Bardejov - Radničné námestie, jedno z najkrajších miest Slovenska

Do Bardejova sme sa, no vlastne som sa, chystala už druhý rok. Bola som tam už ozaj véééľmi dávno, dozrel čas na repete. Od nás z Košíc, na severovýchod Slovenska to zas, až tak ďaleko nie je, cca 1,5 hod. cesta autom. Len presvedčiť zvyšok rodiny, že túžia vidieť historické centrum Bardejova, sa mi dlho nedarilo.

Až rodinné stretnutie na Domaši, niekde v polovici cesty, zvyšnému osadenstvu vzalo argumenty. Hambím sa Ani horúco nebolo. Len navigácia nás poslala cez "tankodrom," či katastrofálnu poľnú cestu, ktorá bola asfaltkou barz dávno. Stalo sa tak akurát uprostred vášnivej debaty s mojimi synmi na tému, že na východe nič nie je, po páde "socializmu". Pri pohľade na bohom zabudnutú cestu to tak aj vyzeralo. Mala som na mysli hlavne (ne)stav priemyslu, možnosti sa zamestnať na ďalekom východe ... Mladí z východu utekajú a keby len mladí, aj starší za prácou ...

V druhej fáze sa našťastie navigácia umravnila. Zaviedla nás na normálnu cestu od Prešova, až k parkovisku, blízko centra, cez víkend dokonca bez parkovného. Mesto bolo v nedeľu okolo obeda skoro ľudoprázdne ....

Bardejov

Prvá zmienka o Bardejove  je z roku 1241 a je spájaná s mníšskym rádom spravujúcim  kostol sv.Egídia. Mesto sa nachádzalo na spojnici obchodných ciest medzi juhom a severom, z čoho  dostatočne dlho ťažilo. Slobodným Kráľovským mestom sa stal Bardejov v roku 1376.

Mestskú radnicu, jednu z najvýznamnješích budov historického centra Bardejova začali stavať v 15. storočí, v čase najväčšieho rozkvetu mesta. Neskôr na pôvodné gotické základy postavili renesančné poschodie a prekrásny arkier. Dnes sa tu nachádza Šarišské múzeum. 

Bardejov - Radničné námestie 01

Obdĺžnikové námestie je z troch strán obklopené meštianskymi domami, ktoré nesú znaky gotickej a renesančnej architektúry. 

Bardejov - Radničné námestie 02

V 16. storočí Bardejov zaznamenal najväčší rozmach remesla, vzdelania a umenia. V nasledujúcich storočiach však mesto odolávalo vojnám, požiarom, chorobám, postupne upadalo do zabudnutia. Práve v období socializmu, bolo centrum zreštaurované a v roku 2000 zapísané medzi lokality Svetového dedičstva UNESCO.

Bardejov - Radničné námestie 03

Voľačo pre milovníkov raritných fotografií, stačí položiť hlavu na klát ...

Radničné námestie - Bardejov, socha kata

Veľká bašta a Malá bašta, časť mestského opevnenia, neďaleko Katovho domu.

Veľká Bašta, malá Bašta Bardejov

Hradné múry pod Bazilikou Sv. Egídia.

Mestké opevnenie Bardejov

ešte jeden kukuč na vežu kostola, odkiaľ sú vraj pekné výhľady. Na také som už decká neukecala, že stačilo histórie ...

Kostol sv. Egídia Bardejov

Samotná Bazilika sv. Egídia, je najvzácnejšou zo stredovekých stavieb u nás. Z architektonického hľadiska patrí medzi najvýznamnejšie národné pamiatky na Slovensku. Nachádza sa v nej 11 gotických krídlových oltárov s tabuľovými maľbami, patrí k európskym unikátom.

Bazilika sv. Egídia Bardejov

A ešte jedna rozlúčková, aj modrej oblohy sa nám trošku ušlo. Prehliadka baziliky sa už nekonala, lebo deti po akčnom víkende akútne potrebovali ísť domov.Hambím sa Vraj aby som mala dôvod sa tam vrátiť.

Radničné námestie Bardejov 08

Radničné námestie Bardejova s priľahlými mestskými hradbami, nie sú až tak veľké. Asi aj po návšteve múzea v Mestskej radnici, prípadne aj v dvoch mestských domoch, prehliadky baziliky, vyšľapania si na kostolnú vežu, vám ešte ostane čas navštíviť ďalšie krásne miesta v okolí. Za návštevu určite stoja neďaleké Bardejovské kúpele, Skanzem blízko nich, prípadne drevený Kostol svätého Františka z Assisi v Hervatove.

Použitý zdroj: Wikipedia.sk

PS: čo sa týka služieb pre turistov, je tu kam napredovať ...

Komentáre

Nádherné miesto ÁnoÁno Raz sa tam veru vypravíme.

" cez víkend dokonca bez parkovného ". Asi tazko, pretoze pred vstupom do historickej casti BJ su znacky pesia zona, so zakazom statia v celom centre mesta. Navsteva baziliky, obidvoch muzei a skanzenu  je zakladom navstevy. No a vystup a vyhlad z veze stoji za vsetko

Parkovali sme na oficiálnom parkovisku niekoľko sto metrov od Radničného námestia. Úsmev

Súhlasím, treba vidieť všetko, preto sa tam musím vrátiť znova ....

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok