Maledivy - dovolenka na ostrove s miestnymi obyvateľmi II.

Pokračovanie príspevku Maledivy v zime alebo dovolenka na ostrove s miestnymi obyvateľmi. Tentokrát viac o živote domácich ...

Dhiffushi 1

Len niekoľko rokov dozadu, vláda na Maledivy povolila výstavbu turistických hotelov aj na ostrovoch s miestnymi  obyvateľmi,  mimo turistických rezortov. Dovolenka na takýchto ostrovoch má svoje plusy aj mínusy.

Snáď najväčšou výhodou je cena, ktorá môže byť tretinová či polovičná oproti turistickým rezortom (ostrovy len s hotelmi či už na súši, nad vodou ...) Zároveň môžete poznávať bežný život v tejto lokalite.

Teraz tie mínusy. Väčšina miestneho obyvateľstva je moslimského vierovyznania, čiže alkohol, bravčové mäso nedostanete ... Úsmev (to nám nechýbalo, pláže by mali turisti využívať len tie, čo sú určené ako bikiny pláže, zväčša hotelové.

Hotelová pláž

Po dedine, pri presunoch k pláži sa neodporúča, samozrejme pobehovať v plavkách, s odhalenými ramenami, kolenami ... Ale u nás to nebolo také striktné, bežne chodili turistky v kraťasoch, tielkach ... A turisti by sa mali vyhýbať všetkým intímnym prejavom na verejnosti. Hambím sa 

Dhiffusihi - pláž pre domácich

Domáci mali svoje pláže, aj keď hranice, sa dosť ťažko určovali. Takto sa kúpali skoro ráno miestne ženy, tuším v bežnom oblečení, aj keď na moslimských hosťkách v hoteli sme videli aj originál plavky. Ani som nepochopila, či tieto dámy vo vode len debatovali, alebo nejaký vodný aerobic nacvičovali. Mužov sme za videli sa kúpať tiež, komplet tak ako boli oblečení, alebo v kraťasoch a tričkách ... 

Zo života na ostrove Dhiffushi

Miestne obyvateľstvo má celkom blízko k Indii, polohou, možno naturelom čo sa týka moslimského obyvateľstva, ale nik vás nebude otravovať, aby vám niečo predal, od vás niečo vypýtal... Zväčša sú nižšieho vzrastu a dosť veľmi útli.

My sme boli na ostrove Dhiffushi, necelú hodinku loďou od hlavného mesta Malé.

Dhiffushi - ostrov Maledivy

Ostrov Dhiffushi má na dlžku cca 1 km a na šírku cca 200 m. Zatiaľ sú tu dva väčšie hotely, v jednom sme bývali, zopár menších penziónov ..., ale vo veľkom  sa tu stavia. Bikiny pláže sme tu našli zo štyri, zväčša sú pri každom hoteli.  

Večerná pláž

Ráno sme sa prebúdzali sa spevu z neďalekej mešity. Ten o pol šiestej bol taký s citom, o 7,30 už zneli modlitby tuším v školskom rozhlase. Hambím sa

Mešita Dhiffushi

 Ak neznejú modlitby, je celkom možné, že budete počuť hučanie píly, búchanie kladív.... Stavia sa tu vo veľa, rýchlo sme si však zvykli. Všade je tu samý piesok, žiadne chodníky, cesty ... Výrazný dážď sme nezažili, vraj vtedy je celkom pekné blato.

Dhiffushi 4

Domáci sa tu vo veľkom premávajú na menších motorkách, občas na bicykli.

Dhiffushi 5

Piesok je ozaj všade, takže pestovanie zeleniny sme objavili len takéto

Pestovanie zeleniny Maledivy

aj takéto rozkošné kvietky sme videli. Plastové fľaše, okrem toho, že ich nájdete po ostrove kade tade, ľudia zahodia, vietor rozfúka ..., využívajú aj takto.

kvety Dhiffushi

Také sme objavili neďaleko našej pláže, posilňovňu s betónovými činkami. Úsmev

posilňovňa pri pláži

V miestnom obchode boli našou istotou nanuky Magnum, aj keď ani raz sme ich nekúpili za rovnakú cenu Chichocem saVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlahe, prevody z domácej meny na doláre, ktorými sme platili, boli vždy zážitkom. Z miestnej prepravnej lode, tuším na všetko, v takomto vydaní, som bola úplne nadšená. Konečne som objavila niečo fotogenické v prístave, ktorý mal neskutočnú tyrkysovú farbu. Nikde inde taká nebola, ani sa mi ju tuším nepodarilo poriadne odfotiť.

Prístav Dhifhusi

Školu a škôlku tu majú novú, veľmi peknú, bola len kúsok od nášho hotela

Škola na ostrove Dhiffushi

Takýchto motivačných malieb na plote tu mali veľa

Škola Dhiffushi 2

Na  ostrove mali aj parádne futbalové ihrisko s osvetlením, umelým trávnikom, ale aj ďalšie dve, jedno tuším na mini námestí, ďalšie na konci dediny. Inak sme tu stretli aj devy čo chodili okruhy okolo spaľovne odpadu Prekvapenie

Futbalové ihrisko na ostrove Dhiffushi

Ta spaľovňa odpadu, to bol jeden z mínusov, aj keď relatívne mimo dosahu, pokiaľ sa neotočil vietor. To je nevýhoda malých ostrovov, čo s odpadom. Snáď ďalšie generácie, vyriešia recykláciu, efektívnejšie spracovanie odpadu ... Lebo toho odpadu bolo  kade tade dosť, hlavne pri stavbách ... Na západnej strane ostrova by boli tiež pekné pláže, keby tam na brehu nebolo kadečoho.

Dhiffushi 05

Ostrov z východnej strany obklopovala korálová bariéra, ktorá za sebou nechávala rozbúrený oceán, ktorý dunel a dunel celý čas.

Oceán

Takéto lavičky boli všade, pri každom dome, aj pri mori. Úsmev

lavičky

Bežne v nich sedeli domáci a veselo kukali do mobilov. Ešte jedna ulička, moja obľúbená, na konci bolo more. Úsmev

Dhiffushi 6

Na porovnanie. Kúsok od nášho ostrova bol ostrov s parádnym turistickým rezortom. Vraj odtiaľ bežne "kradnú" piesok z ostrova, na ktorom sme bývali. Sledovali sme loďky plné  vriec so vzácnym korálovým pieskom.

Turistický rezort Maledivy

PS: Dovolenka na Maledivách na ostrove s miestnym obyvateľstvom je plná kontrastov. Krásne pláže sa tu striedajú miestami doslova s bordelom.  Mňa to až tak nezaskočilo, lebo som vedela do čoho ideme ....Verím však, že raz aj tieto ostrovy vyriešia problém s odpadom, hlavne kvôli sebe, nielen kvôli turistom. Ráno sme videli, ženy zametať ulice od lístia ..., len pri tom vetrisku ... Na ostrove s turistickým rezortom by sme si užili viac luxusu, raja na zemi, ale nepoznali život obyvateľstva, žijúceho, len kúsok od rovníka. Úsmev

Komentáre

OMG však to také plivátko ten ostrovčok. Však to je jak naša ulica tuším Veľký úsmev. Keby som psa venčila, tak to musím aspoň 3 krát obehnúť, aby bola unavená Chichocem sa.

Sa nečudujem, že tam nie sú ulice. Však na kilometer, kto by to staval Úsmev.

Ale zábery máš teda excelentné.

Kami a prosím ťa ešte k tej pláži. Keď som totok videla na IG, tak som si myslela, že je nuda pláž. Je to nuda pláž, či presný opak Hambím sa?

Ako ste sa inak stravovali? Teda okrem Magnum Chichocem sa.

Nie je to nuda pláž, je to presný opak, Chichocem saVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlahe len ta tabuľa bola tak divne umiestnená, tesne pri hotelovej pláži k inému hotelu, tak som to celkom nepochopila.Hambím sa Ale pri ubytovani v našom hoteli sme dostali základné informácie, kde bolo napísané, že plavky len na hotelových plážach, ale zas nebolo to tak zjavne značené ...

Stravu sme mali kompletnú v našom hoteli, pridávam foto lebo si to zaslúži.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mali sme raňajky, obed a večeru. Raňajky boli trošku slabšie, čo do ponuky, trochu ovocia, variacie na vajíčka, hovädzie párky, pokus o hovädziu slaninu, arabský chlieb, či čo, niečo ako chlieb, len nie ten náš tradičný a plus niečo neznáme, až neskôr som sa dozvedela, že to bol nejkaý mix tuniaka  a kokosu, miestna špecialita.

Chvíľu sa mi ozýval žlčník, tak som ostala bez vajíčok trošku zmätená. Ku chlebu už len maslo a lekvár, ešte prílohy dusené šampinony, alebo fazuľa. V krajine sa veľmi nepestuje zelenina, ovocie, nemá na to priestor, pôdu, možno len na zopár ostrovoch, takže tej bolo pomenej, čo viem všetko dovážajú. Mlieko tiež nespracúvavajú, asi kravy nechovajú a bravčové je asi zakázané a na ostrove sme ani sliepky nevideli.

Obedy a večere už boli v pohode, to bolo ponuke vždy kurča, hoväadzie, rybu, alebo cestoviny, príloha ryža, občas zemiaky alebo dusená zelenina, aj nejaký šalát. Akurát moje tradičné kurča bolo často pikantné, rýchlo som si zvykla, akurát, pri tom žlčníku nic moc, ale to len dva dni a mala som to pod kontrolou. Zásobila som sa čajíkmi, kapkami ... Ku každému jedlu sme dostávali fľašu s vodou, aj každý deň na izby, občas sme si dokúpili. Úsmev

Inak mala som Vianoce, nemusela som variť riad umývať. obsluhovali nás milí časníci.

fotky su fakt paradne..tá modrááááá

mna tiež zarazilo že tak maličký ostrovček  Prekvapenie

To ste tam isto preskúmali všetko.

Voda bola aká teplá? si si ľahla na nafukovačku, alebo si plávala??

čo si si doniesla na pamiatku??

Bolo tam niečo čo inde nebýva??

A taá modrá, je práveže veľmi slabá na fotkách, lebo ani raz sme nemali čistú modrú oblohu, stále bol mierny opar, alebo občas pod mrakom. ;)

Voda tam má celoročne okolo 28-30°C teplotu vzduchu tradične od 28-32°C v marci keď vrchloí obdobie sucha tak možno aj 34°C. Väčšou výzvou je, že nočné teploty neklesajú pod 25 -26°C, ale svieži vietor to všetko spríjemňoval. Klímu tam majú skoro v každom dome. Od augusta do novembra tam majú obdobie dažďov, suché obdobie je zhruba od decembra do marca, zvyšok asi mix. Úsmev

Vo vode sme plávali, ale tuším sme boli jediní, ak bol niekto vo vode väčšinou šnorchlovali. Inak hlbšu vodu bolo treba hľada, na mnohých miestach bola siahodlhá plytčina, ale bodľa farby vody sa dala určiť jej hlbka, čím tmavšia tým hlbšia. Pohľadám foto, pridám.

more maledivy

Pre Maledivy Sú typické korály, aj ostrovy, vraj bývale vyhasnuté sopky, ponorené späť do mora, sú celé "korálové", biely piesok je zvyškom korálov. "Motali" sa nám pod nohy aj pri vstupe do mora kúsky z nich, pekná akupresúra, ale zas neboli ostré. No doniesli sme si niečo takéto, kus korálu, je to zakázané, ale neboli tam kamienky, aby sme mamke na cintorín doniesli voľajaký. Hambím sa Ani mušle sa nesmú vyvážať, asi len tie balené z obchodov zo suvenírmi.

kúsok korálu

 

Na nafukovačke si neviem predstaviť ležať, rýchlo by nás spieklo. Hambím sa

 

Nádherné!SlnkoSlnkoSlnkoSlnkoSlnko

Keď sa tam stále stavia, je len otázkou času kedy ich tam turisti prevalcujú a nik nebude rešpektovať to, že je na dovolenke v islamskej krajine...

Pitná voda asi len z fľaše, však?Koľko stojí pitná voda?To by ma vážne zaujímalo.

A ako tam fungujú s neslanou vodou na umývanie a na všetko ostatné?Každý ostrov má svoje odsolisko?Alebo neslanú vodu dovážajú na lodiach?

Nejak predpokladám, žeby turisti domácich nemali preválcovať, toho miesta na svavanie horleov tam zase nie je, skor to boli menšie stavby, ale ktovie? Tan náš hotel vraj "patril" dedine, neviem, čo je na to pravdy, boli tam zamestnaní mladí ľudia z ostrova. Obča ssom mal pocit, že ani 16 rokov nemali. Hambím sa Inak izby upratovali muži, s jedným sme sa rozprávali, ten bol zo Srílanky ...Ženy, či skôr dievčatká, pracovali na recepcii ...

Voda, predpokladám, že bola z odsoliska? Žeby také? Tie nádrže vľavo. ?Ostrov Dhiffushi 6

Stačilo krátke pranie a ruky som mala tak vysušené ..., ale čaj sme si z tej vody varili a nič nám nebolo. Hambím sa

Pitná voda nebola drahá, cenu ti nepoviem, lebo fakt sme za kombináciu voda a magnum platili vždy iné sumu, a keď sme kupovali len nanuk tak to bola stále relatívne vysoká suma. Tuším žiadna rovnic ao dvoch neznámych by nepomohla. Ale veľká fľaša určite nestála viac ako 1 dolár, asi menej.

 

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.