Skalné obydlia Brhlovce

 Viackrát sme sa ocitli v okolí Levíc ale nikdy sme si nenaplánovali cestu tak, aby sme mohli navštíviť tento unikát. Veď čo by dnes mnohí dali za také nízkoenergetické obydlie. Žiadne vykurovanie, žiadne chladenie a konštantná teplota celý rok. Niekde okolo 20 stupňov. Ani chladno, ani horúco. Priam energetický ideál.

 

 

Obec leží v Ipeľskej pahorkatine a jej časť je tvorená tufovým masívom. Ten vznikol veľmi dávno sopečnou činnosťou. Je relatívne ľahko opracovateľný. Traduje sa, že prvé obydlia do skál vytesali ako obranu pred Turkami. Rýchlo zistili, že prostredie takto vytesaných otvorov je veľmi prijateľné, udržuje stálu vlhkosť aj teplotu. Na niektorých miestach vznikli pivnice, na iných si do skál postupne vytesali rovne celé obydlia. Respektíve ich časti, zvyšok dostavali aj z vytesaného materiálu. A vysekaný materiál používali aj inak - napríklad tesali z neho pomníky.

Najviac týchto obydlí najdete v uličke zvanej Šurda. Nebojte sa, nezablúdite, ulička je dobre označená. Vedie nôu chodník vysypaný drobnými kamienkami a zaliaty pravdepodobne živicou. No, povedzme, že sa po tom relatívne dobre kráča, ale inak to pôsobí divne.

V jednom z domov je vysunutá expozícia Tekovského múzea v Leviciach. Možete navštíviť tri staré domy. Hlavný ťahák je celkom fotogenický dom v skale.

Veru, mať takú terasku, ako má tento dom, je to krása.

Vo zvyšných domoch sú ukážky pôvodného zariadenia a čo mňa hlavne potešilo, aj pôvodného textilu, napríklad háčkované záclony. Viac detailov z múzea môžete pozrieť na stránke artmamy.

V uličky je zriadená aj veľmi milá kaviarnička a v nej niečo pre mňa doteraz nevídané. Ponuka kvalitných kožených výrobkov, odevov z materiálov vychádzajúcich z pôvodných tkanín a zrejme aj strihov. Naozaj niečo originálne. Nádherné kožené obaly na diáre. Normálne som ľutovala, že ja diare neviem požívať. Vybrala by som si.

Ak niekedy pôjdete týmto smerom, naplánujte si krátku zastávku. Určite sa to oplatí vidieť. A možno  doplnia prospekty aj v slovenskom jazyku :)

 

 

 

Komentáre

To je úplne úžasné  miesto. Aj my sme tam boli, keď sme boli na dovolenke v Podhájskej.

Áno, áno, presne tak - výlet z Podhájskej je ideálny. My sme tentokrát išli do Štúrova, takže takisto relatívne po ceste.

Treba tam zájsť, povedala by som, že toto je tiež jedno z miest, ktoré by sme mali navštíviť.

paradne...a že to tak drží

 

Niektoré objedky používajú dodnes - ako pivnice, sklady aleho hospodárske budovy. 

 

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok