Kam na dovolenku na Slovensku - Priehrady a vodné nádrže na východe Slovenska

Rozhodli ste sa viac menej dobrovoľne počas tohto leta stráviť dovolenku na Slovensku? Ale predsa len je vám za morom trochu smutno? Skúste sa vybrať k priehradám, jazerám u nás doma. Máme ich na Slovensku celkom dosť.

Ponúkam vám na začiatok malú ochutnávku z východu republiky - Prešovský a Košický kraj v jednom, ono to ide a bez Vysokých TatierÚsmev

Zemplínská Šírava

Nachádza sa na juhovýchode Slovenska cca 3 km od mesta Michalovce, pod Vihorlatskými vrchmi. Šírave sa voľakedy hovorilo aj Slovenské more. V minulom storočí tu dovolenkovali nielen slovenskí, ale aj zahraniční turisti. Najčastejšie využívali kampingy a chatky, zopár hotelov ... Po dlhých rokoch sa Zemplínska Šírava znova preberá k životu. Niektoré hotely boli zrekonštruované, nachádza sa tu aj menší aqapark, upravujú sa kampingy.  V troch strediskách pribudli vonkajšie bazény. Okrem kúpania je Šírava ideálna aj na rybolov, vodné športy a výlety do neďalekých kopcov.

Zemplínska Šírava

Vinné

Len pár kilometrov od Širavy sa nachádza  Vinianské jazero. O dosť komornejšia vodná plocha je  vsadenáé uprostred lesov. Je to celkom príjemná rekreačná oblasť s jedným či dvoma hotelmi, kampingom, chatami. Keď budete v týchto končinách odporúčam výlet na Hrad Vinné, určite stojí za to.

Vinianske jazero

Morské oko

A keď už budete niekedy na Širave, alebo pri Vinianskom jazere, určite si nenechajte újsť výlet na Morské Oko. Ubytovať sa v tejto chránenej krajinnej oblasti veľmi neubytuje, iba, žeby ste veľmi hľadali, ale je tu ozaj nádherne. Miesto má neopakovateľnú atmosféru, podtrhnutú Vihorlatským pralesom.  Z Morského oka je to len kúsok, aj keď celkom pekné stúpanie, na Sninský kameň.

Morské oko

Domaša

Domaša, vodná nádrž na severovýchode Slovenska sa nachádza niekde medzi Vranovom a Stropkovom. Miestami moderná, posunula sa vpred, niekde zastal čas, aj schátrané hotely objavíte, aj služby občas ako na Slovensku. Ale ak sa posnažíte, určite si vyberiete, od kempovania, cez chatky, až po hotely také či onaké ... Aj pláži tu nájdete neúrekom a v horúcom počasí, a počas víkendu aj tomu zodpovedajúci počet ľudí. Voda je však nádherná, s krásnou scenériou kopčekov navôkol... Okrem plávania, sa tu surfuje, člnkuje, rybárči ... Verím, že raz, plánované, nielen, vysnívané stredisko vodných športov, bude niekedy aj realitou a Domaši vráti zašlú slávu, zaslúži si ju.

Domaša

Ružín

35 km na severozápad od metropoly východu Košíc sa nachádza vodná nádrž Ružín, priehrada dlhá 14 km s úzkym no hlbokým korytom, kopírujúcim rieku Hornád, ktorá sa kľukatí údolím medzi kopcami. V okolí Ružína sú skôr chatové oblasti, ale nájde sa aj nejaký hotel, penzión. Na niektorých miestach sa kúpať, inak bežne člnkovať, chytať ryby, chodiť na výlety po okolí. Napríklad sa môžete vybrať na Sivec, odkiaľ sú ozaj krásne výhľady.

POhľad na Ružín zo Sivca

Izra

Malebné jazero Izra sa nachádza v Slánskych Vrchoch cca 35km juhovýchodne Košíc, nie ďaleko maďarských hraníc. Vedú k nemu dve úzke cesty, obe začínaju neďaleko Slanca, kde môžete zájsť pozrieť hrad Slanec. V okolí Izry je  viacero turistických chodníkov, inak je tu cyklistov, rybárov, aj hubárov raj ... , odvážlivci sa môžu aj kúpať. Je tu jedna reštaurácia či bufet.

Izra

Palcmanská Maša

V Slovenskom raji pri obci Dedinky sa rozprestiera vodná nádrž Palcmanská Maša. Okrem toho, že slúži ako zásobareň vody  pre vodné dielo Dobšiná, je určená aj na rekreačné účely. Kúpanie bude asi skôr pre otužilých, ale dá sa člnkovať, asi ja rybárčiť a v okolí sú bohaté možnosti na túry po Slovenskom raji. Ak tu budete nezabudnite sa vybrať aj do Dobšinskej ľadovej jaskyne.

Košické jazero

A keď vodu milujete tak ako ja, aj v Košiciach si ju nájdete. V lete sa tu dá kúpať. Môžete si vyskúšať vodné lyžovanie. Hneď vedľa pri Hornáde je chodník, kde sa môžete  bicyklovať, korčuľovať, či behať koľko vám srdce ráči.

Košické jazero

a moje súkromné more, ideálne len na prechádzku

priehrada

 

Komentáre

Viem si predstaviť dovolenku v pralese a skočiť "k moru" a pritom byť na Slovensku. Parádne inšpirácie. Ďakujem.Srdce

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok