Milujem letný zeleninový raj. Takto varím a pečiem so zeleninou

Milujem tento čas na prelome prázdnin. Nie preto, že je pred nami ešte polovica prázdnin.

Som nadšená z toho, že každý deň stačí vybehnúť do záhrady a viem, čo uvarím. No dobre, nie vždy sa to doma stretne s pochopením PohodaPohoda A vlastne ani tú záhradu tak celkom nemám. napriek tomu sú to úžasné dni. Jasne, akúkoľvek zeleninu si môžem kúpiť kedy chcem. Ale tá zo záhrady má hlavne pre mňa iné čaro.

Varíme a pečieme so zeleninou

Začína sa to už koncom jari. Aspoň raz do roka musíme mať šalátovú omáčku. Ja so zemiakmi, manžel s chlebíkom. Inak, toto sa opakuje pri mnohých jedlách a zisťujem, že svokra to mala dobre vymyslené, žiadne čistenie, krájanie.... Proste chlebík a je vybavené.

Pokračujeme tekvicovým prívarkom. Je veľa verzii, používa sa všeličo. Ale pre mňa sa počíta iba ten z originál tekvice. Keď je ešte mladučká. Keď netreba na delenie sekáčik :)

Tu už pomaly a nesmelo začínajú cukety. To je už fakt raj. Dalo by sa každý deň. Nemám z nej rada prívarky a plnené jedla, zato rôzne prílohy ako cuketa na cesnaku u mňa vedú. Vynikajúce sú rôzne typy placiek, každá rodina má určite svoj vlastný recept, ale výborné sú obyčajné cuketové placky. Obalené a vysmažené cukety na plechu zjedia u nás aj najväčší odporcovia zeleniny.

No a keď v chladničke ostane pár kúskov, s ktorými neviem, čo robiť, vtedy je čas pokrájať, hodiť na plech a urobiť cuketu so slaninou. Hlavne tá slanina presvedčí ÚsmevÚsmev

Niekedy v tomto čase dozrievajú aj uhorky. Obyčajný uhorkový šalát alebo tzatziky, to sa vždy hodí. Ideálna ľahká večera je uhorkový šalát môjho pradeda. Tie mladé zo záhrady, práve odtrhnuté, tie sú najlepšie. Len umyť a chrúmať.

Na zelenú fazuľku by som vedela písať ódy. Nekonečne veľa možností a tak málo kalórií. Perkelt, prívarok, príloha, šalát, hlavné jedlo ..... Aspoň raz za sezónu musí byť každé. A stále sa objavujú nové recepty, ktoré láka vyskúšať.

Keď už množstvo dozretých rajčín prevýši to, čo sa len tak pridáva ku dobrému chlebíku s maslom, keď už sme si užili aj obyčajný paradajkový šalát, príde čas na trošku zložitejšiu polievku pečených paradajok alebo paradajkové placky.  A keď je rok s naozaj dobrou úrodou, keď neúradovala pleseň, tak niečo príde vo forme šťavy aj do pohárov. Len taký jednoduchý recept.

No a jasne, leto by nebolo bez papriky. Máte radšej lečo alebo plnenú papriku? Nemusí to byť iba mäso, môžete si urobiť plnenú papriku netradičnú.

Aby bolo leto kompletné, treba aj sladkú bodku. Nie, nemyslím zeleninu v koláčoch. Klasické letné ovocie. Napríklad marhuľové knedle plnené marhuľami. Alebo neprekonateľný tvarohový koláčik s ríbezľami.

Existuje ešte veľa druhov zeleniny, ktorú som vynechala. Ak kvantum super letných koláčikov. No vždy, keď u nás začnú dozrievať slivky začínam tušiť, že prichádza jeseň. A s ňou aj obdobie kapusty, tekvíc hokkaidó a slivkových a jablkových koláčov. Ale to už je iný príbeh ÚsmevÚsmev

Diskusie Naničmama.sk: 

Ty si aká akčná. ÁnoJa tak poskromne, pasiem sa na čučoriedkach a ľadový šalát žujem ako prílohu k mäsu. Histamínova deva si užíva uhorky ku chlebu, k obedu, o chvíľu zvyšok rodiny baby paradajky. Z cukety toho veľa nenavarím, ale robim zeleninovú polievku s cuketou a sebe občas dusenú ako prílohu.

 Z hrachu zvládnem spraviť jednu zeleninovú polievku s hráškom, zvyšok stihne rýchle vyschnúť. Ale hrach je u nás najdôležitejšia bylina, mrazený sa používa na ľadovanie po celý rok. Len už z neho nič nenavarím. Chichocem saVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlahe

Ja som pestovanie hrášku na varenie vzdala. Nikdy sa mi nepodarilo dopestovať väčšie množstvo. Veľa sa zjedlo a tak sa používal len stopovo do letnej polievky. Teraz kupujem na varenie mrazený. Ale nie každý je rovnako dobrý, sladký.

Odporúčame

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok