Syslia lúka na Muránskej planine

Ak budete mať cestu Gemerom  určite sa vyberte na Sysliu lúku. Deti z nej budú mať zaručene veľkú radosť.

Sysľovisko - Muráňska planina

Známe Sysľovisko sa nachádza na Muráňskej planine v lokalite Biela voda. Je to niekde uprostred medzi Breznom, Popradom, Rožňavou a Rimavskou Sobotou, to len aby ste mali orientačnú predstavu, kde ju hľadať. Úsmev

Sysľovisko 01

Pre bližšiu orientáciu, lúku plnú sysľov nájdete  cca 2,6 km od Muráňa smerom na Prednú Horu, po ľavej strane. Parkovisko je v sezóne zvyčajne plné ale pokojne môžete zaparkovať hneď pri ceste. Po krátkej prechádzke budete na mieste.

Syslia lúka 02

Syslia lúka je výnimočným miestom. Sysľa pasienkového v bežnej prírode len tak ľahko neuvidíte, ale v tejto lokalite sa im páči a zvykli si aj na návštevníkov. Asi to bude aj pravidelným kŕmením. Úsmev 

Syslia lúka

Sysle je možné pozorovať od marca do septembra, v zime spia hlboko v norách. Čím krajšie počasie, tým viac sysľov uvidíte. Radi sa vyhrievajú na slniečku.

Syslia luka 04

Kŕmenie sysľov je povolené, ale nie hocičím. Ideálna bude mrkva, slnečnicové semiačka, jabĺčka, ovos ..., ideálne chemicky neošetrené, semiačka nepražené.

Syseľ

Sysle si už na návštevníkov zvykli, bežne si potravu vezmú z vašej ruky, ale neodporúča sa ich chytať. Majú ostré zúbky. 

Osol

Sysle žijú v nutnej harmónii so somárikmi, ktorí im spásajú trávu, namiesto kráv, ktoré sa tam pásli voľakedy. Ak pôjdete pozrieť sysľovisko, psa radšej nechajte doma, prípadne ho majte určite na vôdzke.  Inak by  tieto malé rozkošné zvieratká  na dlhú dobu vyplašil a nič by ste nevideli, ani vy, ani ostatní návštevníci.

sysľovisko 10

Príroda je tu nádherná. Cestou na sysliu lúku alebo pri návrate z nej sa môžete zastaviť v Muráni na vychýrené Muránske buchty. Ak budete dobre pozerať určite obchodík s nimi neminiete. Úsmev

Muránske buchty

 

Komentáre

Zaujímavé. Píšeš o miestach, ktorými sme pred časom prechádzali, ale vlastne nevedeli o nich. Nejaký rok dozadu sme na tie vychýrené Muránske buchty zašli aj my a boli fakt vynikajúce.

Pekné miesta vyberáš, vďaka

Sú to nenáročné prechádzky vhodné aj pre deti.

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok