
SlavkaK, Soľná baňa Poľsko
Soľná baňa vo Wieliczke sa nachádza na juhu Poľska cca 15 km od Krakowa. V prevádzke bola od 13. storočia až do roku 2007. Od roku 1978 je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.
Vo svojich útrobách mapuje ťažbu soli od stredoveku až do súčasnosti. Nachádza sa tu aj kaplnka, galéria, sochy, reštaurácia aj obchodíky.
Celkovo si na prehliadku treba vyhradiť cca 2,5 hodiny. Pri väčších skupinách sú k dispozícii aj slovenskí alebo českí sprievodcovia.
Samotná prehliadka začína zostupom po 380 drevených schodoch.
Priestory sú rozmiestnené do deviatich poschodí, postupne zostúpite až do hĺbky 135 metrov. Nemusíte mať však obavy, nahor vás vyvezie výťah. Dĺžka chodieb je celkovo viac než 300 km no sprístupnené sú iba necelé dve percentá z nich.
Teplota v baniach je cca 15 - 16 °C, akurát niekde je viac prievanu, inde menej. Určite si treba vziať turistickú obuv.
Postupne prejdete jednotlivé miesta, kde baníci ťažili soľ.
Ťažká práca to bola.
Zasiahol ma aj smutný osud koníkov. Cely život prežili pod zemou, nikdy svetlo sveta už nevideli keď sa do bane dostali. Z bane sa už nikdy živé nevrátili, pracovali až do svojej smrti.
Okrem múzea baníctva sa tu nachádzajú aj dve kaplnky. Menšia je Kaplnka Svätého kríža z roku 1860.
Väčšia Kaplnka svätej Kingy, kde sa konajú aj sobáše.
Uprostred kaplnky som stála s nemým úžasom a obdivovala, čoho je človek schopný pre vieru vykonať. Bývalí robotníci trávili v tomto podzemí veľkú časť svojho života. Snažili sa tu preto vytvoriť si aspoň malú náhradu domova. Keď v niektorej časti prestali ťažiť soľ, snažili sa priestor premeniť na ďalšiu úžitkovú miestnosť. Vďaka tomu si podzemie postupne zútulnili. Veruže tak bani vdýchli nový život.
Fotky zďaleka nezachytávajú celú krásu a atmosféru samotnej kaplnky aj jednotlivých diel. Jednou z tunajších zaujímavostí sú honosne pôsobiace lustre. Na prvý pohľad máte pocit, že sú z luxusného krištáľu. No nie sú. Sú z jemne spracovanej soli. V hlavnej kaplnke možno vidieť aj sochu sv. Barbory, patrónky baníkov, tiež vytesanej z kamennej soli.
Kaplnka je zdobená aj reliéfmi zo scén prevzatých z Nového zákona, ako napríklad Posledná večera a iné.
Priestory bane museli dostatočne odvetrať, aby prirodzená vlhkosť nezničila túto krásu.
V samotnej bani je sôch z kamennej soli oveľa viac.
Aj galéria obrazov.
V Soľnej bani Wieliczka sa konajú nielen sobáše, ale dokonca aj svadobné hostiny. Hlboko pod zemou nájdete obchodík so suvenírmi, ale aj reštauráciu nielen s tradičnými poľskými jedlami.
Soľná baňa má preukázateľné výborné terapeutické účinky, pomáha najmä ľuďom s respiračnými ochoreniami a pätnásťminútová terapia vám nahradí jednodenný pobyt pri mori.
Určite stojí za to, to všetko zažiť a vidieť.
Veru, podzemný klenot Poľska treba zažiť. A veľa návštevníkov aj napriek upozorneniu sivé steny a sochy ochutnávali.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Slavka, veľká vďaka za tieto tipy na výlety. Rozmýšľame, kam sa cez leto vyberieme a napadol nám Krakow. A keďže je tam táto baňa, tak máme o dôvod viac tam ísť:)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Aký sme zhýčkaní bielou soľou, akosi automaticky by som čakala, že všetko bude biele .
V každom prípade obdivhodné miesto, ta kaplnka je úžasná, aj ta atmosféra, čo z nej ide. Predstava 300 km chodieb, znie dosť desivo, pri predstave, koľko na tom muselo byť práce.