
aramana, Stratený Budzogáň
Nekukajte tak vydivene. Aj ja som dvakrát prečítala že či isto, lebo toto „Zo Zbyňova okolo Strateného budzogáňa na Žibrid“, bola veta, v ktorej som nerozumela i ja trom slovám.
Píše mi kámoška či niekam nevypadneme...
- Jasné, rada ale kam?
- Mohli by sme Na Žibrid zo Zbyňova okolo Strateného budzogáňa!
To, že som odpovedala vyrehotanými emotikonmi asi nemusím vravieť...
Akurát pri mne sedelo dieťa a dala som aj jemu prečítať.
Aaaa, teta má zmysel pre humor!
Hovorím mu, nie, to asi myslí vážne. Asi fakt niečo také je!
A ono naozaj je.
Žibrid, 867m.n.m, druhý najvyšší vrch v Súľovských vrchoch, kúsok od Žiliny, dostupný nenáročnou, celoročnou turistikou, s celkovým časom do štyroch hodín...no dobre, so mnou aj štyri a pol...
Túra na Žibrid nám začala v obci Zbyňov. Dobré je zaparkovať auto pri obecnom úrade, pretože bližšie k lesu je už výstavba, nie vždy tam nájdete miesto na parkovanie.
Turistická trasa začína hneď hore nad obcou Zbyňov, najprv lúkou, lesnou cestou, kde sa držíme zelenej turistickej značky .Asi po 45tich minútach sa dostaneme k tabuli Pod kamenným dielom, odkiaľ nám značka sľubuje na budzogáň 35 minút a na Žibrid hodinku...
Kráčať po lesnej cestičke nie je náročné ale pri odbočke na Budzogáň nás čaká dosť náročné prevýšenie. Nie technicky náročné, stále idete po lesnom chodníku. Náročné stúpanie na dych. Čo to mám už odchodené ale strmší kopec ma vie vždy poriadne „rozohniť“ a to je i dôvod, prečo si na každú turistiku beriem aj dve, tri, náhradné tričká...
Ale akonáhle sa zdolá lesný kopček, už je skalný masív – Stratený budzogáň na dohľad a všetok pot je v ten moment odpustený.
O Stratenom budzogáni koluje veľa povestí. Dokonca má táto skalná masa aj viac pomenovaní ako Zbyňovský budzogáň alebo Skalný budzogáň. Jedna z legiend hovorí, že kedysi pod Žibridom vyrástol obrovský strom Hromodub, keď šiel okolo obor, povedal si že si z toho stromu vystrúha budzogáň. Akotak stružlikal, zo stromu vytieklo toľko miazgy, že sa obor ňou prilepil o zem a tak sa nahneval, že budzogáň o zem hodil a ten sa na kameň premenil... Túto legendu si môžete prečítať aj na šiestich tabuliach náučného chodníka, ak sa vydáte na Stratený Budzogáň od Rajeckých Teplíc.
Budzogáň je vysoký 14 metrov a jeho ozrutnosť ucítite hneď, ako sa ku nemu priblížite.
Po krátkej prestávke nás čaká ďalšie stúpanie, stále v zalesnenej oblasti takže s výhľadmi netreba počítať ale užiť si objatie prírody sa dá práve tu dokonale.
Až pár desiatok metrov pred samotným Žibridom už začíname znať že sme kúsok vyššie a lesné podložie, zem, sa miestami mení na kameň alebo skalné útvary ktoré si môžete obísť alebo cez ne prejsť, tu určite budú menej zdatní jedinci vďační za paličky – ja som teda bola.
Samotný Žibrid je skalný kopec, na ktorý vedú dve trasy opatrené reťazami a tak môžeme ukojiť aj svojho horolezeckého ducha a nechať sa reťazou viesť na vrchol
...sú to asi len tri metre, takže samozrejme, zvládnu to aj deti.
Ak počasie nepraje, neuvidíte nič. Okrem mrazivého vzduchu v zime, veruže nič. Teda tabuľu a slovenskú zástavu áno.Ak vychytáte krásne počasie, uvidíte iné vrcholy Súľovských vrchov, Rajeckú a Súľovskú kotlinu, Lúčansku fatru i Strážovské vrchy. Na vrchole Žibridu je kruhová tabuľka s názvami a smerom, ktorá vám pomôže zorientovať sa vo vrcholoch hôr.
Zo Žibridu pokračujú ďalšie turistické trasy ale mne toto úplne stačilo a tak sa smele po tej istej trase vraciame nazad k autu. Samozrejme s malou zastávkou pri budzogáni, pretože chceš to vidieť ešte raz.
Sú krásne miesta, kopce, skalnaté či iné hry prírody, o ktorých človek netuší. Nie že netuší ako sa volajú ale že vôbec existujú a Žibrid a Stratený budzogáň boli donedávna pre mňa jedny z tých miest. Ďakujem Gabika za tip a za pekný výlet.
Ak to máte blízko, Stratený budzogáň choďte pozrieť určite a ak bude pekné počasie, Žibrid tiež.
si ma dostala...inak Súľov vôbec nepoznám-ani neviem prečo sme sa tam doteraz nepozreli a nejak nám vypadol z turistických máp..ale najbližšie to musíme napraviť.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Parádny výlet,
ten budzogáň je fakt fotogenický 