov kanadske nevesty. Takze pokracujeme:
6-Striedavá starostlivosť
Ryanee je v súčasnosti najstaršie dievčatko v mojej miniškôlke. Na budúci mesiac bude mať štyri roky. Iste poznáte vtip: „moje deti a tvoje deti biju nase deti“, toto je presne jej prípad. Ryaneen otec ma tri dcéry – tinedžérky z prvého manželstva. Rodina sa rozpadla, keď dievčatká mali medzi jeden až štyrmi rokmi. Stredná z nich je dnes diagnostikovaná ako ADHD, čo je už aj na Slovensku známy Attention deficit hyperactivity disorder – porucha správania prejavujúca sa poruchou pozornosti a hyperaktivitou. V jednej múdrej knižke som čítala, že je to porucha spôsobená kombináciou zlých génov a zlých rodičov a lepšiu definíciu som ešte neobjavila. Už za môjho detstva boli takzvané „zlé“ deti. Niekedy to boli nadpriemerne inteligentní triedni komici, niekedy „prepadlíci“. Akosi v tej pravdepodobnostnej krivke každej detskej komunity bolo zopár tých super poslušných a vzorných, kopec tých priemerných a zopár „zlých“ detí.
Nikto sa ich však nesnažil škatuľkovať. Dostali zrejme po zadku oveľa častejšie ako nudná vačšina, rodičia i učitelia častejšie zvyšovali na nich hlas, potrebovali prísnejšiu ruku a občas viacej lásky ako ostatní, častejšie sa o nich hovorilo v zborovni aj na rodičovských združeniach, ale nikto ich nevopchal do psychiatrickej diagnózy. Mnohí z nich mali dôvod pre svoje nezvyčajné správanie, intelektuaálny, citový, či sociálny a z vačšiny vyrástli bežní dospelí, ktorí sa stratili v dave. Dnes, keď sa učiteľ a v Kanade aj rodič bojí zvýšiť hlas, čo keď ho niekto nahráva na mobil a zatelefonuje na linku detskej záchrany, capnutie po zadku sa považuje za trest hodný vazenia, rodičia a deti trávia spolu stále menej času, je jednoduchšie utlmiť dieťa liekmi a potom neotravuje. Okrem toho dieťa dostane v škole asistenta a rodičom odpadnú starosti s učením. Ktovie, čo videli, počuli a prežili Ryaneene sestry pri rozpade manželstva ich rodičov a neskôr, keď si otec založil novú rodinu a prišla nová sestra a mama si založila novú rodinu a prišiel nový brat a do rodiny vstúpili deti nevlastnej mamy a nevlastného otca z prvých vzťahov. Lebo aj Ryaneena mama ma dcéru približne v ich veku z prvého manželstva. A ako čerešnička na torte do toho vstúpila striedavá starostlivosť. Dievčatká trávia jeden deň v domácnosti s mamou, novým bratom, nevlastným otcom a sem tam aj s otcovými deťmi z prvého manželstva, ktoré tiež majú striedavú starostlivosť a jeden deň u otca a jeho novej manželky, ich spoločnej dcéry Ryanee a sem tam macochinej dcéry Hany z jej prvého manželstva, ak tá práve nie je na striedačku v dome svojho biologického otca. K tomu pribudne nekonečný počet babičiek, bratancov, sesterníc, tiet a ujov.
V pondelok ich odvezie mamina časť rodiny do školy a vyzdvihne ich niekto z otcovej strany, na druhý deň ich opať vyzdvihne mamina časť a tak ďalej. S ruksačikom sú stále na cestách. Ako to funguje, či nefunguje, aký model rodiny si nesú do svojej budúcnosti, tomu ja nerozumiem. Ale vidím Ryanee, ktorá je jeden deň jedináčik, jeden deň má jednu a jeden deň štyri sestry. Otec sa snaží, ako môže a niekedy mám pocit, že je jediný, ktorý ju skutočne ľúbi. Je vrcholovým manažérom, pritom vedie domácnosť vrátane varenia, prania a nakupovania a vychováva štyri vlastné a jednú vyženenú dcéru. Popritom hrá golf, poľuje, rybárči a absolvuje množstvo dlhodobých pracovných ciest. Mama je sebecká, lenivá obrovská mladá žena, ktorá Ryanee považuje za strašne problémové dieťa a snaží sa jej zbaviť kedykoľvek je to možné.
Aby som jej nekrivdila, možno to nerobí úmyselne. Vyrástla v tejto spoločnosti, v podobnej rodine, viac nie je schopná. Ryanee je v skutku odporné dievčatko, vzhľadovo aj správaním. Neprestajne si vyžaduje maximálnu pozornosť, ak nie pozitívnu tak aj negatívnu. Je egoistická, neustále robí napriek, k iným deťom je zákerná, ubližuje malým babatkám, najlepšie sa hrá sama. Ryanee má imaginárnu kamarátku – Katy. Katy býva v dome svojej mamy a občas v dome svojho otca. Trávia s Ryanee všetok čas. Zaujímavé, že ku mne do škôlky Katy nepríde, asi ju tu nepotrebujeme. Ja sa snažím, ako viem a vládzem. Snažím sa profesionálne v sebe prekonať ten prirodzený odpor a ľútosť, ktoré to dievčatko v ľuďoch vzbudzuje, snažím sa dať jej toľko lásky, koľko viem. Ale myslím, že dieťa to podvedome vytuší, že ho nemajú tak ozajstne radi, že pre nikoho nie je na prvom mieste.
Veľmi je na mňa naviazaná a doslova bojuje o mňa s inými deťmi, preto aj tá krutosť k babatkám v mojej opatere. Päť dní v týždni s ňou trávim devat hodín denne už dva a pol roka. Preskákali sme si obdobia strašného vzdoru, záchvatov revu a zúrivosti. Veľmi zle znáša, keď otec odíde z mesta a jej matka tiež. Tá je z toho vždy nesmierne otrávená, vtedy Ryanee nemá učesané vlasy, nemá opraté oblečenie, mama je unavená a nahnevaná. Ryanee je pre ňu obrovský problém. Rovnako aj jej staršia dcéra je pre ňu problém. Vlastne hneď pri prvej navšteve ma ubezpečila, že si dala podviazať vaječníky, lebo deti už v žiadnom prípade neplánuje. Aspoň nejaké pozitívum.
georgina, zostante, vlastne zostanme"sto rokov za opicami". Budeme sa musiet velmi snazit.Ked vidim ako rychlo sa vsetky nove voloviny na Slovensko dostavaju a su vydavane za moderne a jedine spravne pravdy, trosku sa bojim o generaciu nasich dcer a vnuciek.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
No veď toto...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Buba, klobuk dole, mna by zaujimalo, ako vyzera tvoja skolka, kolko mas deti, akeho veku a predpokladam, ze nie si na ne sama.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
V Alberte je v sukromnej miniskolke - private dayhome povolenych 6 deti, z toho maximalne 3 mozu byt pod dva roky.Som na ne sama. Nemozem mat zamestnanca, ani by som to financne neutiahla. Moja dcera studuje psychologiu, tak mi, ked nema skolu velmi pomaha a pre nu je to velmi dobra prax. Mame trojlevelovy dom, je staveny do kopca, takze skolku mam akoby v "pivnici" so samostatnym vychodom na dvor. Mame tam 2 herne, z toho jedna je aj na poobednajsie spanie, malu kuchynu a kupelnu s WC. Mini dvor za domom je venovany detom s nejakymi preliezkami, hracim domcekom, pieskoviskom a tak. Fungujem ako zmeska mamy na materskej so 6 detmi a ucitelky v skolke so strukturovanym dennym programom. Najmladsi ma dnes 1 rok, potom 4 dvojrocni a 1 trojrocna. Pred a po skole obcas ku mne chodia aj moje 2 susedky - 6 a 10 rocne. Otvorene mam pracovne dni od 7 do 17. Kym sa deti rano pozbieraju, navarim obed. Do deviatej mame volne hranie. Potom idu ti, ktori potrebuju este dvakrat spat do hajan, momentalne len ten jeden rocny. S ostatnymi mame "circle time" Je to takych 45 minut pesniciek, trosku ucenia, art, science, prisposobne rocnemu obdobiu, najblizsim sviatkom, farby, zakladne tvary, prve pismenka, cisla. Tento tyzden rozpravame o ludskom tele. Odkreslili sme sa na velku rolku papiera a nechali mamy a otcov hadat, kto je kto. Dnes sme zo spachticiek na usi nalepili na papier kostru. Opakujeme si, kde mame oko, ucho, laket, clenok a tak. Potom mame desiatu, potom ideme von. Mam buginu pre 4 deti, alebo ked je dcera doma, chodiaci idu "na lane", hrame sa na dvore. Potom obed a vsetko, co s tym suvisi, rozpravka, spanie. Ja mam 2 hodiny na nanicmamu a ine prijemnosti. Potom olovrant, dat sa do pucu na odchod domov,hrame sa, tancujeme, spievame,aj trosku telku pozerame, ja uz sa snazim aj poupratovat a ideme domov, teda ja hore do domu.
Na privatnu skolku nepotrebujes nic, len doveru rodicov a ak nedodrzis pocet povolenych deti, mozu ta udat a pridu zo "social services" na kontrolu. Ale vo vseobecnosti je tento druh starostlivosti o deti velmi malo kontrolovany a na velmi nizkej urovni, vacsinou su to mamicky na materskej. Kanadsky rodic ma neuveritelne nizke naroky. Relativne bezpecne miesto a to je asi vsetko. Kedze my aj nieco robime, aj soplave nosy poutieram aj buchnute kolienko pofukam, aj dieru na oblubenej rukavicke zasijem a este mame aj vareny obed, ktory obcas zabalim aj slintajucemu vyhladovelemu oteckovi na veceru, tak mam vcelku dobre meno a vzdy plny stav (no, ja som taka skromna, ale je to zasluzene oddrete)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Buba, tomu verím, že to je oddreté - šesť detí v takom útlom veku a ty na to všetko sama, a ešte aj obed varíš...
Klobúk dolu
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dakujem z avycerpavajuce info.Odvážne si ty žieňa, na také by som si netrúfla.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
wau, si perfektna! nech sa Ti dari. V Kanade zije aj moj spoluziak zo ZS aj s rodinkou.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Teraz už chápem,prečo majú v Kanade,v Amerike a podobných štátoch toľko psychológov a psychiatrov.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ešte si prosím pokračovanie
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Buba,
velmi zaujimave citanie
ta Ryannina fiktivna kamaratka mi pripomenula fiktivnu kamaratku Anny zo Zeleneho domu. Aj tam bol dovod, preco ju mala...
Eva
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
jááj Evka tak Anna zo Zeleného domu mala obrovskú predstavivosť
..inak top kniha v mojom detstve,niekoľko x dookola poprečítaná
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
mam vsetky diely , tie prve tri poznam hadam naspamat
Eva
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ja tiez. Annu z Avonlea som mala najradsej. Tato knizka pre mna a pre mojho muza Zalesak Rolf boli prvou motivaciu pre odchod do Kanady. Vlani sme boli na Ostrove Princa Eduarda, na vsetkych miestach, ktore su v knizke opisane. Autorka bola sirota, ktora tam vyrastala u starych rodicov Zeleny dom je dom jej tety, kde travila vela casu. Je tam aj dom tej klebetnej Rachel, ak sa na nu pamatas. Prechadzala som sa v tom istom lesiku, kde Anna s Dianou. Dom je obnoveny ako z rozpravky. Je tam Annina izba, Matejova aj Marilina so vsetkymi rekvizitami, akoby si prave len niekam odskocili. Ja som sa tam vytesovala ako mala.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Zelený dom naozaj existuje? A to sa dozviem až včul???
Buba, prosím ťa, nemáš nejaké foto?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
VelaPorad, ako ich dostat na nanicmamu, alebo ak si na FB, mozem tam vytvorit album. Zatial mrkni link: http://www.tourismpei.com/anne-of-green-gables?gclid=CIX285yK0KwCFYUbQg…
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Jéééééj! Nádhera!
Na FB nie som, ale na NM môžeš vložiť sedem fotiek za 24 hodín. Návod je tu: http://www.nanicmama.sk/co-je-s-tym-pocitacom/ako-vlozim-obrazok
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
dala som fotky Zeleny dom na flickr: http://www.flickr.com/photos/70667357@N05/sets/72157628137142465
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Úúúúúžasnééé!
Buba, ďakujem veľmi pekne
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Jeej , aj ja som vedela Annu zo Zeleného domu odpredu aj odzadu, ale že to v reáli existuje
. Super
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Myslím, že nadšených čitateliek je tu plno
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
parááááda
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ako je dobre človeku, keď mu niečo alebo niekto pofúka boliestku. V detstve som čítala Annu asi tak 100x. Až v dospievaní mi došlo, že ak ma nevychováva dobre rodina, môžem sa začať vychovať sama. A na neúspech a trable vôbec najlepším liekom je humor. A dobrú kamrátku ako bezpečnú terapiu praktikujem doteraz. Asi sa k tej kolíske Anny vyberiem, keď už viem, že je...
Milá Buba, tvoje postrehy sú skvelé. Je to veľmi príjemné, keď je už človek v prostredí usadený, pevnými nohami na Zemi, a dokáže o seba postarať, všíma si to dobré aj menej dobré v minulosti aj prítomnosti a dokáže o tom vypovedať zo srdca. Toto nedokáže žiaden cestopis ani Lonely Planet a tak. Veľa s MM cestujeme,a to s batohmi na chrbte, ubytujeme sa, kde sa nám páči, dáme si povedať o ďalšej trase podobným batôžkárom, no náš pohľad je iba povrchný - sme cestovatelia na cca mesiac , a z prostredia vytiahneme len to najfajnovejšie. Aj tak sa dá. No to, čo píšeš ty, vonia dlhodobým osobným zažitým poznaním. Moja úcta....
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Humor ako najlepsi liek beriem, aj sebaironiu a aj trosku sarkazmu. Kde ale chodis na dobre kamaratky, porad zdroj. Moja skusenost s babami je, ze ked su tri, hlavnou temou dvoch je ohovaranie tretej. Ja mam z kazdeho obdobia zivota tak po jednej kamaratke, ktore su daleko predaleko. Kanadankam nejako nerozumiem. Slovaci tu, sme si najma na zaciatku boli vsetci blizki, kedze sme tu nemali rodinu a vacsina z nas zacinala nie od nuly, ale z minusu. Postupne to nejako opada, vela roboty, velke vzdialenosti, neviem. Mojou najlepsiou kamaratkou je moj muz, rovnako aj moja dcera a cim dalej tym viac internet.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
8-Choroby a kanadské dieťa
Nedávno sa objavil v miestnych novinách článok o dvadsaťdva ročných dvojičkách dievčatách, ktoré sa pred dvadsiatimi rokmi nakazili Escherichiou coli- črevnou bakteriálnou infekciou z hamburgera kúpeného vo fastfoode (myslím, že tento pojem sa používa aj v slovenčine pre takzvané rýchle občerstvenie). Zamyslela som sa zistila som, že ja zadubenec z východnej Európy som v tom čase poznala len fašírky. Potom ma napadlo, čo za matka kúpi dvojročným dievčatkám hamburger a hranolky a ešte že prababička týchto dievčatiek, ak bola Kanaďanka, žila asi niekde na farme bez vodovodu a elektriky netušiac, že MacDonald bude niekedy existovať. No, ale hlavná myšlienka tohto článku bola, že zatiaľ čo jedna z dvojičiek sa vyliečila, druhej najprv zlyhali obličky, potom pankreas, dostala prudko sa zhoršujúcu osteoporózu a potom jej zlyhal aj žalúdok. Posledných desať rokov mala zavedenú stravovaciu sondu. Tento rok sa dievčina rozhodla, že má toho dosť, požiadala o odpojenie sondy, išla si vybrať rakvu, ľalie na výzdobu a umrela v náručí celej rodiny od hladu. Pasovali ju za národnú hrdinku a vzor pre rovesníkov. Čo robil kanadský zdravotný systém tých dvadsať rokov, to vydesilo asi len mna. Po príchode do tejto krajiny a začatí práce s malými deťmi ma šokovali dva nové lekárske poznatky. Zvýšená teplota sa udáva od tridsaťosem a nie od tridsaťsedem stupňov Celzia. Druhý bol fakt, že dieťa sa dvadsaťštyri hodín po nasadení antibiotík môže vrátiť do detského kolektívu a zúčastňovať sa všetkých aktivít. Bežné detské ochorenia sú tu považované za banalitu, ktorej netreba venovať pozornosť. Deti su neuveriteľne zocelené. Aj s teplotou tridsaťdeväť stupňov vačšina z nich je schopná fungovať, neplačú za mamou a ak veľmi v škôlke neotravujú, personál to radšej prehliada. Podávanie antibiotík ma svoje špecifické pravidlá, respektíve nepravidlá. Detské antibiotiká su sladučké sirupy s banánovou alebo malinovou príchuťou. Hneď na druhý deň po predpísaných 24 hodinách, so svojou fľaštičkou napochoduje dieťa do škôlky, kde sa vyplňí tlačivo, koľkokrát a kedy treba antibiotikum podať. Na fľaštičke je napísané trikrát denne, nie každých osem hodín, ale trikrát denne. Takže ráno sa v zhone zabudne, dieťa dostane dávku na obed, pri večeri a o ôsmej pred spaním. Nemôžeme očakávať od kanadskej matky, že by vstávala uprostred noci a dávala rozospatému dieťaťu liek. Iný variant zodpovednejších a starostlivejších matiek je nepriniesť antibiotikum do škôlky a davky nasledujú v poradí o siedmej ráno, o šiestej a ôsmej večer. Všetko je v poriadku, veď na fľaštičke je napísané trikrát denne a potvrdil to aj lekárnik.Fľaštička s liečivom určeným približne na desať dní, zvyčajne po pár dňoch záhadne zmizne v oteckovom veľkom aute alebo v neporiadku detskej izby. Dieťa sa už samozrejme cíti lepšie a netreba sa tým viac zaoberať. Choré dieťa navštevuje rodinného lekára alebo takzvanú walk-in clinic, čo je ordinujúci lekár berúci ľudí z ulice. Toto riešenie je veľmi pohodlné, lebo walk-in kliniky sú pomerne dobre rozmiestnené a mnohé otvorené do desiatej večer. Po práci tam s dieťaťom zabehnete, lekár, ktorý ho vidí prvýkrát v živote ho za dve minúty prezrie, určí diagnózu a liečbu. Takže dieťa môže mať antibiotiká každý mesiac, nikto to nekontroluje, rodičia tomu nerozumejú, veď taký sladký sirupček nikomu nemôže ublížiť. Rodinný lekár je zase v Kanade špecialista na všetko. Konkrétne u nás v rodine poslúžil ako pediater, gynekológ, psychiater i chirurg. Niekedy si myslím, že keby povolanie zubára nebolo také lukratívne, s morfiom a dobrými kliešťami by pokojne mohol zastať aj túto medicínsku oblasť. Dieťa sa dostane k pediatrovi len na naliehanie rodičov a na vyšetrenie sa čaká aj niekoľko mesiacov. Nespomenula som ešte dve možnosti. Prvou je pohotovosť v detskej nemocnici, kde sa treba pripraviť na približne osem až štrnásťhodinové čakanie, alebo zavolanie sanitky prvej pomoci, ktorá nie je pokrytá základným zdravotným poistením, ale podľa neustáleho húkania sirén na uliciach, ľudia túto možnosť vo veľkej miere využívajú.
Mám jednu „ obľúbenú“ televíznu reklamu. Asi paťročné dievčatko rozpálené od horúčky sa bezvládne chúli na gauči. Niekto zvoní a jej matka otvára dvere svojej kamarátke s rovnako starou dcérkou. Rekvizity nasvädčujú tomu, že sa chystali spolu na plaváreň. Chvíľu všetci bezradne stoja, ustarane sa tváriac. Potom prišlá mamička vytiahne farebnú fľaštičku s voľne dostupným liekom proti horúčke. Choré dievčatko podaný liek v sirupe, či žuvaciej tabletke v tvare medvedíka, prípadne aj lízatka zje. Ďalší záber je už na deti a mamičky šantiace s loptou v bazéne miestnej plavárne, do toho beží nápis, ako nás príslušný liek vracia do aktívneho života.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Zaujímavé čítanie . Prečítala som všetko jedným dychom.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Buba, som rada, že tu uverejňuješ svoje skúsenosti, mám dcéru žijúcu v USA - skúsenosti tvojho typu odsledované na vlastné oči a samozrejme to už ani nehovorím o tom, ako musím so zaťkom (rodený Američan) bojovať pri presadzovaní "tých vašich európskych somarín" ....
Tiež som tu pred rokom písala svoje "reportáže" a teraz sa aspoň ukáže, že som si nevymýšľala ...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Buba,
velmi zaujimave citanie, aj ked mam z neho pocit ako po precitani nejakej Kingovej knihy.
Chvalabohu za nase lekarstvo, aj ked si strajkuju. Dufam, ze sa nedostrajkuju az na tak okuzlujuci system, ako tu opisujes......
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Zienky, nanicmamky, viem, ze to sem nepatri, viem, ze na politicke temy su tu na nanicmame rozporuplne nazory. Snad by sa to hodilo skor do blogu 99%, ale sa mi to uz nechce hladat. Vobec netusim o co slovenskym lekarom ide, ale myslim si, ze ak chce Slovensko demokraciu a kapitalizmus (o tom by sme zase mohli disktovat, co by vlastne bolo pre Slovensko lepsie) a niekto nechce robit, lebo sa mu nepacia podmienky, nudzovy stav to nevyriesi a rozhodne to nie je prostriedok. Tisice lekarov aj tak nemozu sudit, kym by sa to uskutocnilo a o 3 mesiace su volby. Viem si predstavit vas, ktori ste teraz na nemocniciach zavisli, ci ako pacienti, ci ako zamestnanci. Viem si predstavit, ako vela je 300 eur pre normalneho Slovaka. Ale mne sa fakt zda, ze takyto bordel este na Slovensku nebol. Ja si stale myslim, ze peniaze su, len v nespravnych rukach. Ved len ta kauza "platinove sita", keby to nebolo na zaplakanie, je to na smiech. Ja uz mam pocit, ci pravy, ci lavy, ci krestan, ci narodovec, ci europe nakloneny, alebo nie, vsetko je to jedna zberba. Nemohli by sa k lekarom pridat aj ucitelia, smetiari, predavaci, a herci a spisovatelia, nech to ma, kto odprezentovat. Nie je naozaj cas na zmenu? Europa sa otriasa v zakladoch, ked do toho pribudne domaci chaos, panboh s nami. Ked mozu mat bankari, politici, clenovia spravnych rad platy ako "na zapade", preco nie vsetci poziciam primerane.
A este z druhej strany. Tu je studium mediciny, ako aj vsetky ostatne, platene a poriadne draho, Je to 6-7 rokov driny a potom tusim 5 rokov neuveritelnej driny zacinajucich lekarov, tzv. rezidentov. Ale lekar tu potom zarobi obrovske peniaze. Ma skvele materialne i technicke vybavenie. A predsa na vysetrenia a zakroky sa caka mozno dlhsie ako na SLovensku. Viacej lekarov si lekarska komora medzi seba nepusti. Ano, aby im tie vysoke platy neklesli. Medicina je tu biznis, obrovsky biznis, kde pacient je tovarom. Hipokratova prisaha tu davno neplati. A ked sa clovek stane tovarom, ci v liecebnom, ci vo vychovn/vzdelavacom procese, to nemoze fungovat. Poznala som na Slovensku lekarov aj takych aj takych, aj strasnych uplatkarov aj detske lekarky, ktore denne osetrili 60-70 deti a mozno okrem dakujem dostali obcas navyse kavu, ci bonbonieru.
Aky je vas nazor?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
niektore veci ma vytacaju - aj to s tymi nasimi lekarmi, su to len dohady, indicie, lekari a sestry v rodine, priatelstvach .. ale kedze do toho nevidim, na viac sa nezmozem.
akurat, ze vidim do toho, ze sme si za to zodpovedni aj my - pacienti. a s tym uz nieco viem spravit. viem si najst pristupnejsieho lekara hoc i dochadzat. viem si po tyzdnovej ignoracii najst na klinike prednostu, poziadat ho slusne o zmenu pristupu a zazraky sa deju. ziadne "vsimne" ci "kremese". skaredym okom kuknem pri rodinnom stretku ked niekto zacne o tom, co ho caka a ako sa na to dokladne "pripravil" aby si spristupnil lekara. a ked to bude cakat mna, tak lekar bude znovu cakat "pripraveneho" pacienta, alebo odvedie pracu aj pri normalnom pacientovi, ktoremu "nedoslo" ako sa ma zachovat? brr.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Moj nazor, bez akehokolvek hlbsieho nazerania do lekarskej iniciativt veci zmenit, je....
Slovenski lekari vzhladom na ekonomiku statu zarabaju tolko, co lekari v ostatnych EU krajinach. A tuhla, 300ecok navrch sa im mali, oni chcu 800.....
Z mojho hladiska je to minimalne neferove.....
Nehovorim, ze je to v kazdom pripade tak, ale ak sa ide na nejaky vaznejsi zakrok, vysetrenie do nemocnice, pan/pani doktor/doktorka okrem mesacneho platu zinkasuju aj "darcek", ktory v inych zamestnaniach (hadam okrem uradnikov) malokto domov prinesie......A nech mi niekto nehovori, ze ak by im zdvihli platy o pozadovanu sumu, tak sa vsetci s lahkym srdcom vzdaju tych milych prezentov, ktore im pacienti nosia len preto, ze nemaju co s peniazmi.....
Mna tato vec velmi hneva a len dufam, ze kym sa veci neutrasu do nejakej jasnejsej formy, tak nikto z mojej rodiny nebude portebovat lekarsku starostlivost. A to iste prajem vsetkym ostatnym.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Tak teraz mám veľké pochybnosti kto je tu naničmama.My sme tu samé skvelé maminy a správať sa ako tie kanadské ,tak až vtedy by som sa cítila nanič.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ja zijem v usa, a nikdy by som deti nedala do takejto domacej pivnicovej skolky. Nechcela by som aby tam travili 8 hodin, v 2 izbach pod zemou,a na malom dvore. Mozno nejake 2-3 hod. alebo 1-2 krat tyzdenne. Moje deti chodia do klasickej skolky, kde su priestory velke, moznosti ist na preliezky von, telocvicna vo vnutri, bazen, jedalen.
Preto si myslim, ze ludia ktory daju deti do domacej skolky ktora je obycajne lacnejsia ako tie klasicke su bud menej vzdelany, alebo maju ine priority ako deti. Preto tak rodicov opisujes tym to neznamena ze vsetci rodicia su taky. Ja zijem v usa 16r. vo viacerych rodinach som opatrovala deti, ale kazda mama doma varila domace jedla nemrazene a nie z konzervy, muzi im pomahali vecer ale neznamenalo to, ze zena bola na pc alebo pozerala tv, upratovali podla moznosti alebo mali upratovacku ale ziaden humus v dome nebol, o kvety pri dome sa starali same. Jedna robila vsetko domace, kolace aj chlieb si svoj piekla.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Zdravim, diid. To je super, ze si so skolkou svojich deti spokojna. Aj tie Americanky, ktore varia cerstve jedla a maju upratane domy Ti zavidim, rada by som ich spoznala. Ta s kolacmi a domacim chlebom bude urcite povodom z Europy.
Ta moja pivnica je walk-out basement, cize normalne nad zemou s velkymi oknami a v dvoch miestnostiach je 6 deti. Arovy pozemok im na zahranie sa naozaj staci, najma ked ideme kazde doobedie na prechadzku. Velke preliezky, ktore mam inac asi 50 m od domu, su pre v priemere dvojrocne deti dost nebezpecne, obcas tam zajdeme, ale supervision je pre jedneho cloveka dost narocna, a ako mama urcite povazujes bezpecnost svojho dietata za prvoradu.
Ano, mas pravdu, ze dayhome je lacnejsi, ako licencovana skolka, ale najma pre mensie deti u nas nie je v skolkach dostatok miest, to vies, my sme len Kanada, nie USA. Na druhej strane, niektori rodicia radsej volia komornejsie prostredie s jednym stabilnym caregiverom, co sa im zda najma pre male deti prijatelnejsie. Napriek tomu, ze poskytujem referencie, mam pomerne slusne vzdelanie v predskolskej pedagogike, niekolkorocnu skusenost, z toho 2 roky v licencovanej skolke a kurz prvej pomoci, samej sa mi zda cudne dat dieta do domu, kde bude same s cudzim clovekom bez kontroly. Je to naozaj o dovere a naozaj o tom, ze rodicia tu maju pomerne nizke naroky, resp, organizovana child care tu nema dlhu historiu.
Vsetci rodicia mojich deti maju minimane college (2-4 roky po high school)a vacsina ma univerzitne vzdelanie, rovnako ako aj ja. Zial, mas pravdu, ze podla mojho subjektivneho vnimania, deti nie su ich prioritou, aspon tak, ako sme boli na starostlivost o deti zvyknuti zo Slovenska.
Ak si najdes cas, zaujimal by ma den vo Vasej skolke, priemerne menu, ratio child-caregiver pre skupinu 1-3 roky a 3-5 rokov, ake vzdelanie sa vyzaduje pre staff a vsetko, co Ti napadne. Ak to nie je prilis drze, celkom by ma zaujimalo, kedze to nie je Tvoj sukromny biznis, to by som sa nepytala, kolko mesacne platis za dieta. Mozno by si mohla prispiet aj popisom zdravotneho systemu v USA, ako u Vas funguje zdravotne poistenie, nieco o dlzke materskej dovolenky a tak.
Pekny den Ti prajem. Vlastne Ti si blizko, takze dobru noc.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
no jedna v CA mala 2 generacie pozadu z juznej ameriky ale, cize narodena v usa, dalsia pochadzla z UK, jedna pochadzala z karibskeho ostrova a dalsia narodena v usa, zidovka, ta je taka prisna a vyraba doma vsetko co sa da. Vsetky mali vysokoskolsie vzdelanie najmenej 4r.
A moja skolka je jedna z drahsich, je to v zidovskom sportovom centre, 2 krat tyzdenne 3hod, plati sa $170/dieta mesacne. Na 1 ucitielku su 1-2deti, vsetci vyuceny v college za ucitelov. S utieranim dupky nemaju problem, vymenili plienku aj ked som tam bola ja. Jedlo im nedavaju varene, lebo su tam kratko, ale davaju graham crackers, zeleninove sticks, cerstve jablko, ovocie, dzus ako snack. A ked si niekto prinesie z domu v pohode to daju dietatu. Preliezky mam tiez pri dome a kedze mam male dvojicky viem ze je tazko zvladnut viac ako 2 deti, preto je vyhodou v ich skolke ze ucitielka nema viac ako 2 deti a mozu ist aj na preliezky. Neter je v skolke, je tam asi 10 deti a 2 ucitielky, 5rocne deti. vonku maju ohradeny playground. chodi tam na 2hod. 3 krat tyzdenne. Sestra ma aj starsie deti na zakladnej, a je len na rodicovi co da dietatu zjest. Sestra im bali domace polievky, a varene jedla, vobec neni problem to ohriat, americke spoluziacky zacali pytat svoje mamy aby im varili tiez. Ziadne makarony zalievane horucou vodou im sestra nedava. Na Sk su tiez zeny ktore dvajau detom pizzu, alebo ine jedla s konzervy, a hnusne umele Brumaciky ktore kazdy spomina a detom dava 2 krat denne ani nespominam.
Zdravotny system je na dlhe rozpisovanie, ale som s nim spokojna. Sukromne poistky su drahe, obycajne plati zamestnavatel, a pre menej bohatych je medicare cize zadarmo. v nemocnici lekar nevie kto ma aku poistku ( to ma nastarosti ina osoba), cize ostetruje kazdeho rovnako, nesetri na liekoch alebo vysetreniach, MRI, ultrazvuky atd. sa da objednat na rovnaky den. Ved aj z Kanady chodia do usa robit urcite vysetrenia koli cakacej dobe. Zo SK ale aj inych krajin chodia do usa, vazne pripady ked im v ich krajine nemozu pomoct a potrebuju spickove vybavenie a operaciu, su tu najlepsi specialisti vo svete.
Materska dovolenka neni ziadna, zamestnavatel da tusim 6tyz. matersku, potom sa musi zena vratit do prace. Od statu sa ziadne prispevky nepoberaju na dieta.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dakujem diid za odpoved. Z toho , co pises to funguje v americkych skolkach rovnako ako tu. Ty hovoris pri svojich dvojickach o preschool alebo playschool, co je len kratkodoba starostlivost. Ak naozaj su 2 deti na 1 caregivera a platis, co platis, je to mimoriadne lacne v porovnani s Kanadou. Zamyslela si sa niekedy, kolko tie opatrovatelky asi mesacne zarabaju? Pocitaj so mnou, Teba to stoji priblizne $7 na hodinu a dieta, ak opatrovatelka ma 2 deti, prinesie majitelke $14 za hodinu, naklady budu asi obrovske, ved len udrzba bazena pri tolkych striedajucich sa detoch musi nieco stat, plus insurance, strava, aj ked len snacky, upratovanie, udrzba, energie,zisk atd. Kolko dostane ta opatrovatelka na hodinu, mozno $7. Veris, ze za tolkoto budu robit poriadne,zeny ktore vystudovali a zaplatili college? Pre slovenske citatelsky - to je mzda, pod minimalnou mzdou, z ktorej sa tazko vyzije.Tomu bude zodpovedat aj starostlivost, nezavisle od toho, co Tebe hovoria, alebo ake reporty pisu. 3 hodiny dvakrat do tyzdna to naozaj mozes predychat, ved Ty si s nimi prevaznu vacsinu casu. Toto je snad len trochu oddychu pre Teba, vybavis nejake appointmenty alebo nakupy a deti maju trosku social time.
V Kanade je materska dovolenka platena 1 rok, cize ja hovorim o zariadeni pre deti od 1 do 4 rokov, full time, s ranajkmai, doobednajsim a poobednajsim snackom a teplym obedom vsetko z mojej kuchyne. Moja filozofia je, ze starostliva matka, ktora musi nastupit z financnych alebo inych dovodov po roku do prace zveri na 9 hodin dieta do kvalitnej opatery s full servisom a potom s nim stravi ona aktivne 2-3 hodiny. Dieta ma priblizne rovnaky vyzivovy a spankovy rezim doma aj v skolke, takze vsetci by mali byt stastni a spokojni.
Vies, otvorila som tento blog, lebo som prezila skoro 39 rokov na Slovensku a vyse 9 rokov tu. Mala som 2 deti v skolkach na SLovensku a 1 tu v Kanade. Myslim, ze mozem povedat, ze poznam obidva systemy , hoci ten slovensky uz len z minulosti, pomerne dobre. Stale som presvedcena, ze ten nas povodny slovensky bol velmi dobre vybudovany. Ucitelky mali strednu pedagogicku skolu, neviem, ci vies, ze system strednych skol na Slovensku je iny ako tu u nas. Na tejto skole boli talentove prijmacky z hudby, malovania a tusim aj z telocviku. Kazda ucitelka pekne spievala, vedela malovat a proste bola pani ucitelka. Nehovorim, ze vsetky boli uzasne, ale boli na svoju profesiu pripravene. DNes aj tam maju vysoke skoly alebo nadstavbu, co moze byt prinosom, ale ja nepovazujem za nutne. Venujem sa tejto oblasti naozaj intenzivne, lebo si planujem otvorit velku skolku a uprimne, hoci vidim, ze ani u Teba by som neuspela, sa snazim trosku tieto mamy prevychovat. Je to niekedy hadzanie hrachu o stenu, ale ja som presvedcena o svojej pravde. Ty si v podstate vyrastla v Statoch a iny system nepoznas, nemas s cim porovnavat. Toto neber ako utok, len mozno nevies o com tocim. Ved sa pozri na toto: Ty pises o zdravych snackoch - graham crackers, zeleninove sticks, cerstve jablko, ovocie, dzus ako snack, urcite Ta presvedcili, ze su organic, zatial co Adus stara matka zo SLovenska opisuje rovnaky snack ako nejaké chipsy, nejaké jabĺčko alebo trochu stonkového zeleru, jablkový džúsik, zopár gumených mackov. A ze su opatrovatelky ochotne vymenit plienku, to snad srandujes, ved to je samozrejme a do urciteho veku jedna z najnevyhnutnejsich sfer starostlivosti o dieta.
Som rada, ze si sa v Statoch nasla, mas peknu rodinu podla svojich predstav. Slovenske mamicku by som len upozornila na vetu o materskej dovolenke z Tvojho prispevku, ta podla mna povie nieco o prioritach statu. Licencovanu skolku v Kanade urcite este v niektorom z dalsich prispevkov opisem.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
No, ja musím skonštatovať, že diid asi bude mať šťastie na mimoriadne "neamerické" prostredie - ako som spomínala, mám dcéru žijúcu v USA, staršia vnučka už chodí do škôlky, stravu jej musí mama baliť s ňou, zväčša jej dávala instatné makaróny so syrom (také tie, čo len zaleješ horúcou vodou a necháš postáť), zamrazené chicken nuggets alebo niečo podobné "prefabrikované", čo len učiteľky v škôlke hodili do mikrovlnky a dali deťom zjesť. Okrem toho nejaké chipsy, nejaké jabĺčko alebo trochu stonkového zeleru, jablkový džúsik, zopár gumených mackov a that´s it. O tomto bola vlastne celý deň, keďže ráno "nestíhačka" a tak nebola naučená malá raňajkovať a aj ten mesiac, čo som tam bola, hoci ja som si na to čas našla (nemusela som utekať s ňou do škôlky a potom ešte do roboty), tak prinútiť ju raňajkovať bolo niekedy nemožné.
Pokiaľ ide o aktivity, myslím, že to mali celkom zaujímavé, mávali kombinované fázy hrania sa s učením, chodili aj von, aj sem-tam na výlety (napr. keď som tam bola ja, tak zrovna mali výlet na hasičskú stanicu), každý deň keď rodič prišiel pre dieťa dostal vyplnený papier - hlásenie, čo dieťa robilo, či boli nejaké problémy, čo sa naučili, či a čo zjedlo zo svojho obeda a tak. Čo nás ale napríklad dooosť hnevalo - tam majú taký strach z obvinenia zo sexuálneho obťažovania, že deťom neutierajú riťky a krpatá fuuurt chodila so špinavými gaťkami domov.
S varením - aspoň v tých domácnostiach, ktoré som tam mala možnosť spoznať ja to bolo tak - väčšinou musím priznať, že variť vedia, ale nechce sa im - tak radšej chodia jesť domov, alebo si nechajú niečo priniesť. Napríklad môj zaťko - čokoľvek, čo som od neho jedla, bolo úúúplne suprové - a on napriek tomu má najradšej ten svoj fastfood - nepochopitľné. Aj sme sa o tom bavili - keď mňa do nejakého zobrali - či mi to nechutí? Ja reku chutiť to síce chutí, ale našinec jednoducho nemôže považovať za plnohodnotný obed či večeru niečo, čo dostane naservírované v žemli - to zase nevedel pochopiť on, že čo je preboha zlé na jedlo v žemli?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
adus, preco jej tvoja dcera bali take jedla? Urcite jej to ucitielky neprikazali, je to len na nej co nabali dietatu. Ja som choidla v usa na strednu, a dievcata si z domu nosili varene jedla alebo zeleninove salaty v obedaroch. Americanky.
Zemle sa jedia aj na sk, tam som si kupila sandwich kde chlib predstavoval 80% sendwica a dalsich 20% boli 3 kolieska salamy a syra. V USA sendvic je opacny, 20% chleba a 80% zeleniny, syra a sunky. To bola aj prekvapena teta ktora bola tu na navsteve.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
To by som aj ja rada vedela - ale zase musím povedať, že teda tam to tak majú všetky tie detičky, nie iba naša malá. Možno sa v CA ozaj žije zdravšie ako inde - raz mi niekto povedal, že ak chceš v USA nájsť miesto, kde sú aj štíhli ľudia, tak musíš ísť práve tam
Naša mladá je v MI a tam je to o niečom úúúplne inom, ako píšeš ty.
K tým žemliam - áno, ten pomer môže byť taký ako píšeš, ale ja jednoducho nedokážem považovať za normálne hlavné jedlo niečo, čo jem za pochodu a bez príboru ...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dlzka zivota priemerne v USA je 78.37rokov. V Kanade 81.38r. Na SK 75.38r. Cize americania a kandania mozu byt obeznejsi ale celkovo sa doziju dlhsie ako slovaci.
V usa a tusim aj kanade sa za hlavne jedlo dna povazuje vecera ktora je okolo 17;00hod. Vtedy sa rodina zide doma, deti pridu zo skoly, rodicia z prace a spolocne sa vecera pri stole. Podava sa varene jedlo. Na obed sa obycajne je ten sendvic.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
diid, zase len musí skonštatovať - ako kde - v MI sa aj na tú večeru buď ide niekde do Applebee´s alebo si vybehnú a donesú domov niečo z "mekáča", či sa objedná pizza - doma sa varí iba pri výnimočných príležitostiach - narodeniny, Vianoce a pod.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ešte som zabudla povedať, že naša mladá platí 36 USD/deň a to ešte teda je škôlka, ktorá je dalo by sa povedať "podniková" - je pri strednej škole kde učí zaťko a je pre deti učiteľov z tejto školy.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
9- Škola a žiak
Moja mama bola stredoškolská profesorka. Strašne som mala rada , keď cez letné prázdniny na ňu pripadla služba v škole. Pamätám sa, ako sa moje kroky ozývali v obrovských prázdnych chodbách, na zvláštnu vôňu pasty na podlahy zmiešanej s nejakým dezinfekčným prostriedkom. V prázdnych triedach som si maľovala na tabuľu. Ešte lepšie bolo, keď ma mamina kamarátka, prvácka učiteľka zobrala so sebou do školy v posledný prazdninový deň. Škola bola čudne tichá, vymaľovaná, vyupratovaná, prichystaná na nový školský rok. Teta Magda ešte poslednýkrát pourovnávala štôsiky počtovníc, Živých abecied a Šlabikárov, na každú lavicu priložila lízatko. Upravila na dverách triedy, pod označením I.B. veľkú modrú mašľu. Na katedre mala nachystanú kôpku malých modrých mašličiek. Od zajtra bude nosiť jednu z nich pripnutú na hrudi spolu so svojim zverencami, aby ona aj oni vedeli, kam patria a že patria spolu. A potom už len maľovala na tabuľu. Farebnými kriedami veľký nápis: “Vítajte” a slniečko, kvietky a lienku. Bolo v tom čosi radostné a slávnostné, trošku smútku za končiacim sa letom a plno očakávania z toho nového, čo školský rok prinesie.
Moja calgarská suseda je tiež prvácka učiteľka a jej dcérky su súčasťou môjho škôlkárskeho klanu. Keď ich posledný augustový deň prišla vyzdvihnúť, oblečená bola v luxusnej teplákovej súprave, ináč pomerne obľúbenej to móde tu u nás. S troškou nostalgie som sa jej pytala, či posledné upratovanie a prípravy na zajtrajší veľký deň. Odpovedala, že mali kurz sebaobrany. Na otázku v mojich očiach doplnila, že sa naučili, ako sa ubrániť uhryznutiu, škrteniu a tak. V nemom úžase sa mi odvíjali v hlave spomienky na obrovskú modrinu na jej stehne kedysi v polovici minulého roka a odtlačok zubov na jej ramene. Tak nie mašličky, ale kurz sebaobrany. Taká je realita súčasných školských dní.
Suseda učí na základnej katolíckej škole v povedzme sociálne slabšej štvrti. Vlani pred Vianocami nacvičovali besiedku pre rodičov. Uprostred nácviku jej sedemročný žiak zrazu prevrátil lavicu s bielým obrusom a vianočnou hviezdou a so slovami, že sa na to môže tak akurát vy..., hodil stoličku o stenu. Moja susedka, jeho pani učiteľka, v tichosti a rýchlo evakuovala triedu, podľa pokynov naučených na cvičeniach sebaobrany a spolu so školským psychologickým poradcom vysvetlili deťom, že Jack je frustrovaný a musí svoju frustráciu zo seba dostať. Deti teda pobudli nejaký čas na chodbe, poradca si pohovoril s Jackom aj s ostatnými spolužiakmi, ktorých požiadal o morálnu pomoc pre frustrovaného Jacka a školník upratal triedu. V duchu som si predstavovala, ako o desať rokov evakuujú nákupné centrum kde opäť, či stále frustrovaný Jack bude okolo seba strieľať zo samopalu. Spolu s požiarnym poplachom tu deti v školách trénujú “lockdown”. Je to postup, keď je vážne podozrenie, že škola môže byť ohrozená nejakým frustrovaným teroristom, nafetovaým študentom, oteckom s pištoľou, ktorý sa prišiel porozprávať s riaditeľom, drogovými dílermi vyrovnávajúcimi si svoje účty, či znova frustrovaným, trošku staršim Jackom, ktorý tentokrát nebude hadzat o stenu stoličky, ale granáty. Pri lockdowne zamkne stlačením príslušného gombíka riaditeľ všetky východy aj dvere do tried. Deti si políhaju na zem a v tichosti čakajú.
Kanadský učiteľ nemá žiadny prostriedok na udržanie disciplíny, okrem svojej prirodzenej autority. Tak to má byť, budú drukovať všetci pedagogickí teoretici. Predvádzať to dennne v triede s tridsiatimi puberťákmi, predpuberťákmi, či hoci aj prváčikmi s neuveritľne vysokým sebavedomím, ktorých od narodenia nechajú robiť, čo chcú a tlačia im do hlavy, akí sú úžasní, jedineční a výnimoční, len preto, že sú, je ine kafé. Jediným disciplinárnym prostriedkom je poslať dieťa do riaditeľne, alebo ku poradcovi. Tam pobudne, kým sa podarí zohnať rodičov a rozhodne sa na koľko dní bude zo školy suspendované.
Dvadsať percent kanadských detí je v priemere zaradených ako “iné”. Majú nejakú diagnózu týkajucu sa fyzického, či mentálneho zdravia a su v klasickej škole. K tomu pridajme zvyšok triedy typických, sebavedomých detí nepoznajúcich slovo autorita, či disciplína. A na druhej strane katedry stojí učiteľ učiaci a vychovávajúci len dobrým slovom. Nuž, verte, neverte, nemenila by som s ním.
“Nedotýkaj sa môjho tela“, s dešpektom zvolal štvorročný špunt, keď som ho schmatla za ruku, chrániac ho, aby bezhlavo neskočil do cesty s rútiacimi sa autami. Tak sa ťa dotknem, že budeš pozerať, prebehlo mi mojou hlavou poznačenou barbarskou dobou, keď dobre mierená výchovná nahradila zopár erudovaných psychologických poradcov s titulom pred aj za menom. Nahlas som mu však dve minúty vysvetľovala, že cesta je pre autá a chodník pre deti, že sa vždy musíme poobzerať, doľava a doprava, radšej dvakrát. Slušne si ma vypočul a ja som sa v duchu modlila, aby pred ďalším prechodom cez cestu bola cesta prázdna.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Buba,
vsetky vlasy sa mi dupkom stavaju a len dufam, ze u nas sa ten super zapadny system az tak uplne neuchyti, aj ked je ho tu uz dnes dost...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
zlaté naše starosti
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
fidorka, myslim, ze mate ovela vacsie starosti. Augiasov chliev, ktory je na Slovensku smeruje k tomuto nasmu systemu velmi divokou a rychlou cestou. V beznom zivote to este vsade nevidno, lebo ludia robia a ziju po "starom". Tento system tu funguje, inym sposobom ako sme my boli zvyknuti, ale funguje. Drzi ho dolar a zase dolar. Ludia su vacsinou spokojni, lebo nepoznaju nic ine. Bezny zivot je tu lacnejsi a dostupnejsi, vacsine ludi to staci. Ved, ked je tvoj osobny svet v pohode, vsetky problemy ludstva aj tak nevyriesis.Len mne, ktora mozem porovnavat, alebo aj preto, ze som mala milnu predstavu o fungovani kapitalizmu, sa zdaju niektore veci obludne. Je tu vela emigrantov, ci imigrantov, ktori Kanadu a USA absolutne uznavaju, nasli sa tu, zbohatli tu, vcelku cestnou cestou a tazkou pracou, na rozdiel od mnohych na Slovensku. A samozrejme je tu vela ludi, ktori prisli, kvoli krivdam socializmu, ja k nim nepatrim. Ak materialno je prioritou, Kanada je asi najlepsia krajina na zitie. A mas moznost slobodnejsej volby, viac moznosti, aj ked je pravda, ze mozno budes viac osamely. A samozrejme nadherna priroda. Nevies si predstavit, ako ma tesia vase prispevky na FB, o kolacikoch a tak. Je to take moje uistenie, ze moj svet este existuje.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Taktiež sa obávam toho, že to takto dopadne aj u nás...
Teda tam u vás byť učiteľom je, akým slovom to napísať "hrdinstvo" ?
Vedela by si napísať či sa im to vypláca finančne, alebo je to skôr poslaním?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ucitelia su dobre ohodnoteni, je to velmi slusna stredna vrstva s vybornym zdravotnym poistenim a penzijnym planom. Kazdy mesiac maju jeden den volna na profesionalny rozvoj, mozu si nazhromazdit do "banku" peniaze na rocnu platenu dovolenku, napriklad na zvysenie kvalifikacie, alebo predlzenu matersku. Robia ovela menej ako ucitelia, teda aspon kedysi, na Slovensku, lebo maju velmi dobre technicke a materialne vybavenie. Pracu urcite neberu ako poslanie. To su len socialisticke dozitky, ze ucitel a lekar, ci ini robia z presvedcenia, nie robia za peniaze a dobre peniaze, lebo kapitalizmus je o tom. Mnozstvo penazi je najvyssie meritko a hodnota, niekedy jedina. Mozno som mala zacat clankom o uciteloch, v kratkom case napisem, lebo deti su len odrazom doby, v ktorej ziju.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Takže je vlastne super, že sme tu v niektorých veciach "sto rokov za opicami"
