Buongiorno Italia

Taliansko je moja srdcovka. Takže zbaliť kufor a vyraziť dnes nadránom do tejto krajiny bola pre mňa vlastne cesta za láskou.

Už sa teším ako navštívim všetky známe miesta.

Na to, ako budem žiť taliansky život plný vášne, smiechu, krku, a toho čo celý svet volá La dolce vita.

Čo všetko ma tento týždeň čaká?

1/ Alpy - alebo Tatry, vrchy, pohoria, kopce. Budem kochať pohľadom na ich majestátnosť .... a možno vyrazím na hubyChichocem sa

2/ More, pláž - tak more asi ťažko tutok ale však prečo si ho nespraviť doma, že áno? nasypať do vane kilo soli, no dobre, možno nie až tak rozšaftne, tak do lavóra s vodou si dať za šálku a aspoň nohy si omočiť večer na balkóne. A môžete deťom z pieskoviska aj piesok ukradnúť. Ak do toho lavóra dáte, to bude pealing! Poprípade ak porosýpate po byte, to budú autentické zážitky Váľam sa od smiechu po podlahe!

3/ Nechať si spáliť ramená - mno, tu neviem, či o ten zážitok stojím, ale kedže hlásia 30tky tento týždeň, je to docela možné, že sa tak aj nechtiac stane a to by bola škoda nezapísať si to ako dovolenkový pocit, keď to tam už bude Veľký úsmev

4/ Kulinárium : raňajky - cappuccino e cornetto ... najlepšie v kaviarničke na námestíčku, kde vás atakujú vrabce drzé až strach. Ale tak kapučíno a k tomu kroasant na terase, balkóne či len tak pri otvorenom okne si môžete dať aj tu a tváriť sa dovolenkovo.

Pasta! Spaghetti bolognese, spaghetti alla carbonara, spaghetti, aglio, olio e peperoncino, lasagne, a všetky tie mušličky, mašličky, kolienka, makaróny, vrtielky a čo ja viem čo ešte. Nech sa to kúpe v omáčke, nech to vonia! Sypte na to parmezán, prevoňajte bazalkou, nešetrite olivovým olejom! Len do toho. Predstavte si takú typickú taliansku mamu vo fertuche ako sa zvŕta okolo hrnčiska, nech tých svojich 10tich synov nakŕmi Veľký úsmev.

Antipasta! Olivy, šunka, salámy, ančovičky, artičoky, hríbiky, paprika. Krájajte, miešajte, plňte, kľudne pečte, duste a chlaďte. Nech to má chuť! Nech to štípe. Nech je to mastné, nech možno k tomu trúsiť nakrájanú bagetu či čo to jedia akože chlieb.

Ryby a všetky potvory z mora "vytažené"! Nech to vonia morom. Nech to cítiť morom. Citróny navrch, šalát pod to a ide sa na to.

Mozzarela and comp. Ochutnajte nejaký netradičný syr. Len smelo do toho. Zrejúci, nezrejúci, z kravy, kozy, ovce. Rajčinky k tomu. Ach.

Kávička - espresso (silné a čierne), cappucino ( napenená láska Mrkám) a k tomu mandľovú sušienku amaretti, či panna cotta, biacoli (tie krehké keksíčky), tiramisu!!!!

Zmrzlina - toto dáme povinne. Dobre? Veľká u nás aspoň 3 poschodová večer na prechádzke. Za mňa čokoládovú - prvá čo som mala v Taiansku.

A tony ovocia - melóny, broskyne, slivky, sladké ringloty, žlté melóny a hrozno dámy. Hrozno!!!

A tekuté hrozno Chichocem sa ... také čo jemne perlí na jazyku a iskrí v očiach Mrkám. Alebo vermuth či mandľový likér.

5/ A toto všetko s rodinou a priateľmi. Lebo v Taliansku nikto nie je sám. A smiať sa pri tom, kričať jeden cez druhého, rozprávať sa o všetkom čo vás napadne, žartovať spolu, uťahovať si. Dlho, predlho, lebo sa vám nechce vstať od stolu, lebo vám je spolu nekonečne dobre.

6/ Deti a hry - z talianskych detí máte pocit, že sú nevychované. Ale všetci ich milujú. Svoje deti, susedove deti, cudzie deti. Nikomu neprekáža ich krik, kopanie do lopty. Hrajú s nimi petang, kopú do lopty. A keď vás už vek nepustí - partička šachu najlepšie v kaviarničke úzkej uličky.

7/ Koža - privoňali ste už ku koženej bunde. Vonia Talianskom pre mňa. Jemná, hebká, úžasná. Kúpiť si ju asi tento týždeň nepôjdem (ale ktohovie Veľký úsmev), ale skúsiť istotne. Ono to má svoje čaro skúšať si chladivú brokátovú podšívku na rozpálené telo v tielku a ten pach tej kože vám prevonia tú vašu. Proste talianske dovolenkové nakupovanie Veľký úsmev. Aj zjednávať môžete skúsiť Veľký úsmev.

8/ Kostoly, chrámy, Vatikán, história - čo dodať. Hlav trochu skloniť snáď neublíži nikomu.

9/ Móda! Mafiánska vdova - Váľam sa od smiechu po podlahe všetko čierne a pohľad skryť za slnečné okuliare. Alebo naberané sukne v páse a vypasované blúzičky. Šatka okolo hlavy a okuliare. Šaty, ktoré zahalia telo, ale ukážu krásne nohy ( ale nie nad kolená!!!). A potom teda tie naše dovolenkové klasické outfity - šľapky, tričko čo nemá tvar, zarezané kraťasy Veľký úsmev.

10/ Skútre a bicykle - a všetko v sukniach a šatách dámy. Veľký úsmev

Rýchla skratka cez kinematografiu - Slunce, seno, erotika (musí byť), Jedz, modli sa a miluj, Prázdniny v Ríme, Fantozzi, Manželstvo po taliansky, Casanova, The Italian Key, Meno ruže

Zdroj foto: eifelovka

Komentáre

ÁnoÁnoTlieskamTlieskamSlnkoSlnkoÚsmevÚsmevÁnoÁnoTlieskamTlieskam

Jaaj, niekde som minule čítala - nechajte si na cestovanie celý svet, mne nechajte iba Taliansko :)

Dám si bacha a nariadzujem u nás každý večer pohár vínka. K večeri. Miesto čaju :)

 

Vieš na čo som zabudla v jedle?

No však na PIZZU!!!! Ešteže mám deti Váľam sa od smiechu po podlahe. Dnes je na obed Mrkám.

A ja v Taliansku zostanem Srdcea ani sa odtiaľ/to/ nehnem... aspoň do konca prázdninSlnko.

Dnes ráno som pozerala po ceste po ženách, čo majú oblečené. Horúco má byť ako v Taliansku. Zaujímavé je, že talianky tie tridsiatky zvládajú v tmavomodrej, čokoládovej a čiernej ( ako pracovné oblečenie). Večer možno niečo ľahko romantické (nejaký kvietok), ohnivo červená, max smotanová ktorá zvýrazňuje pokožku. Ja si nepamätám žiadne žlté, oranžové, neonkové farby. Opravte ma, ak sa mýlim.

A za ďalšie. Ony sú strašne konzervatívne. Aj keď sú sexi nahodené, nie sú provokatívne a prioritne sexi - ako "lacno". Žiadne mini do pol stehien. Ak nohy zvýrazniť, tak tým že dajú capri gate ale cez ne niečo splývavé a dlhé, čo tají dych či pod tým skrývajú veľký zadok alebo nie. Zvyčajne nie! Váľam sa od smiechu po podlahe

No nohy možno neodkrývajú minisukňami, ale sexappeal im rozhodne nechýba a čo som si ja všimla, tie  talianske filmové ikony ako: Claudia Cardinale, Gina Lollobrigida, Sophia Loren... vedeli mužom popliesť hlavy svojím dekoltom, šmrncom, vystupovaním. No taliani mali aj popredných návrhárov, takže tam je ten vkus "v krvi". Ale to sa nedá porovnávať, nám vyrastá generácia dievčat, ktoré ovplyvnia skôr nákupne maniačky a pseudocelebrity svojím šatníkom, než by si mali vypestovať a vycibriť vlastný štýl.

 

No však to to - holé ramienko, krásna šija, "trochu" náčrt poprsia. Ale tak "kresťansky" - prsia predsa patria k žene ako k matke - nemôžu ani babky Sicílčanky nič namietať Veľký úsmev. Ale všetko naraz ako tu je to - aj cici aj ric ven - také ee. A sila je, že tie nohy ony ukazujú, ale tak decentne, že to ešte len vie upútať pozornosť.

Toto... umenie zvádzať, decentne odhaľovať, nechať pracovať fantáziu, nechať sa dobývaťMrkám. To je kumšt, to sa treba naučiťÚsmev.

tuich tmavomodrú študujem roky. Ona je iná ako naša tmavomodrá. Rovnako aj španielky používajú ten trochu iný odtieň

Ono je to takmer čierna by som povedala. Mne sa do toho ešte dá tak tmavomodrý denim dať, ale je to o niečom inom ako píšeš.

Hmmm, ja som časť tohto zvládla už v predstihu v sobotu - bola fajná kávička aj s tým mandľovým keksíkom (ráno v kaviarničke u Barči) a potom frappé s vanilkovou zmrzlinkou (poobede v kaviarničke u Barči), dokonca aj tie drzé vtáky ma atakovali, ale nie pri pití kávy, ale pri oberaní černíc (asi mama bránila mladé, čo mala tam kdesi v hniezde, lebo také nálety robila na mňa, že mi takmer frizúru rozcuchala). Boli aj deti - teda jedno, ale rozkošnučké a vychutnala som si ho naplno a čo ma najviac tešilo, ani jemu to vychutnávanie nevadilo ;-). Večer bolo fantastické rosé doma na terase s priateľmi a pripravené sú aj domáce špagety (zase Barča - ešte, že ju mám). No a v nedeľu na večeru  sme si nostalgicky zaspomínali na to Francúzsko pri famóznom ratatouille - hádajte, kto varil ... :-D jasnééé, Barča!

Veľký úsmevVeľký úsmevVeľký úsmev ešteže dcéry máš ÁnoÁnoÁno

keď som to čítala, pri tej 5-ke som sa dlho zastavila a zamyslela sa, to by som teraz potrebovala asi najviac, ale super napísané, pizza, cestoviny, more, cappuccino , ten ruch,  Ach jaj

Ďakujem. Vieš - ono tá rodina, priatelia - u nich sa to s dobrým jedlom spáva. Ja nezabudnem ako sme boli na dovolenke a zavolal nás majiteľ hotela večer o 11tej na špagety. Sedeli sme s jeho rodinou, priateľmi, ešte jeden slovenský pár a dlho do noci počúvali taliančinu, lebo sme rozumeli prd makový Váľam sa od smiechu po podlahe ... ale tá atmosféra moja, tá atmosféra!!!

jáj veď toto, tá atmosféra, tá atmosféra

túžim zažiť

Inak, keď už sme pri receptoch, mám tu aj moje tiramisu s gaštanovým pyré https://nanicmama.sme.sk/node/15124

a tiež lasagne, ako ich robí naša Kiska (aby ste si nemysleli, že u nás iba jedna dievka sa vie v kuchyni zvŕtať) https://nanicmama.sme.sk/hlavne-jedla/kiskine-lasagne

 

no, ja tu mám jeden kontroverzný bod PohodaPohoda Minule sme sa bavili o tanieroch, ktorých sa nedá zbaviť a nemáme ich radi.... Tak mi napadlo také talianske manželstvo aj s rozbíjaním tanierov... Ale to je asi moc odvážne :D

Pošlem ti ten môj odkvapkávač na riad? Aj v sobotu som pohár rozbila. Chichocem sa

Ale tak - kľudne aj takéto taliansko môže byť. Oni sa potom tak kráááááásne udobrujú Hambím sa.

ale, ba, vôbec nie, to mi pripomína, mali sme doma takú jednu "porcelánovú" sošku - dostal môj ocino od nejakých Maďarov a bol to futbalista!!!!!! Dosť nám s mamou tá soška vadila, ale zase sme vedeli, aký je ocino citlivý na všetko maďarské, tak sme nemohli sošku jednoducho schovať z police ... roooky sme dumali čo s tým, až raz pri vianočnom upratovaní som našla riešenie - "náhodou" mi spadla z tej police a rozbila sa ... Hambím sa Pohoda

No, bola som tam a mááááááááálo bolo Plačem po pamiatkach so mnou nechceli chodiť, že načo budú staré šutre obzerať Mlčím len na pláži by sa to škvarilo...

Tiramisu vraj robím lepšie ja Veľký úsmev povedal náš mladší. V pravom talianskom bolo o dosť viac likéru Mrkám  Starší sa kŕmil pizzou, mladší mušľami a morskými potvorami na milión spôsobov, manžel a jeho brat len klasiku, čo poznali (oni experimentovať nebudú). my so švagrinou sme ochutnali niekoľko druhov vín. Najviac sa míňalo Prosecco a Fragolin, ostatné druhy vín si už nepamätám.

Zajtra si dám asi pizzu na obed Slnko

Tak jahôdkové ti zachutilo? Super na železo ÚsmevÚsmev Zlepšuje krvný obraz. Pre ženy priam povinnosť dopĺňať straty....

A s tou klasikou je to u nás jak cez kopirák - len to, čo pozná ÚsmevÚsmev

 

Silne mi to niečo pripomína tie ťahy "klasika a dosť".

Ale povedzte ženy, ak vychovávame synov v štýle, že za mala zje to i ono, bude v dospelosti preferovať klasiku ako jeho otec (štýlom Aký otec, taký syn) alebo sa nebude brániť novým chutiam?

Jahodové mne nechutí Veľký úsmev ... bublinkové ale môžem ( vo veľmi obmedzenom množstve) Váľam sa od smiechu po podlahe.

Ja sa bavím na synovcovi. Keď bol doma, tak vymýšľal. Veľa vecí, hlavne zeleninových nejedol. Ale oženil sa a narodil sa syn. A keďže chce byť vzorom, zrazu môže aj zeleninu :) Aj nenávidené paradajky :) No po pravde, už som ho počula v nedeľu na slávnostnom obede u starej mamy povedať - zabaľ mi prosím ťa rezeň, budem mať zajtra v práci na obed. Namiesto cestovinového šalátu so zeleninou Veľký úsmevVeľký úsmevVeľký úsmev

 

Ja sa bavím na manželovi, keď akože synom rozpráva, že si majú dať zeleninový šalát miesto kompótu. Keď mu ten šalát postavím pred neho a je tam avokádo, tak vstáva od stola a ide si pre uhorku a rajčiny - len tak nakrájať a posoliť  a končí prednášku - "daj si zeleninový šalát, dobrý je "Váľam sa od smiechu po podlahe . A napr. polievku z hokaido nemusí - tú zas decká nejak do seba dostanú.

Tk ja mám dvoch a "čierne a biele" - starší inklinuje k tej klasike, aj pizzu mal stále takmer rovnakú, a mladší by vyskúšal čokoľvek, ak v tom nie je syr. Sme si z neho pri jednom jedle s morskými potvorkami robili srandu, že niečo sa tam hýbe... No, očká mu zasvietili, vidličku chytil ako harpúnu a chcel loviť Váľam sa od smiechu po podlahe

 V záhrade na Sicílii... Vyplazený jazyk limoncello vychladené, vzduch voňavý po  citrónoch môžeme si dať...príjemný večer Pohoda

Čistáááá provokááááácia totok tuná.

Joooj už som zabudla, že bol večer Hambím sa, už si pochutnávam na raňajkách, bruschetta s paradajkou,bazalkou,olivovým olejom a k tomu mozarellaVáľam sa od smiechu po podlahe...teším sa na zmrzlinuPohodaSlnko

PrekvapeniePrekvapeniePrekvapeniePrekvapeniePrekvapenie

Jediné, čo ma teší, že až na tú bruschettu som mala totok aj ja včera na večeru Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlahe.

Ale napadol mi jeden recept, čo bude vlastne asi francúzsky, ale tak ja to znesiem aj v talianskom týždni Mrkám .... podusená zeleninka a to na topinky. Topinky som dávno nemala.

Inak, ženy. Ja som včera do večere žila na zmrzline, káve a jednom trojuholníku pizze.

Presne viem, čo bude zajtra na váhe Váľam sa od smiechu po podlahe.

Bacha na tie sacharidy, nech v nedeľu neplačeme nad váhou a sukňou čo nejde zapať. Lebo Taliani vraj trávia oveľa lepšie sacharidové jedlá ako my, ktorí máme trávenie skôr na tuky nastavené.

limoncello by som si veru dala, také dobre vychladené, asi už viem kam budúci rok na dovolenku

a bude aj nejaké pokračovanie - iné krajiny? Aj keď také srdcovky ako Italy a France už pre mňa nie sú, ale aj v iným krajinách sa dá nájsť niečo zaujímavé, čo človeka poteší, čo by rád videl, stretol, ochutnal.

Ja čakám na nemecký týždeň, lebo vtedy chystám pivný kúpeľ. A v rámci kĺbovej prevencie aj grilované koleno Veľký úsmevVeľký úsmev

no tak som zvedavá čo ponúkne nemecký týždeň lebo Nemecko ma veľmi neláka ale určite si tam niečo nájdem. Aspoň sa budem snažiť. Dokonca ani pivo nemusím ale taký kúpel, ten mám rada, aj keď v pive som ešte neskúšala.

A grilované koleno tiež nemusím. Ale možno ma nejaký múčnik chytí za srdce.

 

Bude dievčence, bude. 2* Európa, 1* pre mňa exotika  a jedno prekvapenie na záver Mrkám .... uvidíme dľa počasia ako to víde.

minule som niekde pozerala nejakú pani, čo skúma, či priam hľadá nové lieky. Bola češka. A na otázku z publika, jak je to s kolagénovými práškami, gelmi, či akú majú formu povedala, no takto by som - keď zvládnete bravčové koleno, tam máte toho kolagénu v lepšie využiteľnej forme oveľa viac, ako vo všetkých tabletkách. Tak čo neurobíš pre zdravie :) Inak, som strašne zvedavá, jak to chcem skúšať, keď mne bravčové vo všeobecnosti robí zle....

Bola som v kúpeľoch a tam naviac ponúkali ako procedúru pivný kúpeľ. Keď som o tom rozprávala sesternici - krčmárke, tá len vzdychala, že toto je sen jej štamgastov. Do vane plnej minerálnej vody vliali dve plechovice piva a tretiu plnú mi dali k ruke.....

Ohľadom kolagénu som si nie celkom na isto aj ja, čo sa týka tabletkovej, gelovej a celkovo umelej formy. Ja radšej to mäso Veľký úsmev ... nech z toho niečo aj mám, nielen prehltnutú pirulu.

Celkovo si pamätám akurát to, že ak sa ti jedná o dopravenie kolagénu do kĺbu, tak jedine napriamo, injekčne, lebo .... lebo neviem čo a Google mi to nenašiel.

Bravčové ak ti nerobí dobre pre ťažšiu stráviteľnosť treba zalievať tým pivom alebo dať nejaký "štartovač" - čul neviem ktorá pálenka to bola Veľký úsmev, prípadne "pomocné látky" na trávenie - chren, čili a spol.

no veď nie iba kĺbom kolagén prospeje, myslím, že aj pokožka poďakuje. Netreba rovno na injekcie myslieť

Však to, že ja si nepamätám prečo ten kolagén nedojde do toho kĺbu až a tak neviem, či vôbec z tej tabletky niekam zo žalúdka príde Veľký úsmev.

V šampóne, keď ho nakydám na hlavu, to hádam zvládne.

A áno - v podstate celé telo ti bude za ten kolagén v strave vďačné - aj pevné aj mäkké tkanivá.

Pridám sa do diskusie, nakoľko sa táto téma týka aj mojej svokry.Tá teda na bravčové koleno by sa nahovoriť nedala Chichocem sa, ale zato na tie pilule áno Hambím sa, stačil by jej len dobre prešpekulovaný marketing. A o ten práve ide. Na ČT svojho času danú tému rozoberali s viacerými odbornými lekármi a "rozsudok" znel, že všetko čo sa na českom trhu /a myslím si, že to platí aj o slovenskom/ predáva, sú len výživové doplnky, ktoré nemajú potrebný obsah nejakej účinnej látky, ktorá by kĺbom aj naozaj pomohla. Pokiaľ by chceli dávku tejto látky zvýšiť, museli by si už svoj prípravok registrovať ako liek, prejsť mnohými testami a administratívou, boli by viac pod drobnohľadom a  to by ich stálo viac financií a tie mnohé farmakofirmy investovať nechcú. Takže predávajú slabé výživové doplnky s placebo efektom a nabalia sa na tom tak či tak s menšími nákladmi. Smutné fakty... Ale ako dobre poradil: huspetina, želé cukríky /možno aj to bravčové koleno/, čo komu chutí narobí viac osohu ako tie predražené doplnky.

Španielsko, Grécko, Rakúsko, Maďarsko, Nórsko, Švédsko, Dánsko, Bulharsko, ... dievčatá, však my môžeme dovolenkovať do Vianoc Chichocem sa

Veru pekne si to vystihla. Každý deň môže byť ako dovolenka ÚsmevÚsmev

Veľký úsmevVeľký úsmevVeľký úsmev ... však to to - som neskoro začala písať. Nám 3 týždne chýbajú minimálne.

A budúci týždeň prudké ochladenie dámy. Tak si to Taliansko riadne užite!!!

tak ja som včera pridala aj také to susedské klebetenie. S kamoškou na káve. Iba 4 hodiny nám tá káva aj s citrónovou vodou trvala. Ale preprali sme toho statočne :D

ÁnoÁnoÁno 

Talianska dovolenka jak má byť - však kedy so známymi preberieš všetky novinky z okolia ak nie vtedy? Veľký úsmevVeľký úsmevVeľký úsmev

Inak - neviem, či aj u vás, ale u nás minulý týždeň v piatok bol problém kúpiť bagetu Chichocem sa.

Som zvedavá čo zas nebudem môcť zohnať tento týždeň. Váľam sa od smiechu po podlahe ... ale na zajtra ráno mám naplánované kapučíno s kroasantom. Snáď zoženiem aspoň cesto - upečiem si aj doma Vyplazený jazyk 

Dzifčence, teraz pri diskusii s mojimi kolegovcami som zistila, že sme na niečo veeeľmi typicky talianske zabudli - SIESTA - dlllha pauza cez obed, keď sa ani muchám nechce lietať - možno by sme si mohli do svojho uponáhľaného denného programu niečo také prepašovať, lebo predpokladám, že niečo také ako to ich augustové voľno by nám u našich zamestnávateľov neprešlo.

Áno, áno ... ja som si to uvedomila, že som to nenapísala v nedeľu po 2 hodinovom zdriemnutí Váľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlaheVáľam sa od smiechu po podlahe ... tak ale reku, s tým si hádam poradíte Chichocem sa.

to si píš, že hej ;-)

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.