
Kamila
Pokračovanie príspevku Maledivy v zime alebo dovolenka na ostrove s miestnymi obyvateľmi. Tentokrát viac o živote domácich ...
Len niekoľko rokov dozadu, vláda na Maledivy povolila výstavbu turistických hotelov aj na ostrovoch s miestnymi obyvateľmi, mimo turistických rezortov. Dovolenka na takýchto ostrovoch má svoje plusy aj mínusy.
Snáď najväčšou výhodou je cena, ktorá môže byť tretinová či polovičná oproti turistickým rezortom (ostrovy len s hotelmi či už na súši, nad vodou ...) Zároveň môžete poznávať bežný život v tejto lokalite.
Teraz tie mínusy. Väčšina miestneho obyvateľstva je moslimského vierovyznania, čiže alkohol, bravčové mäso nedostanete ... (to nám nechýbalo, pláže by mali turisti využívať len tie, čo sú určené ako bikiny pláže, zväčša hotelové.
Po dedine, pri presunoch k pláži sa neodporúča, samozrejme pobehovať v plavkách, s odhalenými ramenami, kolenami ... Ale u nás to nebolo také striktné, bežne chodili turistky v kraťasoch, tielkach ... A turisti by sa mali vyhýbať všetkým intímnym prejavom na verejnosti.
Domáci mali svoje pláže, aj keď hranice, sa dosť ťažko určovali. Takto sa kúpali skoro ráno miestne ženy, tuším v bežnom oblečení, aj keď na moslimských hosťkách v hoteli sme videli aj originál plavky. Ani som nepochopila, či tieto dámy vo vode len debatovali, alebo nejaký vodný aerobic nacvičovali. Mužov sme za videli sa kúpať tiež, komplet tak ako boli oblečení, alebo v kraťasoch a tričkách ...
Miestne obyvateľstvo má celkom blízko k Indii, polohou, možno naturelom čo sa týka moslimského obyvateľstva, ale nik vás nebude otravovať, aby vám niečo predal, od vás niečo vypýtal... Zväčša sú nižšieho vzrastu a dosť veľmi útli.
My sme boli na ostrove Dhiffushi, necelú hodinku loďou od hlavného mesta Malé.
Ostrov Dhiffushi má na dlžku cca 1 km a na šírku cca 200 m. Zatiaľ sú tu dva väčšie hotely, v jednom sme bývali, zopár menších penziónov ..., ale vo veľkom sa tu stavia. Bikiny pláže sme tu našli zo štyri, zväčša sú pri každom hoteli.
Ráno sme sa prebúdzali sa spevu z neďalekej mešity. Ten o pol šiestej bol taký s citom, o 7,30 už zneli modlitby tuším v školskom rozhlase.
Ak neznejú modlitby, je celkom možné, že budete počuť hučanie píly, búchanie kladív.... Stavia sa tu vo veľa, rýchlo sme si však zvykli. Všade je tu samý piesok, žiadne chodníky, cesty ... Výrazný dážď sme nezažili, vraj vtedy je celkom pekné blato.
Domáci sa tu vo veľkom premávajú na menších motorkách, občas na bicykli.
Piesok je ozaj všade, takže pestovanie zeleniny sme objavili len takéto
aj takéto rozkošné kvietky sme videli. Plastové fľaše, okrem toho, že ich nájdete po ostrove kade tade, ľudia zahodia, vietor rozfúka ..., využívajú aj takto.
Také sme objavili neďaleko našej pláže, posilňovňu s betónovými činkami.
V miestnom obchode boli našou istotou nanuky Magnum, aj keď ani raz sme ich nekúpili za rovnakú cenu , prevody z domácej meny na doláre, ktorými sme platili, boli vždy zážitkom. Z miestnej prepravnej lode, tuším na všetko, v takomto vydaní, som bola úplne nadšená. Konečne som objavila niečo fotogenické v prístave, ktorý mal neskutočnú tyrkysovú farbu. Nikde inde taká nebola, ani sa mi ju tuším nepodarilo poriadne odfotiť.
Školu a škôlku tu majú novú, veľmi peknú, bola len kúsok od nášho hotela
Takýchto motivačných malieb na plote tu mali veľa
Na ostrove mali aj parádne futbalové ihrisko s osvetlením, umelým trávnikom, ale aj ďalšie dve, jedno tuším na mini námestí, ďalšie na konci dediny. Inak sme tu stretli aj devy čo chodili okruhy okolo spaľovne odpadu
Ta spaľovňa odpadu, to bol jeden z mínusov, aj keď relatívne mimo dosahu, pokiaľ sa neotočil vietor. To je nevýhoda malých ostrovov, čo s odpadom. Snáď ďalšie generácie, vyriešia recykláciu, efektívnejšie spracovanie odpadu ... Lebo toho odpadu bolo kade tade dosť, hlavne pri stavbách ... Na západnej strane ostrova by boli tiež pekné pláže, keby tam na brehu nebolo kadečoho.
Ostrov z východnej strany obklopovala korálová bariéra, ktorá za sebou nechávala rozbúrený oceán, ktorý dunel a dunel celý čas.
Takéto lavičky boli všade, pri každom dome, aj pri mori.
Bežne v nich sedeli domáci a veselo kukali do mobilov. Ešte jedna ulička, moja obľúbená, na konci bolo more.
Na porovnanie. Kúsok od nášho ostrova bol ostrov s parádnym turistickým rezortom. Vraj odtiaľ bežne "kradnú" piesok z ostrova, na ktorom sme bývali. Sledovali sme loďky plné vriec so vzácnym korálovým pieskom.
PS: Dovolenka na Maledivách na ostrove s miestnym obyvateľstvom je plná kontrastov. Krásne pláže sa tu striedajú miestami doslova s bordelom. Mňa to až tak nezaskočilo, lebo som vedela do čoho ideme ....Verím však, že raz aj tieto ostrovy vyriešia problém s odpadom, hlavne kvôli sebe, nielen kvôli turistom. Ráno sme videli, ženy zametať ulice od lístia ..., len pri tom vetrisku ... Na ostrove s turistickým rezortom by sme si užili viac luxusu, raja na zemi, ale nepoznali život obyvateľstva, žijúceho, len kúsok od rovníka.
Nie je to nuda pláž, je to presný opak, len ta tabuľa bola tak divne umiestnená, tesne pri hotelovej pláži k inému hotelu, tak som to celkom nepochopila.
Ale pri ubytovani v našom hoteli sme dostali základné informácie, kde bolo napísané, že plavky len na hotelových plážach, ale zas nebolo to tak zjavne značené ...
Stravu sme mali kompletnú v našom hoteli, pridávam foto lebo si to zaslúži.
Mali sme raňajky, obed a večeru. Raňajky boli trošku slabšie, čo do ponuky, trochu ovocia, variacie na vajíčka, hovädzie párky, pokus o hovädziu slaninu, arabský chlieb, či čo, niečo ako chlieb, len nie ten náš tradičný a plus niečo neznáme, až neskôr som sa dozvedela, že to bol nejkaý mix tuniaka a kokosu, miestna špecialita.
Chvíľu sa mi ozýval žlčník, tak som ostala bez vajíčok trošku zmätená. Ku chlebu už len maslo a lekvár, ešte prílohy dusené šampinony, alebo fazuľa. V krajine sa veľmi nepestuje zelenina, ovocie, nemá na to priestor, pôdu, možno len na zopár ostrovoch, takže tej bolo pomenej, čo viem všetko dovážajú. Mlieko tiež nespracúvavajú, asi kravy nechovajú a bravčové je asi zakázané a na ostrove sme ani sliepky nevideli.
Obedy a večere už boli v pohode, to bolo ponuke vždy kurča, hoväadzie, rybu, alebo cestoviny, príloha ryža, občas zemiaky alebo dusená zelenina, aj nejaký šalát. Akurát moje tradičné kurča bolo často pikantné, rýchlo som si zvykla, akurát, pri tom žlčníku nic moc, ale to len dva dni a mala som to pod kontrolou. Zásobila som sa čajíkmi, kapkami ... Ku každému jedlu sme dostávali fľašu s vodou, aj každý deň na izby, občas sme si dokúpili.
Inak mala som Vianoce, nemusela som variť riad umývať. obsluhovali nás milí časníci.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
fotky su fakt paradne..tá modrááááá
mna tiež zarazilo že tak maličký ostrovček
To ste tam isto preskúmali všetko.
Voda bola aká teplá? si si ľahla na nafukovačku, alebo si plávala??
čo si si doniesla na pamiatku??
Bolo tam niečo čo inde nebýva??
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
A taá modrá, je práveže veľmi slabá na fotkách, lebo ani raz sme nemali čistú modrú oblohu, stále bol mierny opar, alebo občas pod mrakom. ;)
Voda tam má celoročne okolo 28-30°C teplotu vzduchu tradične od 28-32°C v marci keď vrchloí obdobie sucha tak možno aj 34°C. Väčšou výzvou je, že nočné teploty neklesajú pod 25 -26°C, ale svieži vietor to všetko spríjemňoval. Klímu tam majú skoro v každom dome. Od augusta do novembra tam majú obdobie dažďov, suché obdobie je zhruba od decembra do marca, zvyšok asi mix.
Vo vode sme plávali, ale tuším sme boli jediní, ak bol niekto vo vode väčšinou šnorchlovali. Inak hlbšu vodu bolo treba hľada, na mnohých miestach bola siahodlhá plytčina, ale bodľa farby vody sa dala určiť jej hlbka, čím tmavšia tým hlbšia. Pohľadám foto, pridám.
Pre Maledivy Sú typické korály, aj ostrovy, vraj bývale vyhasnuté sopky, ponorené späť do mora, sú celé "korálové", biely piesok je zvyškom korálov. "Motali" sa nám pod nohy aj pri vstupe do mora kúsky z nich, pekná akupresúra, ale zas neboli ostré. No doniesli sme si niečo takéto, kus korálu, je to zakázané, ale neboli tam kamienky, aby sme mamke na cintorín doniesli voľajaký. Ani mušle sa nesmú vyvážať, asi len tie balené z obchodov zo suvenírmi.
Na nafukovačke si neviem predstaviť ležať, rýchlo by nás spieklo.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Nádherné!
Keď sa tam stále stavia, je len otázkou času kedy ich tam turisti prevalcujú a nik nebude rešpektovať to, že je na dovolenke v islamskej krajine...
Pitná voda asi len z fľaše, však?Koľko stojí pitná voda?To by ma vážne zaujímalo.
A ako tam fungujú s neslanou vodou na umývanie a na všetko ostatné?Každý ostrov má svoje odsolisko?Alebo neslanú vodu dovážajú na lodiach?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Nejak predpokladám, žeby turisti domácich nemali preválcovať, toho miesta na svavanie horleov tam zase nie je, skor to boli menšie stavby, ale ktovie? Tan náš hotel vraj "patril" dedine, neviem, čo je na to pravdy, boli tam zamestnaní mladí ľudia z ostrova. Obča ssom mal pocit, že ani 16 rokov nemali. Inak izby upratovali muži, s jedným sme sa rozprávali, ten bol zo Srílanky ...Ženy, či skôr dievčatká, pracovali na recepcii ...
Voda, predpokladám, že bola z odsoliska? Žeby také? Tie nádrže vľavo. ?
Stačilo krátke pranie a ruky som mala tak vysušené ..., ale čaj sme si z tej vody varili a nič nám nebolo.
Pitná voda nebola drahá, cenu ti nepoviem, lebo fakt sme za kombináciu voda a magnum platili vždy iné sumu, a keď sme kupovali len nanuk tak to bola stále relatívne vysoká suma. Tuším žiadna rovnic ao dvoch neznámych by nepomohla. Ale veľká fľaša určite nestála viac ako 1 dolár, asi menej.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
OMG však to také plivátko ten ostrovčok. Však to je jak naša ulica tuším
. Keby som psa venčila, tak to musím aspoň 3 krát obehnúť, aby bola unavená
.
Sa nečudujem, že tam nie sú ulice. Však na kilometer, kto by to staval
.
Ale zábery máš teda excelentné.
Kami a prosím ťa ešte k tej pláži. Keď som totok videla na IG, tak som si myslela, že je nuda pláž. Je to nuda pláž, či presný opak
?
Ako ste sa inak stravovali? Teda okrem Magnum
.